Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na potraviny > Proč potravinová intolerance ničí životy výkonných sportovců i malých dětí

Proč potravinová intolerance ničí životy výkonných sportovců i malých dětí

Vložte svůj článek

17. 12. 2015

Alergie na potraviny


(foto: Dollarphotoclub)

Proč se v současnosti tak zaměřujeme na potravinovou intoleranci? Diagnóza, která má rostoucí tendenci, přichází do organismu nenápadně a dokud nepřijdete na to, co vás trápí opravdu, může nadělat pořádně škody metabolismu. Nevyhýbá se dokonce ani zdravě se stravujícím dospělým, ani sportovcům či dětem.

Abyste pochopili, jak se intolerance zbavit, je potřebné změnit celostní pohled na svůj život. O tom, jak a proč testovat a zjišťovat potravinovou intoleranci již v počátcích, hovoří výživový poradce Ing. Petr Havlíček.

S čím přichází klient do Vašeho centra nejčastěji?

Máme různé klienty. To, s čím do našeho centra přicházejí nejčastěji, je neúspěch při hubnutí, (foto: Centrum Petra Havlíčka s.r.o.)(foto: Centrum Petra Havlíčka s.r.o.)nadváha a obezita, problémy s alergiemi a s imunitou. Víceméně je spojuje náročný životní styl, stres, a tak se snažíme pomoci s nastavením komplexní změny.

Zjistili jsme, že čím je člověk ve větší zátěži, ať už v psychické nebo fyzické, která není kompenzována dostatkem odpočinku, objevuje se u něho výrazně vyšší množství špatně tolerovaných potravin. Jinými slovy, tito lidé mají horší funkci imunitního systému. To je v souladu se soudobým trendem ve výskytu pravých alergií, kdy podíl alergiků neustále narůstá a za jednu z hlavních příčin se považuje právě nevhodný životní styl.

V jakém případě použijete na diagnostiku právě Food Print?

Například v případě výkonnostních či vrcholových sportovců používáme testování potravinových intolerancí de facto automaticky. Jednak pro to, že řada vrcholových sportovců toto vyšetření zná od svých zahraničních kolegů, ale také jsme si sami ověřili, že právě u velmi zatěžovaných jedinců, jako jsou sportovci, dochází při eliminování intolerantních potravin ke zlepšení výkonnosti a urychlení regenerace. Dále tyto testy doporučujeme všem, kteří mají nespecifické obtíže, jako např. bolesti hlavy, zažívací problémy, nevysvětlitelnou únavu, kožní obtíže, pocit neustálého zahlenění atd. Jinými slovy tyto testy neaplikujeme paušálně jako samospasitelné, ale pouze na základě znalosti klienta a dohody s ním.

Food Print test je dosud jeden z nejpřesnějších dostupných testů na zjištění potravinové intolerance. Přezkoumá reakce více než 200 potravin. Menší test, který si můžete udělat sami doma, má název Food Detective.

(foto: food-detective.cz)(foto: food-detective.cz)

Jaké jsou nejčastější problémy dětských klientů?  Jak nastavujete programy pro ně, protože jejich životní styl se pravděpodobně odvíjí od životního stylu rodičů? (Jsou tedy závislé na životním stylu a stravování rodičů).

V poslední době se objevuje stále více rodičů, kteří se snaží řešit především nadváhu či obezitu svých dětí. V těchto situacích neřešíme výživu dětí formou striktně stanoveného plánu, ale vycházíme ze stávajícího stravování a životního stylu dítěte a snažíme se o edukaci jak k dětem, tak i jejich rodičům, a to jak v oblasti stravování, i v oblasti celkového životního stylu. V případech, kdy dětský klient trpí metabolickým onemocněním, vytváříme po dohodě s rodiči i konkrétní stravovací a pohybový režim.

Je náročné pro klienty dodržovat nastavenou eliminační dietu na základě výsledku Food Print testu?

Vše záleží na tom, kolik a jakých potravin se objeví jako špatně tolerovaných a jaké množství IgG imunitní sytém vůči těmto potravinám vyplaví. Vždy se snažíme, abychom stravování nastavili v rámci reálných možností klienta. Mnohdy totiž stačí špatně tolerované potraviny ve stravování pouze výrazně omezit a není třeba je zcela eliminovat. Záleží hlavně na tom, co jsem již uvedl v první větě tohoto odstavce, jaká je koncentrace IgG protilátek. V případě, že se problematických potravin objeví velké množství, doporučujeme vyřadit pouze nejproblematičtější z nich.

Vrátil se někdo po čase s požadavkem udělat Food Print test a měl rozdílné výsledky oproti období, když si ho absolvoval poprvé? S jakým odstupem času? Co se u klienta odehrálo mezitím?

Retestování nejdříve po půl roce, a to pouze v situaci, kdy klient dokázal nejen upravit svoje stravování, ale zapracoval i na svém životním stylu. Jedině v této situaci má retestování z našeho pohledu smysl. Důležité je ale to, aby klient před retestem minimálně týden konzumoval všechny potraviny, tedy i ty, které v prvním testu vyšli jako problematické. Jedině tak dosáhneme objektivní výsledek.

Máte nějaké doporučení v rámci prevence, jak zabránit získání potravinové intolerance nebo alergii na potraviny?

Doporučení je velmi jednoduché – dokonale se starat o svůj imunitní systém, tzn. dodržovat zásady zdravého životního stylu, být psychicky v pohodě sám se sebou a svým okolím a nepřetěžovat se určitým typem potravin, jako je mléko, pšenice, vejce, kvasnice atd.

Autorka článku: Henrieta Peškovicová

(PR)

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*E-mail: Nikde ho nezobrazujeme
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Droždí – bohatý přírodní zdroj řady látek

Kvasnice, kvasinky, droždí - pekařské, lahůdkové, cukrářské, pivovarské, aktivní,...

Letní prázdniny pro alergiky

Jaro je tu a s ním i nejvyšší čas dobře promyslet „kam s nimi“ o prázdninách. Na...

Do Londýna s bezlepkovou dietou

Londýn navštěvujeme velmi rádi z několika důvodů – čas od času se dají pořídit velmi...

Recepty
Muffiny s banánem a kokosem - bez lepku a mléka

Smíchejte kaši Sinlac s vodou, přidejte 2 vejce a po promíchání přidejté pyré z banánu. Po vyšlehání přidejte půlku prášku...

Žampiónový krém - bez lepku, mléka, vajec

Žampióny nakrájíme na kousky, osmahneme na tuku, okořeníme houbovým kořením, podlijeme vodou a dusíme pár minut do...

Kokosovo - citrónové placičky

Kokosovou drť, příp. strouhaný kokos, smícháme s vajíčkem, přidáme citróvovou kůru, šťávu a s ve vodě rozmíchanou kaši...

Všechny recepty