Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu

Jaký zvlhčovač vzduchu pořídit? V první řadě bychom se měli zamyslet nad tím, co od něj očekáváme a kam ho pořizujeme.

Měli bychom mít jasno v tom, zda nám stačí jednoduchý a levnější model, nebo jsme náročnější a chceme, aby zvlhčovač sám hlídal a reguloval vlhkost v místnosti podle našich představ, případně nabízel další funkce. Tady jsou nejdůležitější kritéria:
Chcete si dobře vybrat? S výběrem zvlhčovače vzduchu vám odborně poradíme.
1

Způsob regulace vlhkosti

Manuální zvlhčovače vzduchu

Nejsou schopny hlídat vlhkost vzduchu v místnosti, o to se musíme postarat sami. Potřebujeme mít doma vlhkoměr, abychom mohli vlhkost sledovat a podle toho přístroj ručně zapínat nebo vypínat.  Dozor nad přístrojem je důležitý proto, aby nedocházelo k převlhčování vzduchu.

Zvlhčovače s automatickou regulací vlhkosti

Zvlhčovače vy­bavené hygrostatem (humidistatem) měří vlhkost vzduchu v místnosti. Lze u nich nastavit požadovanou cílovou vlhkost. Zvlhčovač se pak automaticky zapíná a vypíná tak, aby předvolenou vlhkost udržoval. Dnes už jsou víceméně standardem.
2

Zvlhčovací výkon

Důležitý parametr, který udává, kolik páry je maximálně schopen zvlhčovač vytvořit (v mililitrech za hodinu). Jednoduše řečeno čím vyšší zvlhčovací výkon, tím výkonnější zvlhčovač


Potřebný výkon zvlhčovače je možné přibližně určit podle velikosti místnosti:
 

Plocha podlahy při výšce stropu 2,5 m

Potřebný zvlhčovací výkon

malé místnosti do 15 m2
(ložnice, dětské pokoje apod.)

min. 200 ml/h

střední místnosti do 30 m2
(obývací pokoje)

min. 350 ml/h

velké místnosti do 70 m2
(obývací pokoje s kuchyňským koutem)

min. 550 ml/h

velmi velké místnosti nad 70 m2
(velké obytné nebo pracovní prostory)

min. 700 ml/h


Tabulka zohledňuje i průběžný únik zvlhčeného vzduchu, který bývá největší u menších místností. Uvedené hodnoty výkonu platí pro pokojovou teplotu kolem 20 °C. 


Vždy je jistější pořídit model s vyšším zvlhčovacím výkonem ‒ nástup účinku bude rychlejší a přístroj nebude muset zvlhčovat nepřetržitě.


Většina výrobců uvádí maximální velikost místnosti, na kterou zvlhčovač vystačí. Jedná se však pouze o kvalifikovaný odhad, podle kterého nelze zvlhčovače objektivně srovnávat, protože každý výrobce může mít jinou metodu výpočtu tohoto údaje. Navíc jimi uváděné velikosti místnosti bývají na horní hranici možností přístroje.

3

Princip zvlhčování

a) Ultrazvukové zvlhčovače

Ultrazvukový oscilátor rozbíjí vodu na mikrokapičky a tvoří tzv. mlžinu (studenou „páru“), která vychází komínkem zvlhčovače.

➕ rychlý nástup účinku a konstantní zvlhčovací výkon

➕ schopnost dosáhnout vyššího procenta vlhkosti

➕ nízká hlučnost

➖ v případě nesprávného používání může při dlouhodobém zvlhčování okolí přístroje navlhnout (mlžina nesmí proudit na dřevěný nábytek ani podlahu)

➖ při používání tvrdé vody může být do vzduchu rozprašován vodní kámen (kvalitní modely obsahují demineralizační patronu, která vodu změkčuje)

Do tohoto typu zvlhčovačů není vhodná voda změkčená ionexem (měničem iontů, do kterého se přidává sůl; často je součástí domácí úpravny vody).
 

b) Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem

Diskové zvlhčovače vzduchu

Diskové zvlhčovače (pračky vzduchu) obsahují rotační disky z plastu, které se otáčí ve vodě a tím na sebe nabírají vodu. Ventilátor v přístroji vytváří proud vzduchu, který vodu odpařuje a rozhání do místnosti. Ze zvlhčovače nevychází pára, ale rovnou zvlhčený vzduch.

➕ přirozená vlhkost

➕ nehrozí převlhčení vzduchu

➕ žádná vlhkost se neusazuje kolem přístroje

➕ žádné další náklady na filtry

➕ odstraňování některých nečistot ze vzduchu (domácí prach, pyly apod.)

➖ se stoupající vlhkostí vzduchu klesá výkon✴

➖ vyšší pořizovací cena

Zvlhčovače vzduchu se zvlhčovacím filtrem

Zvlhčovač obsahuje jednu nebo více filtračních kazet anebo válcový knot, které jsou vyrobené z materiálu schopného do sebe nasávat vodu. Ventilátor v přístroji vytváří proud vzduchu, který vodu odpařuje a rozhání do místnosti. Ze zvlhčovače nevychází pára, ale rovnou zvlhčený vzduch.

➕ přirozená vlhkost

➕ nehrozí převlhčení vzduchu

➕ žádná vlhkost se neusazuje kolem přístroje

➕ nízká spotřeba elektřiny

➖ se stoupající vlhkostí vzduchu klesá výkon✴

➖ nutnost dokupovat filtry

✴ Čím je aktuální vlhkost vzduchu v místnosti nižší, tím většího zvlhčovacího výkonu přístroj dosahuje. Zvlhčuje pouze za takové vlhkosti, která umožňuje přirozený odpar další vody, tj. zhruba do 55 %. Proto nelze přístroje se studeným odparem porovnávat s ostatními principy zvlhčování pouze podle zvlhčovacího výkonu. 
 

c) Zvlhčovače vzduchu na principu horké páry

Pomocí topného tělíska, které ohřívá vodu na bod varu (podobně jako rychlovarná konvice), vytváří horkou páru.

➕ spolehlivé ničení případných bakterií ve vodě 

➖ někdy vyšší hlučnost než u ultrazvuku (bublání horké vody)

➖ vyšší spotřeba elektrické energie

➖ horká pára vycházející z přístroje (u některých modelů ošetřeno ochlazováním)

➖ při používání tvrdé vody náročnější údržba (kvalitní modely obsahují demineralizační patronu, která vodu změkčuje)

Při zvlhčování horkou párou může docházet k mírnému zvyšování teploty v místnosti.
 

4

Filtr na změkčování vody

Ultrazvukové a parní zvlhčovače se snadno zanášejí vodním kamenem, který komplikuje jejich provoz. Pokud je u nás tvrdá voda, měli bychom dát přednost přístroji obsahujícímu demineralizační patronu (tzv. změkčovací filtr), která zabraňuje usazování vodního kamene.


U většiny modelů je potřeba tuto patronu měnit za novou – v lokalitách s měkkou vodou alespoň jednou ročně, avšak v lokalitách s velmi tvrdou vodou po několika týdnech zvlhčování. Předem bychom si měli zjistit, kolik bude stát a jak dlouho nám bude sloužit.

5

Antibakteriální ochrana vody

Ve vodě dlouho stojící v přístroji se při pokojové teplotě mohou množit bakterie, zejména při méně pečlivé údržbě. Tyto bakterie by se mohly během zvlhčování dostávat do vzduchu, což nechceme. 


U zvlhčovačů na principu ultrazvuku nebo studeného odparu je proto vhodné používat antibakteriální pomůcky, které vodu dezinfikují a tím případnému množení bakterií předcházejí. Nejčastěji se používá ionizační stříbrná kostka nebo tyčinka.  

6

Objem nádržky na vodu

Čím větší nádržka, tím méně často musíme dolévat vodu. Každý litr vody ale váží 1 kg, a tak je dobré přihlížet i k tomu, jakou váhu budete schopní přenášet.
7

Užitečné funkce navíc

  • možnost aromaterapie ‒ prostor pro vonný olej
  • noční režim ‒ zhasnutí displeje, u zvlhčovačů se studeným odparem i tišší chod ventilátoru
  • přizpůsobování zvlhčovacího výkonu teplotě vzduchu
  • ohřev mlžiny u ultrazvukových zvlhčovačů ‒ zvyšuje účinnost zvlhčování, brání ochlazování vzduchu a při vyšší teplotě ohřevu dokonce předchází úniku případných bakterií z vody do vzduchu
  • ionizace vzduchu ‒ snižuje prašnost a osvěžuje vzduch
  • režim samočištění

Často kladené otázky

Na co je dobrý zvlhčovač vzduchu?
Suchý vzduch v místnosti způsobuje vysoušení sliznic dýchacích cest a pokožky, čímž dochází k jejich podráždění. Zvyšuje se tak pravděpodobnost vzniku infekce dýchacích cest nebo alergické reakce. Suchý vzduch také škodí dřevěnému vybavení v místnostech a podporuje tvorbu statické elektřiny. Tomu lze předcházet, pokud vlhkost vzduchu v interiéru udržujeme na zdravé hodnotě kolem 50 %. S tím nám pomůže zvlhčovač vzduchu, který představuje rychlé a účinné řešení, jak se suchým vzduchem zatočit. Zvlhčovač je dobrý všude tam, kde relativní vlhkost vzduchu často klesá pod hranici 40 %. 
Jak vybrat správný zvlhčovač vzduchu?
Zvlhčovač vybírejte podle velikosti největší místnosti, kde potřebujete vzduch zvlhčovat, aby byl zajištěn dostatečný zvlhčovací výkon. Důležité je také při výběru zohlednit technologii zvlhčování. Levnější ultrazvukové zvlhčovače zvlhčují vzduch rychleji, ale jsou náchylnější na usazování vodního kamene, proto je nutná jejich pravidelná údržba. Zvlhčovače se studeným odparem zajišťují přirozené zvlhčení vzduchu bez jeho převlhčování. Jejich výhodou je, že se vlhkost neusazuje kolem přístroje a jsou také jednodušší na údržbu.
Jak často se musí do zvlhčovače doplňovat voda?
To záleží především na tom, jak velkou vodní nádržkou je zvlhčovač vybaven. Některé přístroje vydrží nepřetržitě zvlhčovat zhruba 8 hodin (např. celou noc), jiné déle. Pokud zvlhčovač více než dva dny nezapínáme, nenecháváme v nádržce stát zbývající vodu. Mohly by se v ní začít množit bakterie. Po několikadenní přestávce vždy doplňujeme čistou vodu.
Jak dlouho zvlhčovači trvá, než zvedne vlhkost v místnosti na požadovanou úroveň?
To záleží částečně na „zvlhčovacím výkonu“ přístroje, který by měl odpovídat velikosti místnosti. Velký vliv však mají konkrétní podmínky ve vaší domácnosti: Jak suchý je vzduch před zvlhčováním? Jak savé jsou stěny a veškeré vybavení vaší místnosti? Jak dobře vám těsní okna a dveře? Jak často místnost větráte? V každém případě počítejte s tím, že zvýšení vlhkosti vzduchu na požadovanou úroveň je obvykle otázkou několika hodin.
Jaká voda se vlastně do zvlhčovačů lije?
Většina výrobců žádný konkrétní druh vody nedoporučuje. Běžně se tedy zvlhčovače plní čistou studenou vodou z kohoutku. Pokud u vás teče voda tvrdá a přístroj není vybaven změkčovacím filtrem, zřejmě ho budete muset častěji čistit od vodního kamene. Je také možné používat vodu destilovanou, převařenou (vychladlou) nebo z filtrační konvice. I to však znamená práci nebo výdaje navíc. Rozhodnutí je tedy na uživateli.
Voda změkčená domácí úpravnou vody na bázi měniče iontů (doplňuje se do něj sůl) není vhodná pro ultrazvukové zvlhčovače. Používání takto upravené vody může vést k tvorbě bílého prachu během zvlhčování.
Kam umístit zvlhčovač vzduchu?
Aby byla zajištěna vysoká účinnost zvlhčování, přístroj používejte v uzavřené místnosti.  Zvlhčovač umístěte na vyvýšené místo, nejlépe do středu místnosti, a nechte kolem něj volný prostor alespoň pár desítek centimetrů, aby nebylo bráněno pohybu vzduchu. Větší zvlhčovač můžete umístit i na podlahu.
Je pravda, že diskové zvlhčovače zároveň čistí vzduch?
Je to pravda, ale neznamená to, že by tento typ zvlhčovače uměl plně zastoupit čističku vzduchu. Rotující disky jsou opravdu schopny ze vzduchu, který protéká zvlhčovačem, odstraňovat některé pevné nečistoty (prach, alergeny). Ovšem tyto zvlhčovače nedosahují zdaleka takového vzduchového výkonu jako čističky vzduchu, takže vyčištění vzduchu v místnosti jim zabere daleko více času. To je problém hlavně pro alergiky, kteří potřebují vyčistit ovzduší co nejrychleji. Jejich hlavním posláním zůstává zvlhčování.
K čemu je u zvlhčovačů dobrý ionizátor?
Ionizátor, který je zabudován do některých zvlhčovačů vzduchu (a je součástí i některých čističek vzduchu), obohacuje vzduch o záporné ionty, které zpříjemňují dýchání a mají řadu pozitivních účinků na lidské zdraví. Tyto ionty také ze vzduchu odstraňují část poletujících nečistot – způsobují totiž jejich shlukování a usazování.
Pro koho je vhodná čistička vzduchu se zvlhčovačem?
Tento kombinovaný přístroj je vhodný například do domácností, kde bojují s nedostatkem prostoru. Čistička vzduchu může být dle potřeby v provozu po celý rok a zvlhčovač se zapne pouze v období, kdy vlhkost vzduchu klesne pod 40 %. Bohužel většinou nelze zapnout zvlhčování samostatně, musí běžet i proces čištění. U těchto přístrojů také obvykle není možné regulovat intenzitu zvlhčování. Zvlhčovač je v tomto případě pouze doplňkovou funkcí čističky.
Stačí nám při alergii koupit zvlhčovač vzduchu, nebo je nutná čistička?
Každý z těchto přístrojů plní zcela jinou funkci. Čištění vzduchu od alergenů a dalších dráždivých nečistot čističkou je na prvním místě. Navíc čističku vzduchu se ve většině domácností vyplatí používat po celý rok. Zvlhčovač (až na výjimky vybavené ionizátorem nebo rotujícím diskem) nemá na čistotu vzduchu žádný vliv. Správná vlhkost vzduchu je důležitá zejména pro ochrannou funkci dýchacích cest. Zvlhčování má většinou smysl jen v určitých měsících roku, kdy se vlivem topení vzduch příliš vysušuje. Čistička vzduchu tedy u alergika najde o něco větší uplatnění. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, zkuste popřemýšlet o čističce vybavené zároveň zvlhčovačem.
Jak poznat suchý vzduch v bytě?
Při dlouhodobém pobytu v místnosti se suchým vzduchem dochází k vysušování sliznic dýchacích cest a pokožky. Pociťujeme nepříjemné příznaky, jako jsou ucpaný nos, dráždění ke kašli, suchá napjatá pokožka, popraskané rty, pálení očí nebo bolesti hlavy. Také dochází ke zvýšení prašnosti a výskytu statické elektřiny. Suchý vzduch v bytě pomůže nejlépe odhalit vlhkoměr. Jakmile se na něm naměřená relativní vlhkost bude pohybovat pod 40 procenty, považuje se vzduch za suchý.
Co způsobuje suchý vzduch v interiéru?
V zimním období je nejčastější příčinou suchého vzduchu intenzivnější vytápění interiérů centrálním topením, elektrickými přímotopy nebo krbovými kamny. Navíc pokud venku panuje mrazivé počasí, dostává se během větrání dovnitř velmi suchý venkovní vzduch, který vlhkost dále snižuje. Vzduch vysušuje i používání řízené ventilace s rekuperací. Suchému vzduchu se nevyhneme ani v létě, kdy dochází k jeho vysušování při pravidelném používání klimatizace.
Kdy je potřeba vzduch zvlhčovat?
Zvlhčovat vzduch je potřeba tehdy, pokud úroveň vzdušné vlhkosti dlouhodobě klesá pod 40 %. Aktuální hodnotu vlhkosti nejlépe zjistíte pomocí vlhkoměru nebo meteostanice. Vlhkost vzduchu se snižuje zejména v topné sezóně nebo při používání klimatizace či rekuperace. Indikátory nízké vzdušné vlhkosti v interiéru mohou být kašel, ucpaný nos, zarudnutí a pálení očí, suchá pokožka. Také často dochází ke zhoršení alergické rýmy a astmatu.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychle doručení
Ověřený zákazník před 9 hodinami
  • Kvalitní prověřené výrobky
  • Výborná komunikace
  • Vstřícnost a ochota
  • Skvělá volba i pro ne-alergiky
  • Kvalita produktů
Ověřený zákazník včera
„S obchodem mám již dobré předchozí zkušenosti.“
Ověřený zákazník včera