úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Atopický ekzém u dětí > Bylinářka Podhorná: Malí ekzematici mají v těle plísně

Bylinářka Podhorná: Malí ekzematici mají v těle plísně

Vložte svůj článek

Anketa

Co vám pomáhá při léčbě atopického ekzému?

Michal Závacký, 23. 10. 2012

Atopický ekzém (atopická dermatitida), Speciály


Jarmila Podhorná radí ekzematikům vnitřní očistu těla

Atopický ekzém patří mezi onemocnění, která moderní medicína nedokáže zcela vyléčit. Spousta pacientů pak hledá řešení v alternativní medicíně, například v léčivých rostlinách. Nejznámější české bylinářky Mgr. Jarmily Podhorné jsme se zeptali, co může její obor ekzematikům nabídnout.

Jak vlastně bylináři přistupují k léčbě atopického ekzému? Na čem je založena?

Léčba atopického ekzému je založena na vyčištění organismu od plísní a pročištění vnitřních orgánů – zejména jater a žlučníku. Potom na ovlivnění regenerace pokožky a zvýšení protialergické složky. Samozřejmě u tohoto problému je nutné zaměřit se také na pročištění střeva.

Lopuch může být pro ekzematiky užitečným pomocníkemLopuch může být pro ekzematiky užitečným pomocníkemK provedení zmíněných kroků slouží různé byliny, jako například měsíček na pročištění jater, žampion nebo penízovka na odplísnění organismu, dub na regeneraci sliznice a černý rybíz na ono zvýšení protialergické složky. Někdy se může dát i směs černý rybíz, kalina a rozmarýn. Na pročištění tlustého střeva je nejvhodnější zelený jíl.

Povrchově, na zklidnění pokožky je velice dobrý lopuchový olej, o kterém se psalo ve starších ruských herbářích, že se osvědčil i na léčení zastaralého ekzému. Samozřejmě to berme s nadhledem, ale ke zklidnění tento produkt rozhodně slouží, a to i u dětí.

Ekzémem nejčastěji trpí malinké děti, kojenci. Vy jste zmínila, že jedním z problémů je zaplísněný organismus. Z čeho mohou být tyto děti zaplísněné?

Z těla matky. Taky mně to nešlo na rozum, ale je to tak. Potvrdili mi to i lékaři. Matka zkrátka přijímá různé zaplísněné potraviny, její okolí může být zaplísněné a podobně.

Chápu. Čili ty plísně přecházejí přes mateřské mléko.

Ano, přes mateřské mléko.

Je v alternativní medicíně důležitější léčba ekzémů zvenčí, nebo spíše zevnitř?

Obojí dvojí, to spolu souvisí. Vnější léčba je na zklidnění pokožky a vnitřní hlavně na pročištění organismu, to je na ten kořen problému, který ekzémy způsobuje.

Když přijdeme do nějakého bylinářství nebo zelené lékárny, podle čeho si máme vybrat ten správný bylinný produkt?

Já doporučuji u starších dětí a u dospělých penízovku. Potom ten měsíček nebo něco jiného na pročištění jater a žlučníku. Třeba i ostropestřec. Dále potom dub, ten je jednak zase na pročištění těla, ale jednak na regeneraci povrchových vrstev pokožky. A černý rybíz jako absolutně nejlepší jako zvýšená protialergická složka organismu.

V použití léčivých rostlin pro léčbu atopika je ale ukryto riziko. Spousta rostlin může na tělo působit dráždivě až alergicky. Dá se tomu předcházet?

U rostlin, které jsem jmenovala, jsem se zatím nesetkala s tím, že by byly nějak dráždivé. Jsou tak citlivé, že nemívají vedlejší účinky. Samozřejmě existuje spousta bylin, které mohou atopii zhoršovat, ale to už bychom museli posuzovat člověka od člověka a bylinu od byliny.

Od jakého věku je možné přípravky z léčivých rostlin podávat malým dětem? Někteří výrobci, včetně vás, dodávají většinu sortimentu v podobě alkoholových extraktů. Jenže dávat alkohol dětem asi není rozumné. Co s tím? Nejsou pro děti lepší čaje?

Ano, je tam trochu lihu. Když se na mě obrátí maminky malých dětí, doporučím jim třeba černý rybíz a žampion, ale jenom dvě kapičky. Anebo na lžičku do teplé vody, ve které se alkohol odpaří, ale účinné látky tam zůstanou.

Je možné používat i klasické čaje. Ale do alkoholu se vám z rostliny vyloučí více látek, zvlášť těch účinnějších. Neznám moc rostlin v sušené podobě, které by měly zásadní vliv na ekzematické potíže. Když začínal Zentrich (známý český bylinář – pozn. red.), bylo známo asi 40 druhů bylin, které byly protiekzematické. Například i kopřiva. Ale dneska už je spousta lidí na kopřivu alergická. Čili okruh bylin, které by mohly na ekzém zapůsobit, se zmenšuje.

Když si pořídíme nějaké doplňky stravy z léčivých rostlin, za jak dlouho se dočkáme prvních výsledků?

Jarmila Podhorná ve firemní zahraděJarmila Podhorná ve firemní zahraděS tím já mám různé zkušenosti. Někteří lidé mi hlásí, že se stav rapidně zlepšuje po dobrání jedné kúry. Ale měla jsem i řadu případů lidí, kteří to chtěli po vybrání jedné nebo dvou kúr vzdát. Říkali jsme jim, ať to zkusí vydržet, a pak se nám najednou ozvali, že se ekzém zlepšil anebo úplně zmizel. Je to vždy otázka času a otázka tělíčka.

Bavíme se řádově o několika týdnech až měsících. Léčba alergických onemocnění je vždy dlouhodobá. Chce to trpělivost. Navíc bylinné přípravky nejsou zas tak náročné na peníze. A ekzém je dost nepříjemné onemocnění, stojí za to vydržet a zbavit se ho.

Jenže lidé jsou zvyklí, že polknou tabletku a je po problému…

Ano, bohužel je to tak.

 

Máte i vy zkušenost s alternativní léčbou ekzému? Pomohla vám, nebo naopak vůbec? Napiště nám svůj názor.

Další články speciálu: Atopický ekzém u dětí

Jak a kde najít informace o atopickém ekzému

Jak se pomocí portálu ProAlergiky.cz rychle dostat k těm správným informacím?

Zhoršení atopického ekzému je často vyvoláno stresem

Má vaše atopické dítě neustále rozškrábanou pokožku, i když dodržuje dietu i všechna ostatní doporučovaná opatření? Velmi častou příčinou svědění...

Jak předcházet vysušování pokožky

Poctivé používání promašťující kosmetiky není jediný způsob, jak můžete bránit tomu, aby ekzematická pokožka ztrácela vodu. Užitečnými pomocníky...

Jak se léčí ekzém v Lázních Kynžvart

V Lázních Kynžvart jsou v léčbě ekzému velmi úspěšní. Jak to dělají? Je možné některé poznatky využít doma?

Atopická pokožka v zimě: Jak volit kosmetické přípravky

Co hrozí atopické pokožce v zimním období? Jaké druhy kosmetiky volit a proč? Plus tipy na zajímavé produkty.

Komentáře ke článku
Jolana Polochová

21. 3. 2016
18:22

Dobrý den, ač jsme si s manželem mysleli, že jsme zdraví, narodilo se nám dítě s atopickým ekzémem. Byl to začátek 90.let, informace ohledně výživy a alternativní medicíny byly v plenkách, ale podařilo se mi zjistit, že mléčné a jiné živočišné výrobky mohou vyvolat alergické reakce. Tak jsme změnili jídelníček, tyto potraviny jsme vynechali a ekzém u dítěte mizel. Ale nezmizel úplně. V knize Věčně zelené naděje od pana J.Zentricha jsem našla jeden recept na koupele se snadno dostupnými surovinami, tak jsem je začala aplikovat a to rovnou i na mladšího synka, který se nám mezitím narodil. "Máchala" jsem tedy obě děti následovně: cca 8 minut se povaří 3 polévkové lžíce dubové kůry, heřmánku, třezalky a 50 g drcené cibule v 1 l vody. Nechá se 8 minut vyluhovat a scedí se do teplé vody v dětské vaničce. Pokud dítě ve vaničce jen sedí, je vhodné mu polévat i zádička, pokud je to možné, tak je nejlepší mít tělíčko ponořené celé. Koupel trvá 15 min. a provádí se v třídenních cyklech, tj. tři dny koupat, tři dny přestávka a takto opakovat. Po několika opakováních se dítě osypalo vyrážkou úplně celé, ale vydrželi jsme a koupali dál. Jestli se dobře pamatuji, trvalo to asi necelý rok. Později jsem zjistila, že se jednalo o koupelovou reakci, tzn. že bylinky začaly nečistoty "vytahovat" ven a tělíčko se k naší velké radosti postupně celé vyčistilo. Takže doporučuji, stojí to za to! Žádné léky, žádné hormonální masti, které zapůsobily jen na chvíli. Organismus chce prostě jen vyčistit od škodlivin...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

16. 2. 2016
10:00

Pro: Rudolf HruškaDobrý den, pane Hruško,
děkujeme za Váš komentář k rozhovoru s Mgr. Podhornou, který vedl redaktor portálu ProAlergiky.cz. Tento portál neprovozuje paní Mgr. Podhorná. Kontakt na ni získáte na stránkách http://nadeje-byliny.eu/.
Ať se Vám daří.
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Rudolf Hruška

11. 2. 2016
10:32

Vážená paní Podhorná!
Možná Vám připadne moje jméno známé.Dlouhá léta jsem bydlel ve Lhotě a moje děti chodily k Vám v Brodku do školy.Nebudu se dál rozepisovat,to jen,abyste věděla,kdo jsem.
A teď co chci.Občas zabrousím na Vaše stránky.Dočetl jsem se na nich,jak malé děti zápasí s různými druhy plísní a jak je zdlouhavé se jich zbavit.
Bydlím u Znojma a pracuji aktivně ve včelařství.Věnuji se propolisu.Určitě ho také znáte a znáte jeho léčebné účinky.Třeba bych Vám mohl propolisem pomoct.Zvažte to a ozvěte se. Rudolf Hruška Vevčice

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

5. 3. 2015
11:04

Dobrý den,
paní Podhorná doporučuje kúru ve složení:

topol T42, třezalka T40, jasan P16, olše P36, vrba P49, brusinka P53.

Současně se užívají topol, třezalka a jasan. Nakapat buď přímo na lžičku nebo do trochy vlažné vody. Jakmile dojde jasan (dávkuje se podle váhy a dojde tedy jako první) nasadíte olši a budete užívat topol, třezalka a olše. Po vybrání olše pak nasadit vrbu. Po vybrání vrby pak brusinku.

Dávkování pro topol a třezalku je stanoveno na etiketě. Jasan, olše, vrba, brusinky se dávkují dle váhy (př. při váze 60 kg je denní dávka 60 kapek, která se rozdělí na 3x denně 20 kapek).

Hezký den
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vlasta Ivanová

1. 3. 2015
16:39

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu či pomoc ,mám problém z revmatoidní artritidou mnohočetná lokalizace , léčím se již rok a půl probíhá u mě léčba biologická.Stav se o mnoho zlepšil , ale problémy mám neustále je to těžká chemie a ráda bych vyzkoušela i alternativní léčbu moc Vám děkuji za radu a i za pomoc ,zdravím Ivanová.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Trička s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Pro větší děti. Ideální na jízdu autem a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Eucerin Acute krém AtopiControl 40 ml

Speciální péče o suchou, svědící a zarudlou pokožku, kterou je možné používat jako doplněk péče i v akutní fázi atopického ekzému. Vhodný pro děti již od kojeneckého věku.

Eucerin - Ochranný krémový gel na opalování proti sluneční alergii SPF 50

Výrazně omezuje riziko vzniku sluneční alergie a solárního ekzému.

Pyžamová sada pro ekzematiky

Cenově výhodná kombinace rukavicového tička a pyžamových kalhot. Pro optimální ochranu celého těla. Top produkt.