úvod Proalergiky.cz > Diskuzní fórum > Diskuze: alergie na pšeničnou mouku

alergie na pšeničnou mouku

Jitka

14. 9. 2006
12:52

Ahoj, mám 3,5 letého syna, který má, kromě pylové a psí alergie, také alergii na arašídy, soju a pšeničnou
mouku. On na tu mouku žádnou viditelnou reakci nemá, ale zřejmě to může mít vliv na imunitu celého těla (v
zimě trpí často rýmou) MUDr. nám doporučila pšeničnou mouku omezit (nemusíme úplně vyřadit z jídelníčku), máme
dávat hlavně tmavé pečivo a omezit knedlíky a těstoviny. Jen mi není jasné, jestli ta alergie je jen na mouku
nebo na pšenici obecně. Dívala jsem se na složení tmavého pečiva a ve většině je celozrnná pšeničná mouka. Ta
tedy vadí míň? Syn má také moc rád mysli tyčinky a pšeničný chlebík (tzv. nástěnku). Tam vlastně mouka jako
taková není, ale pšenice ano. Poraďte prosím někdo. Díky Jitka

Michal, ProAlergiky.cz

10. 1. 2013
16:39

Michal, ProAlergiky.cz

RE: alergie na pšeničnou mouku
Dobrý den, Hanko, jedním z možných řešení alergie na obiloviny je alergenová vakcinace pomocí pylů travin. Díky křížení alergenů se tak dají zabít dvě mouchy jednou ranou. Samozřejmě záleží na okolnostech (typ alergizující bílkoviny), ale u mně to zabralo. ;-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

HankaS

10. 1. 2013
10:15

Jeste k rozdilu alergie na psenicnou mouku vs. celiakie: Alergie na psenicnou mouku nemusi byt jen na lepek, ale i na jine bilkoviny, ktere se v psenici vyskytuji. Tvori se pri ni alergicke protilatky, ktere vyvolaji zvraceni, kychani, astma, ekzem atd. (doplnte vlastni alergickou reakci). Pri celikaii lepek zpusobuje autoimunitni zanet strevni sliznice a s nim spatne vstrebavani zivin – obtize se tedy omezuji na zazivaci trakt a vyse uvede priznaky se pri ni neobjevuji. Alespon tak jsem to vycetla z odbornych knih :-)

Reagovat

HankaS

10. 1. 2013
10:13

Pro: andreaAhoj Andreo,
jsem na tom uplne stejne :-) - Atopik od detstvi, v poslednim roce se mi objevil ekzem na obliceji. Neni jednoduche najit pricinu. Citlivost na jednu latku se muze casem rozsirit I na jiny alergen, ktery obsahuje strukturne podobne bilkoviny. Ja mam alergii na pyly, a z ni se mi postupne vyvinula sprazena alergie na nektere ovoce (jablko, jahody…) a zeleninu (mrkev, syrove brambory). Stejne tak alergie na travy muze casem zpusobit i alergii na mouku, protoze se v obojim vyskytuji podobne bilkoviny. Me prave dnes vysel test na psenicnou mouku pozitivnim takze ji ted zkusim vysadit…
Pokud mas moznost podstoupit krevni testy na potravinou alergii, tak to urcite udelej. I tak ale testy muzou vyjit negativni, protoze testuji jen jeden typ protilatek. Precitlivelost ale muze vznikat ruznymi mechanismy. Jestli mas tedy podezreni, nejlepsi je zkusit vyrobky z mouky na mesic ci dva vysadit. Pokud nedojde k zlepseni priznaku, tak to asi nebylo ono.

Reagovat

Josef

24. 2. 2012
13:19

pro [andrea]:
...s lékaři nemá smysl ztrácet čas stejně jako zjišťováním na co je člověk alergický,alergii vám nevyléčí,neumí to a ani nemají zájem něco léčit(vlastní zkušenost).Pokud jste už zoufalá a chcete problém řešit musíte začít sama u sebe.Vše je popsané na http://atopicky-ekzem.net/

Reagovat

andrea

24. 2. 2012
12:19

ahoj,jsem atopicky ekzematik prakticky od ranneho detstvi. Je mi 30 let a pred par mesici se mi ekzem rapidne zhorsil,hlavne na tvari,krku a oblastech oci. Mam je napuchle a taky mi hnisaji a sem tam stipou a pali. Nikdy jsem ekzem na tvari nemela a docela me to vzalo a zasahlo muj soukromy zivot. Jeden zmany mi rikal ze podle priznaku se u me vyvinula olergie na vejce a pseicnou mouku, take jsem si vsila ze kdyz snim palacinky,nebo nejakou babovku nebo tak,tak se to vyrazne zhorsi, je mozne ze muj znamy ma pravdu? Ziji v Anglii kde je velky problem se dostat k alergologovi, chodim jen k obvodnimu lekari,ktery dela se mnou pokusy a zkousi ruzne tabletky a masti.Existujou alergicke testy na potraviny? moje posledni testy ktere jsem mela bylo asi 15 let tomu a ty prokazaly alergiina prach,pyl,peri,roztoce a zvireci chlup a vymesky. jsem zoufala ponevadz vypadam jak nejaka zruda a anise mi nechce vychazet z domu :((((

Reagovat

Petra

18. 7. 2011
9:09

Ahoj, prosím Tě já mám také alergii na pšeničnou mouku a nikdy jsem to nevěděla, až na to, že jsem 5x potratil v 8týdnu. Pak mi zjistili tohle alergii, takže jsem mouku uplně vysadila. Do půl roku jse,byla těhotná a miminko donosila. No a teď občas zlobím a mouku jím no a není to dobře, protože žádné projevy s tím spojovatelné jakoby nemám, ale například se mi zase rozjely mykozy, které jsem v době zcela bez mouky neměla... takže ačkoli projevy nejsou na prvné pohled zřejmé, může to slušne cvičit s imunitou atp...

Reagovat

Věra Kam-Zyk

8. 12. 2010
22:28

Hodně přemýšlím nad prvním dotazem, tj.od Jitky. Musím k tomu něco říct: Jednak: pokud není v
reálu reakce na alergen zjištěný pomocí testů (např.na pšenici), není proč vysazovat danou věc z
jídelníčku. U dané potraviny (pšenice) by pouze mělo platit (jako ale u všech ostatních potravin,
pokud člověk jí správně)staré známé "Všeho s mírou". U tmavého pečiva pak dávat pozor
na to, aby to nebylo pouze bílé pečivo obarvené potrav.barvivy. Dodám- kdo jí pouze tmavé pečivo (byť
"dobré"-tj.neobarvené), také svému zdraví neprospívá, nutričně je dobré střídat světlé
a tmavé pečivo. Pokud ale alergie na pšenici by v reálu byla (koliky, ekzém, atd.atd.), vadila by
pšenice obecně, jak tedy celozrnná mouka, tak bílá. Stejně jako by vadila pšenice špalda, tvrdá
pšenice (T.durum), atd.

Reagovat

Věra Kam-Zyk

8. 12. 2010
22:18

Pro sylvu aneb dotaz:

Jaký je rozdíl mezi alergií na pšenici a celiakií? Je při prvním onemocnění jiné dietní omezení
než bezlepková dieta?

Odpověď:

Celiakie je doživotní onemocnění, které má svoje imunologická specifika, zjišťuje se pomocí
spec.testů (anti-tTg IgA, EMA, atd., biopsie) a předpokládá doživotní bezlepkovou dietu, tj.eliminaci
všech potravin obsahujících lepek (žito, ječmen, oves, pšenice- nejen klasická, tj.T.aestivum, ale
též další druhy pšenice, tj.špalda, T.durum- kuskus, atd.-pozor je třeba dávat si i na potraviny
další-dresinky, kečupy, atd.-vyjmenovat to přesahuje rámec této diskuze - vyhledejte si to na serveru
celiak.cz).

Alergie na pšenici může vyhasnout v průběhu života, je imunologicky navázaná na jiné faktory imunity,
nežli celiakie (zjišťuje se detekcí IgE protilátek nebo EET test) a předpokládá nikoli eliminaci
všech lepkových potravin (tj.bezlepk.dietu), ale pouze pšenice a výrobků z ní.

Aby mě odborné kruhy (sylvo, už nečtěte dál) nezkritizovaly za částečnou odpověď, dodám, že
alergie na pšenici může být jak IgE typu, tak nonIgE typu a může to být reakce (IgE nebo nonIgE) buď
na lepek, nebo i na jiné bílkoviny (alergeny) pšenice (Alergie na lepek není totéž, co alergie na
(pšeničnou) mouku.). Celiakii pak lze vidět buď jako nonIgE reakci, nebo jako intoleranci s prvky
autoimun.reakce, obé je správně.

Reagovat

Petra

2. 12. 2010
14:17

dobrý den mám zjištěnou alergii na pšenici a pšeničnou mouku chci se zeptat co bych mohla jíst aby tam
ta mouka nebyla a čemu bych se měla vyhýbat děkuju

Reagovat

sylva

29. 10. 2010
21:55

Jaký je rozdíl mezi alergií na pšenici a celiakií? Je při prvním onemocnění jiné dietní omezení
než bezlepková dieta? Poradí mi někdo?

Reagovat

Jiřina Ryšlinková

28. 10. 2010
14:01

moje dcera má alergii snad na všechno. Kromě mléka a vajec jí zjistili i na spoustu druhů ovoce a
zeleniny také cibuli a česnek a ted navíc přibyly i mouky a to nejen pšeničná ale i kukuřičná a
pohanková, já už nevím co jí budu dávat k jídlu, nevím co uvařit a hlavně z čeho?

Reagovat

Michal

1. 9. 2010
13:52

Alergie na pšeničnou mouku je totéž co alergie na pšenici, protože alergické reakce vyvolávají
stejné bílkoviny. Tmavým pečivem asi paní doktorka myslela pečivo s přídavkem žitné mouky. Müsli
tyčinky lze sehnat i bez pšenice. "Polystyrenové" chlebíčky jsou taky různé - rýžové,
kukuřičné atd. Pozor na špaldu, to je taky druh pšenice.

Reagovat

Přispějte do diskuze

Příspěvky mohou vkládat pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se.

Vaše jméno
Obsah:
Obrázky:

Maximální velikost jednoho souboru je 2 MB.