úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Čištění a zvlhčování vzduchu > Čistička vzduchu se zvlhčovačem nebo každý přístroj zvlášť?

Čistička vzduchu se zvlhčovačem nebo každý přístroj zvlášť?

Vložte svůj článek

Téma přinesl

Anketa

Používáte čističku nebo zvlhčovač vzduchu?

Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomocí čističky a zvlhčovače vzduchu, máme na výběr ze dvou možností. Můžete pořídit samostatně dva přístroje nebo mít tzv. 2 v 1 – čističku vzduchu s funkcí zvlhčování.

Připomeňme si krátce, kdy je vlastně za potřebí čistička a kdy zvlhčovač.
Čistička je vhodná pro odstraňování lehkých vzdušných alergenů jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, na odstranění pachů, virů, bacilů a bakterií. Přístroj by měl mít doma každý, koho trápí alergie, astma, dýchací potíže, častá nemocnost případně bydlí v místě, kde je zvýšená prašnost nebo znečištěný vzduch.

Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny (nejen alergiky), jehož vnitřní vlhkost v místnosti je pod 40 % (ideální vlhkost je 50 %). Jaká je Vaše vlhkost zjistíte změřením vnitřní vlhkosti za pomocí vlhkoměru. Nízká vlhkost má vliv na dýchací problémy, kašel, chrapot a vysušenou pokožku.

Princip a provoz zvlhčování u čističek se zvlhčovačem

Zvlhčovač u těchto modelů pracuje na principu studeného (přirozeného) odparu. Ve zvlhčovací části přístroje je disk, který se otáčí, nabírá na sebe vodu, která se následně odpařuje, vzduch se zvlhčuje, aniž by z přístroje šla viditelná mlžina.

Podívejte se na kombinované čističky vzduchu se zvlhčovačem.

Čističky se zvlhčovačem jsou zkonstruovány tak, že můžete nebo nemusíte zvlhčovat vzduch společně s jeho čištěním. Pokud je vlhkost optimální, zvolíte na čističce pouze režim čištění. Nevýhodou je, že nelze samostatně zvlhčovat, vždy musí být zapnutý i režim čištění. Může tak docházet k brzkému zanesení filtrů.

Výhody čističek se zvlhčovačem

 • manipulace a ovládání pouze jednoho přístroje
 • údržba pouze jednoho přístroje
 • úspora místa

Nevýhody čističek se zvlhčovačem

 • vyšší cena
 • nemožnost nastavení požadované vlhkosti (vlhkost je nastavena automaticky)
 • zvlhčovač není tak komfortní, nelze jej ovládat, pouze vypnout/zapnout
 • nemožnost oddělení přístrojů do dvou místností
 • nelze pouze zvlhčovat, je nutný vždy i režim čištění, tím dochází k vyššímu opotřebení filtrů

Samostatná čistička vzduchu

Rozdíl v čištění a funkcích v tomto případě téměř nenajdeme. Jak samostatná čistička, tak čistička se zvlhčovačem umí vzduch vyčistit velmi dobře. Výhodou u samostatné čističky je, že můžete vybírat podle velikosti místnosti, kde ji budete používat. K dispozici jsou i kvalitní přístroje, s nižším vzduchovým výkonem, které nestojí tolik peněz.

Vyberte si čističku vzduchu v eshopu ProAlergiky.cz

Samostatný zvlhčovač vzduchu

Pokud uvažujete o nákupu a zvlhčovač je pro vás důležitý – neberete jej pouze jako přídavnou funkci, je lepší pořídit samostatný přístroj. Zvlhčovače vyšších tříd jsou vybaveny řadou užitečných funkcí, které u zvlhčovače integrovaného v čističce nenajdete. Můžete volit cílovou vlhkost a díky automatickému režimu zvlhčovač sám hlídá ideální klima, tj. zapíná a vypíná podle vlhkosti, kterou naměří.

Radíme vám: Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Samostatné zvlhčovače nabízí také výběr zvlhčovací technologie - za pomoci ultrazvuku, studeného odparu, ať už díky diskům nebo speciálním filtrům.

Výhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • možnost používat oba přístroje v jiné místnosti a v jinou dobu
 • kvalitnější plnohodnotný zvlhčovač
 • šetrnější provoz
 • větší možnost výběru podle vzduchového výkonu a výkonu zvlhčovače
 • výběr zvlhčovací technologie – ultrazvuk, studený odpar, horká pára

Nevýhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • manipulace a ovládání dvou přístrojů
 • údržba dvou přístrojů

 

Čističku a zvlhčovač zvlášť, nebo 2v1?

Záleží na tom, jaké jsou vaše priority. Jestliže jste ochotni akceptovat vyšší cenu a zvlhčování pro vás není důležité, volte kombinovaný přístroj. Pořízením zvlhčovače a čističky zvlášť můžete výrazně ušetřit, pokud zvolíte přístroje s nižším vzduchovým a zvlhčovacím výkonem. To oceníte zejména, pokud máte menší místnosti. Pořízení čističky a zvlhčovače zvlášť nabízí větší variabilitu a větší kvalitu zejména u zvlhčovací funkce.

 

 

 

Další články speciálu: Čištění a zvlhčování vzduchu

Zhoršení alergie a astmatu na podzim: Jak si pomoci

Proč s podzimem přibývá nachlazení? Jsou alergici a astmatici náchylnější k respiračním infekcím? Jak se připravit, aby bylo dýchacích potíží co...

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou přesušeného vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam, kde se vytápí ohněm (krby,...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu vzduchu. Nejčastěji na ně narazíte jako na součást čističek či...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může fungovat jako sympatická dekorace nebo náhrada lampy na vonný...

Syndrom nezdravých budov

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká...

Zvlhčovač, nebo čistička vzduchu. Co vybrat?

Jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se setkávají specialisté portálu ProAlergiky.cz zní: „Jsem alergik – mám si pořídit čističku, nebo...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized Flower

Antibakteriální úprava Sanitized. Aktivně snižující množství plísní, bakterií a roztočů. Vzor: Flower

Dětská sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná dětská sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized Blues - modrá

Vzor: Blues – modrá

Polštáře StopMite

Kvalitní polštáře s úpravou ACTIGARD. Několik rozměrů včetně dětských. 100% bavlna.