Co kdy kvete III: srpen až říjen

Vložte svůj článek

Anketa

Trápí vás na jaře pylová alergie?

Michal Závacký, 25. 7. 2013

Alergie na pyl (senná rýma), Alergie na plísně, Speciály


Pelyněk pravý roste ve všech koutech naší vlasti

Pylová sezona v červenci rozhodně nekončí! V půlce léta začíná kvést spousta rostlin, zejména různých plevelných bylin, jejichž pyl může obsahovat velmi agresivní alergeny. Podívejte se, na které druhy vzniká alergie nejčastěji a které potraviny mohou alergii komplikovat.

Pelyněk – jak vypadá a kde roste

Kvetoucí pelyněk černobýlKvetoucí pelyněk černobýl

Pelyněk je bylina, která obvykle roste do výšky několika desítek decimetrů, ojediněle i hodně přes metr, takže může připomínat menší keř. Hlavním rozpoznávacím znakem většiny druhů pelyňku jsou bohatě rozvětvené listy s úzkými špičatými řapíky, často se „semišovým“ povrchem a zespodu světlejší.

Daří se mu hlavně podél cest a železničních tratí, v křovinách či na různých skládkách. Některé druhy dávají přednost břehům řek a potoků. Začíná kvést už během července a může setrvat až do října. Každou rostlinu pokrývají drobná kulovitá nebo hroznovitá květenství složená z trubkovitých kvítků žluté až hnědočervené barvy.

Pelyněk v jídle

Pelyněk estragon je oblíbené kořeníPelyněk estragon je oblíbené koření

Pozor na případné pozření alergenu doma nebo na dovolené. Některé druhy pelyňku se používají nejen jako léčivé rostliny, ale i v kuchyni jako koření, zejména ve Francii a v jižních státech Evropy. Sbírají se právě v období květu. Nejznámější je pelyněk estragon, ale využívají se i pelyněk pravý, pelyněk brotan nebo černobýl.

Mají hořkou aromatickou chuť. Nejčastěji se přidávají na pečená masa nebo do polévek. Tepelná úprava by měla alergizující bílkoviny přítomné v pylových zrnkách rozložit, ale nedá se to garantovat. Nějakým druhem pelyňku může být okořeněn i studený pokrm – třeba salátový dresink, ocet nebo bylinkové máslo.

Navíc alergickou reakci mohou vyvolat i listy, čerstvé nebo sušené, a to nejen při konzumaci, ale i při kožním kontaktu.

Rizikové potraviny při alergii na pelyněk

U pelyňku je vysoká pravděpodobnost zkřížené alergie na některé potraviny, i když většina z nich není s touto bylinou nijak botanicky příbuzná:

 • kořenová zelenina: hlavně celer, petržel a pastinák
 • koření: koriandr, kmín, fenykl, anýz, pepř, paprika, kari směsi
 • kořenicí bylinky: kopr, tymián, bazalka, majoránka, libeček, oregano
 • léčivé byliny: heřmánek, echinacea, měsíček a další – viz níže v odstavci o květinách
 • slunečnicová semínka a slunečnicový olej
 • některé zdroje uvádějí také čekanku (puky i kořen), melouny, jablka, kiwi, cibuli, česnek a arašídy

Alergeny v některých těchto potravinách se varem do určité míry rozkládají, proto vám mohou přestat vadit. To platí například pro zeleninu s výjimkou celeru, a dále pro ovoce, koření a bylinky.

Náš tip: Další zajímavosti o této problematice najdete v článku Zkřížené alergie.

Ambrózie – jak vypadá a kde roste

Ambrózie peřenolistá v plném květuAmbrózie peřenolistá v plném květu

Ambrózie je plevelná jednoletá bylina, která se může vytáhnout až do výšky 1,5 metru. Má šedozelený chlupatý a bohatě rozvětvený stonek. Její velmi členité listy se tvarem na první pohled podobají listům mrkve a pelyňku.

Květy, přesněji květenství se vytvářejí na vrcholcích stonků a připomínají drobné zelené zvonky, ze kterých zespodu vykukují žluté kvítky. Kvete od srpna do října. Je zdrojem obrovského množství agresivního pylu, který se větrem nese i stovky kilometrů daleko.

Ambrózie u nás není původní rostlinou, pochází z Ameriky. Rozšířila se zejména v Jihomoravském kraji, Moravskoslezském kraji, v Polabské nížině a v okolí Prahy. Obsazuje zejména půdy upravené člověkem, jako jsou železniční tratě, přístaviště, skládky, rumiště nebo krajnice cest.

Narazit u nás můžete zejména na druhy ambrózie peřenolistá a ambrózie trojklanná. Jsou si velmi podobné.

Rizikové potraviny při alergii na ambrózii

Pokud trpíte pylovou alergií na ambrózii, měli byste být obezřetní při konzumaci následujících potravin, které obsahují podobné alergeny:

 • ovoce: banány, melouny (všechny druhy)
 • med
 • plodová zelenina: okurky, cukety a patizony, rajčata, papriky
 • koření: mletá paprika včetně chilli
 • slunečnicová semínka a slunečnicový olej
 • některé zdroje upozorňují také na artyčoky a jablka

Uvedené druhy zeleniny můžete snášet poté, co byly tepelně upraveny.

Náš tip: Jak se proti pylům můžete chránit doma? Poradí vám článek Agresivní pyl ambrózie je nevítaným hostem domácností alergiků.

Alergie na ambrózii a pelyněk může způsobit alergii na další květiny

Při alergii na pyl těchto bylin často dochází ke zkřížené alergii na další druhy rostlin ze stejné botanické čeledi – hvězdnicovité (složnokvěté).

Kochat se, ale nečichat!Kochat se, ale nečichat!

Do ní patří i velká skupina květin, které za normálních okolností pylovým alergikům nevadí, protože jsou obvykle opylovány hmyzem a jejich pyl špatně létá vzduchem. Při blízkém kontaktu však mohou alergickou reakci vyvolat.

Tady je seznam nejznámějších druhů, na které můžete narazit v přírodě, ve váze, v šálku čaje nebo v kosmetice:

 • květiny s okrasnými paprskovitými květy: slunečnice, astra, gerbera, chryzantéma, aksamitník nebo echinacea
 • luční květy: heřmánek, kopretina, sedmikráska, podběl, čekanka, chrpa, řebříček, měsíček nebo pampeliška
 • vysoké žlutě kvetoucí rostliny podél tratí: vratiče a zlatobýly
 • rostliny s „ježkovitými“ květy: bodláky, pcháče a lopuchy

Merlíkovité, laskavcovité – merlík a lebeda

Merlík bílý v době květuMerlík bílý v době květu

Rostliny patřící dříve do čeledi merlíkovitých byly přeřazeny do čeledi laskavcovitých. Tolik na vysvětlení dvou názvů.

Merlík je bylina rostoucí do výšky 20 centimetrů, ale i přes 1,5 metru. Má rýhovaný rozvětvený stonek, často pokrytý krátkými chloupky. Její listy jsou podlouhlé se zakulacenými zuby po obvodu. Celá rostlina bývá pokryta práškem připomínajícím mouku.

Lebeda je merlíku na první pohled velice podobná. Taktéž má pomoučený vzhled. Nedorůstá však takových výšek a bývá rozvětvenější. Listy má užší a zoubky po jejich obvodu jsou více natočeny dopředu.

Oba druhy vytvářejí zelenobílé květy jsou uspořádané v „klubíčkách“ rozesetých na vrcholcích větviček. Pyl produkují od června do října.

Takto vypadá kvetoucí lebedaTakto vypadá kvetoucí lebeda

Merlík i lebeda jsou běžným polním plevelem, který se vyskytuje na celém území ČR. Rostou i na dalších člověkem upravených půdách, jako jsou skládky nebo rumiště.

Lidé alergičtí na merlíky budou pravděpodobně reagovat i na laskavce. Jsou si příbuzné. K merlíkům patří i špenát nebo řepa (červená i cukrová), ty ale bývají sklizeny před vykvetením, takže pro pylové alergiky nepředstavují ohrožení.

Vzácně se může objevit potravinová alergie na řepu, špenát či amarant, která může s pylovou alergií souviset.

O možnostech zkřížené alergie mezi pylem těchto rostlin a potravinami se toho zatím ví relativně málo. První vědecké závěry považují za rizikové ovoce, jako jsou banány, melouny a broskve.

Plísně

Bramborové listy napadené plísní AlternariaBramborové listy napadené plísní Alternaria

Plísně nekvetou, tudíž ani neuvolňují žádný pyl. Přesto na ně pylové zpravodajství celé léto upozorňuje. Vzduchem se totiž šíří obrovské množství jejich spor, což jsou mikroskopická „semínka“.

Spory se ve venkovním vzduchu mohou vyskytovat zhruba od července až do začátku zimy. Mezi nejhojnější a také nejvíce alergizující patří druhy Alternaria a Cladosporium.

Na tyto plísně můžete narazit kdekoli v přírodě. Nejčastěji parazitují na rostlinách, ale jsou také přirozenou součástí tlejících zbytků rostlin. Jejich ložiska mají nejčastěji zelenou, šedou až černou barvu.

Náš tip: Pokud vás trápí alergie na plísně, nepřehlédněte článek Jak se vyhnout plísním doma i venku.

Další články speciálu: Senná rýma neboli alergie na pyly

Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce pylových zrn, proto je důležité domů pyly nepouštět.

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní jsou méně časté, ale možná...

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe než ostatní? Jakou vybrat a...

Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro děti?

Co kdy kvete I: únor až duben

Alergie na lísku, břízu, dub, olši nebo vrbu je pro časné jarní období typická. Jak tyto alergizující rostliny vypadají a kde na ně můžete narazit?...

Co kdy kvete II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější. Co byste o těchto rostlinách měli vědět, pokud se vás tato...

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete brát s sebou na výlety?

Komentáře ke článku
radek vaněček

11. 4. 2018
19:39

a kde je čím je užitečná

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

16. 1. 2018
22:33

Dobrý den, alergie na pelyněk může být často zkříženou alergií s potravinou. Nevolnost by případně mohla souviset s konzumací vybraných potravin - více viz tabulka v článku: https://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/zkrizene-alergie
Pokud se alergie nijak neprojevuje, neléčí se. Doporučuji zkonzultovat stav s ošetřující lékařkou. Jako první pomoci při alergických reakci mohou být některá z volně prodejných antihistaminik.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana Mašková

24. 9. 2017
7:03

Dobrý den,byla mne zjištěna alergie na pelyněk,může být potom nevolno,doktorka mne na to nic nedala.Co mám dělat.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

SMART čistička vzduchu Winix Tower Q

SMART čistička s Wi-Fi, kterou lze ovládat přes mobilní telefon. Dva indikátory kvality vzduchu. Plně automatický režim. Moderní design.

Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček pro pylové alergiky. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Výhodná cena. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní design, dvě barevná porovedí. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Unikátní patentovaný systém čištění, UVC dezinfekční lampa vyčistí postele, matrace a lůžkoviny od alergenů bezchemickou cestou.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje protialergenový sprej Air Cleanse a protipylovou síť do okna.

Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.