úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Alergie na mléčné výrobky u malých dětí > Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky

Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky

Vložte svůj článek

Anketa

Jak se nejčastěji projevuje nebo projevovala ABKM u vašeho dítěte?

Petra Vojtová, 7. 5. 2014

Alergie na mléko, Intolerance laktózy, Speciály


Alergií na bílkoviny kravského mléka (ABKM) trpí zhruba každé třetí dítě ze sta mladší tří let. Některé studie uvádějí až 7 %. U dětí s atopickým ekzémem je toto číslo až 4krát vyšší. Týká se toto potravinové omezení i vás? Potýkáte se s danou diagnózou nově, žijete s ní již „nějaký ten pátek“? Nebo jen máte podezření, že obtíže vašeho děťátka mohou souviset s kravským mlékem? Pro vás všechny je tento speciál.

Stručný úvod – co to je ABKM, kdy vzniká

Alergie na bílkoviny kravského mléka je nežádoucí odpovědí našeho imunitního systému na některé bílkoviny (proteiny) obsažené v kravském mléce. Nejčastěji bývá diagnostikována ve věku 3–6 měsíců. Může vzniknout:

  • u dětí plně kojených
  • u dětí na umělém mléce
  • až v době podávání příkrmů

ABKM – ve většině případů záležitost pár let

Výhoda této alergie je její tendence vyhasínat, což v praxi znamená, že kolem jednoho roku věku dítěte mizí až v polovině případů. Ve školním věku pak může mléko a mléčné výrovky konzumovat až 80 % dětí. Bezmléčnou dietu v dospělosti musejí dodržovat pouhá 3 % lidí.

V řadě případů bohužel vše tolerancí mléka nekončí a v pozdějším věku je tato alergie nahrazena jinou. Sklony k alergii si totiž člověk uchovává po celý život.

Varovné signály a rychlost jejich nástupu

Známky nesnášenlivosti mléka se mohou objevit již při prvním setkání s ním, ale daleko častěji až při opakovaném ochutnání. Obdobně toto platí i na objem mléka, případně mléčných výrobků – jsou známy negativní reakce již na množství v mililitrech, ale běžnější je nástup obtíží až po opakované konzumaci daleko vyšších dávek.

Také nástup obtíží se může lišit. Reakce na BKM může být:

  • časná (minuty)
  • pozdější (hodiny)
  • pozdní (dny)

U každého dítěte je pak samozřejmě i odlišná intenzita obtíží.

Příznaky alergie na mléčnou bílkovinu

  • změny v chování – neklid, podrážděnost, narušený spánek, odmítání stravy
  • trávící problémy – nízký váhový přírůstek, příp. úbytek, bolesti bříška, zvracení, průjmy (méně častěji i zácpy), i s příměsí hlenu a krve
  • kožní problémy – kopřivka, vznik, příp. zhoršení atopického ekzému
  • dýchací problémy – rýma, kašel, dušnost atd.

V praxi se lze setkat vzácně i s anafylaktickým šokem, ale daleko častější jsou příznaky méně dramatické.

Zmíněné příznaky nemusejí poukazovat pouze na alergii na mléko, ale i na jakoukoli jinou potravinovou alergii. U dětí krmených výhradně mlékem je ale mléko logicky hlavním podezřelým.

Ještě je potřeba dodat, že některé z uvedených příznaků se objevují i u jiných než alergických onemocnění. Častý je především infekční původ. Je tedy rozumné nejprve provést řádnou diagnózu a teprve pak učinit patřičná opatření.

Zvracení, plynatost a průjmy také patří mezi typické příznaky intolerance laktózy. Ta je sice u kojenců vzácná, ale může se objevit třeba jako důsledek jiné potravinové přecitlivělosti.

Moje zkušenost – první problémy již v porodnici

První problémy s příjmem potravy, respektive mléka měla moje dcerka (nyní deset měsíců) již v porodnici, díky čemuž jsme si tam pobyly jednou takovou dobu, než bývá zvykem. Lékaři vše přisuzovali tomu, že se narodila s nižší porodní váhou 2,7 kg, a tudíž nemá sílu sát mateřské mléko a musím ji dokrmovat sondou. Ale i touto formou odmítala jak mléko mateřské, tak i umělou kojeneckou výživu. Pakliže něco vypila, část ihned vyzvracela. Dalším příznakem byl i hlen ve stolici. Dnes zpětně jsem přesvědčena, že již tenkrát se projevila ABKM.

Další články speciálu: Alergie na mléčné výrobky u malých dětí

Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Jak se provádí diagnóza potravinové alergie u nejmenších dětí? K jakému lékaři zajít? A co vás tam čeká?

Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Jak se diagnostikuje potravinová alergie pomocí eliminační diety? Jak se určí alergen, který dítěti vadí? A na co si dát pozor, aby vše dopadlo...

Nemléčná dieta při ABKM

Jak vypadá strava kojence a batolete, když se potvrdí alergie na mléko?

Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka

Co jsou hypoalergenní mléka a jak je poznat? Jaké existují druhy? Co od nich očekávat?

Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Který lékař speciální mléka předepisuje? Do jakého věku dítěte získáte příspěvek automaticky a od kdy o něj budete muset trochu bojovat?

Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko – téměř jako u zdravých dětí

Na co si dát pozor při zavádění příkrmů u kojenců s potravinovou alergií? Čím se postupy liší od postupů doporučovaných zdravým dětem? Kterými...

Nemléčné příkrmy – domácí, nebo kupované?

Jsou nemléčné příkrmy dobře dostupné v obchodech? Nebo se vyplatí raději dítěti vařit? Co všechno můžete dítěti nejen s ABKM nabídnout?

Testováno spotřebiteli: Test Nutrilon nemléčné Allergy kaše

Jak dopadl test nové kaše Nutrilon prováděný spotřebiteli z řad alergiků? Co na testovaném produktu pochválili a co jim vadilo? Jak se dá s touto...

Komentáře ke článku
Monika

23. 1. 2019
21:01

"každé třetí dítě ze sta" nedává smysl, myšleno bylo asi "tři děti ze sta"

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte