Intolerance laktózy

Dá se intolerance laktózy léčit?

K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)
K dostání jsou tabletky obsahující chybějící enzym (foto: SXC)

Jelikož intolerance laktózy není choroba v pravém slova smyslu, nemá smysl hovořit o léčbě. Hlavním opatřením pro prevenci potíží je bezlaktózová dieta, která je velmi podobná bezmléčné dietě.

Potravinové doplňky? Ano!

Laktáza: Naději lidem s poruchou trávení laktózy dávají některé potravinové doplňky. Obsahují enzym laktáza, který lidem s laktózovou intolerancí chybí. Jde např. o přípravky Lactanon či Laktazan. Je možné je koupit v lékárnách nebo na internetu. Nejčastěji mají podobu tablet, které pacient užívá v případech, že zkonzumuje nějakou potravinu obsahující mléčný cukr. Existují také laktázové kapky, které se přidávají do mléka a rozkládají laktózu v něm přítomnou.

Probiotika: Některým lidem pomáhá konzumace potravinových doplňků s obsahem probiotických bakterií. Ty se mohou ve střevech „naučit“ štěpit malé množství pravidelně konzumované laktózy a zmírnit tak negativní důsledky její konzumace. Pozor však na probiotika „obohacená“ laktózou.

Jde intoleranci laktózy vyléčit?

Existuje názor, že po vyřazení laktózy z jídelníčku je možné částečně navodit toleranci zažívacího systému tím, že bude laktóza velmi pozvolna a po malých dávkách opět zařazována. Spolehlivost tohoto postupu je velmi individuální a závisí například na celkovém stavu zažívacího traktu pacienta.

Někteří gastroenterologové doporučují po potvrzení laktózové intolerance na pár měsíců zavést nejen bezlaktózovou, ale i bezlepkovou dietu, a to kvůli rychlejší regeneraci střev. Tato doporučení se však neopírají o žádné studie, jde pouze o ojedinělé názory.

Co musíte vědět při nesnášenlivosti laktózy

Bezlaktózová dieta – nemusíme vyřadit všechny mléčné produkty

Bez laktózy nerovná se bez mléka. Laktózu obsahují pouze některé mléčné výrobky. Poradíme vám čemu se vyhnout a co si naopak můžete dopřát.

Související články
Jogurty bez laktózy? Je třeba víc hledat a číst
Jogurty bez laktózy? Je třeba víc hledat a číst

Pokud patříte do stále rostoucí skupiny osob s intolerancí laktózy a máte rádi...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...