Intolerance laktózy

Dá se intolerance laktózy léčit?

K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)
K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)

Jelikož intolerance laktózy není choroba v pravém slova smyslu, nemá smysl hovořit o léčbě. Hlavním opatřením pro prevenci potíží je bezlaktózová dieta, která je velmi podobná bezmléčné dietě.

Potravinové doplňky? Ano!

Laktáza: Naději lidem s poruchou trávení laktózy dávají některé potravinové doplňky. Obsahují enzym laktáza, který lidem s laktózovou intolerancí chybí. Jde např. o přípravky Lactanon či Laktazan. Je možné je koupit v lékárnách nebo na internetu. Nejčastěji mají podobu tablet, které pacient užívá v případech, že zkonzumuje nějakou potravinu obsahující mléčný cukr. Existují také laktázové kapky, které se přidávají do mléka a rozkládají laktózu v něm přítomnou.

Probiotika: Některým lidem pomáhá konzumace potravinových doplňků s obsahem probiotických bakterií. Ty se mohou ve střevech „naučit“ štěpit malé množství pravidelně konzumované laktózy a zmírnit tak negativní důsledky její konzumace. Pozor však na probiotika „obohacená“ laktózou.

Jde intoleranci laktózy vyléčit?

Existuje názor, že po vyřazení laktózy z jídelníčku je možné částečně navodit toleranci zažívacího systému tím, že bude laktóza velmi pozvolna a po malých dávkách opět zařazována. Spolehlivost tohoto postupu je velmi individuální a závisí například na celkovém stavu zažívacího traktu pacienta.

Někteří gastroenterologové doporučují po potvrzení laktózové intolerance na pár měsíců zavést nejen bezlaktózovou, ale i bezlepkovou dietu, a to kvůli rychlejší regeneraci střev. Tato doporučení se však neopírají o žádné studie, jde pouze o ojedinělé názory.

Co musíte vědět při nesnášenlivosti laktózy

Bezlaktózová dieta – nemusíme vyřadit všechny mléčné produkty

Bez laktózy nerovná se bez mléka. Laktózu obsahují pouze některé mléčné výrobky. Poradíme vám čemu se vyhnout a co si naopak můžete dopřát.

Související články
Jogurty bez laktózy? Je třeba víc hledat a číst
Jogurty bez laktózy? Je třeba víc hledat a číst

Pokud patříte do stále rostoucí skupiny osob s intolerancí laktózy a máte rádi...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky a bezlepkáře.

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...