úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Čištění a zvlhčování vzduchu > Čistička vzduchu se zvlhčovačem, nebo každý přístroj zvlášť?

Čistička vzduchu se zvlhčovačem, nebo každý přístroj zvlášť?

Vložte svůj článek

Téma přinesl

Anketa

Používáte čističku nebo zvlhčovač vzduchu?

Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomoci čističky a zvlhčovače vzduchu, máte na výběr ze dvou možností. Můžete pořídit samostatně dva přístroje, nebo přístroj takzvaně 2 v 1 – čističku vzduchu s funkcí zvlhčování.

Připomeňme si krátce, kdy je vlastně za potřebí čistička a kdy zvlhčovač...

Čistička je vhodná pro odstraňování lehkých vzdušných alergenů, jako jsou pyly, plísně, zvířecí alergeny, a na likvidaci pachů, virů a bakterií. Přístroj by měl mít doma každý, koho trápí alergie, astma, dýchací potíže, častá nemocnost, případně bydlí v místě, kde je zvýšená prašnost nebo jinak znečištěný vzduch.

Zvlhčovač vzduchu je vhodný pro všechny lidi, nejen pro ty s dýchacími potížemi. Je potřebný tam, kde se vnitřní vlhkost v místnosti pohybuje pod 40 % (ideální vlhkost je 50 %). Jaká je u vás vlhkost, zjistíte změřením vnitřní vlhkosti za pomocí vlhkoměru. Nízká vlhkost má negativní vliv na dýchací problémy, kašel, chrapot a vysušenou pokožku.

Princip a provoz zvlhčování u čističek se zvlhčovačem

Zvlhčovač u těchto modelů pracuje na principu přirozeného studeného odparu. Ve zvlhčovací části přístroje se nachází disk z nasákavého materiálu, který se otáčí, nabírá do sebe vodu a ta se následně odpařuje pomocí ventilátoru čističky. Vzduch se zvlhčuje, aniž by z přístroje vycházela viditelná mlžina.

Mezi špičku patří čističky vzduchu se zvlhčovačem značky SharpMezi špičku patří čističky vzduchu se zvlhčovačem značky Sharp

Podívejte se na kombinované čističky vzduchu se zvlhčovačem.

Čističky se zvlhčovačem jsou zkonstruovány tak, že můžete nebo nemusíte zvlhčovat vzduch společně s jeho čištěním. Pokud je vlhkost optimální, zvolíte na čističce pouze režim čištění. Nevýhodou je, že nelze samostatně zvlhčovat – vždy musí být zapnutý i režim čištění. Může tak docházet k dřívějšímu zanesení filtrů, nicméně je pořád lepší, když se nečistoty zachytí ve filtrech než v dýchacích cestách.

Výhody čističek se zvlhčovačem

 • manipulace a ovládání pouze jednoho přístroje
 • údržba pouze jednoho přístroje
 • úspora místa

Nevýhody čističek se zvlhčovačem

 • obvykle vyšší cena
 • často nemožnost nastavení požadované vlhkosti (bývá nastavena automaticky z výroby)
 • nemožnost oddělení přístrojů do dvou místností
 • nelze pouze zvlhčovat, je nutný vždy i režim čištění, čímž dochází k rychlejšímu opotřebení filtrů

Samostatná čistička vzduchu

Rozdíl v čištění a funkcích v tomto případě téměř nenajdeme. Jak samostatná čistička, tak čistička se zvlhčovačem umí vzduch vyčistit velmi dobře. Oba druhy můžete vybírat podle velikosti místnosti, kde je budete používat. K dispozici jsou i kvalitní přístroje s nižším vzduchovým výkonem, které nestojí tolik peněz.

Čističky vzduchu Winix nabízejí vysoký výkon za přijatelnou cenuČističky vzduchu Winix nabízejí vysoký výkon za přijatelnou cenu

Vyberte si čističku vzduchu v e-shopu ProAlergiky.cz

Samostatný zvlhčovač vzduchu

Pokud uvažujete o nákupu a zvlhčovač je pro vás důležitý, neberete jej pouze jako přídavnou funkci. Je lepší pořídit samostatný přístroj. Zvlhčovače vyšších tříd jsou vybaveny řadou užitečných funkcí, které u zvlhčovače integrovaného v čističce nenajdete. Můžete volit cílovou vlhkost a díky automatickému režimu zvlhčovač sám hlídá ideální klima, tj. zapíná a vypíná zvlhčování podle vlhkosti, kterou naměří.

Radíme vám: Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Samostatné zvlhčovače nabízí také výběr zvlhčovací technologie – za pomoci horké páry, ultrazvuku nebo studeného odparu, ať už díky diskům nebo speciálním filtrům.

Výhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • možnost používat oba přístroje v různých místnostech a v různou dobu
 • kvalitnější, plnohodnotný zvlhčovač
 • šetrnější provoz (nečistíte vzduch tam, kde není potřeba)
 • větší možnost výběru přístrojů ‒ podle vzduchového výkonu čističky a výkonu zvlhčovače
 • výběr zvlhčovací technologie – ultrazvuk, studený odpar, horká pára

Nevýhody čističky a zvlhčovače zvlášť

 • ovládání dvou přístrojů
 • údržba dvou přístrojů
 • větší nároky na prostor

Čističku a zvlhčovač zvlášť, nebo 2 v 1?

Záleží na tom, jaké jsou vaše priority. Jestliže jste ochotni akceptovat vyšší cenu a zvlhčování pro vás není hlavní potřebou, případně bojujete s nedostatkem prostoru, volte kombinovaný přístroj.

Pořízení čističky a zvlhčovače zvlášť nabízí větší variabilitu a větší kvalitu zejména u zvlhčovací funkce. Za dva samostatné přístroje přitom zaplatíte přibližně stejně jako za jeden kombinovaný, někdy i méně.

Další články speciálu: Čištění a zvlhčování vzduchu

Zhoršení alergie a astmatu na podzim: Jak si pomoci

Proč s podzimem přibývá nachlazení? Jsou alergici a astmatici náchylnější k respiračním infekcím? Jak se připravit, aby bylo dýchacích potíží co...

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou přesušeného vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam, kde se vytápí ohněm (krby,...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu vzduchu. Nejčastěji na ně narazíte jako na součást čističek či...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může fungovat jako sympatická dekorace nebo náhrada lampy na vonný...

Syndrom nezdravých budov

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká...

Zvlhčovač, nebo čistička vzduchu. Co vybrat, když máte alergii?

Jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se setkávají specialisté portálu ProAlergiky.cz, zní: „Jsem alergik – mám si pořídit čističku, nebo...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized Stripes - zelená

Vzor: Stripes – zelená

Povlečení Sanitized Stripes - starorůžová

Vzor: Stripes – starorůžová

AntiMite Liner - spací vložka pro alergiky

Ochrana proti roztočům na cestách. Praktické balení. Snadná údržba.

Protiroztočové povlaky Pristine

Ekonomické řešení. Dlouhá životnost a vysoká účinnost. Nižší uživatelský komfort.