Co nám prozradí spirometrie

Vložte svůj článek

5. 12. 2012

Astma, Speciály


Ilustrační foto (zdroj: iStock)

Spirometrie je běžnou součástí vyšetření v alergologických a plicních ambulancích. Komu je určena, jak probíhá a co z ní vyplývá? Z tohoto vyšetření rozhodně nemusíte mít obavy…

Spirometrické vyšetření umí odhalit nejen náběh na astma

Spirometrie by měla být součástí vstupního alergologického vyšetření. V ambulanci alergologa se opakuje u pacientů s průduškovým astmatem při každé kontrole, ke sledování průběhu onemocnění a léčby.

U pacientů s alergickou rýmou způsobenou pyly či roztoči je vhodné ji provádět při podezření na počínající astma. Vyšetření je dále vhodné u pacientů vyšetřovaných pro opakované záněty průdušek, při kašli a dechových potížích, například v pylové sezoně.

Kromě sklonů k astmatu dokáže spirometrie potvrdit i nealergická onemocnění, jako jsou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo cystická fibróza.

Vyšetření není pro pacienta náročné ani bolestivé. Spirometrii lze provádět u dospělých pacientů a u dětí od zhruba čtyř let. Před vyšetřením je potřeba nekouřit a nejíst těžká jídla.

Spirometrické vyšetření na klinice Hornmed v BrněSpirometrické vyšetření na klinice Hornmed v Brně

Pacient musí pouze zhluboka dýchat 

Spirometr je zdravotnický přístroj, který má dnes většina ordinací napojený na počítač, na kterém okamžitě vidí výsledky. Pacient do úst dostane náustek (trubičku) a na nos kolíček, aby dýchal pouze ústy.

Pak je pacient sestrou či lékařem požádán, aby velmi zhluboka dýchal. Důležitou částí je maximální nádech následovaný co nejprudším výdechem. Vyšetření trvá asi pět až deset minut. Pro jeho zpestření se u malých dětí využívají počítačové animace.

Hodnoty vaší spirometrie se porovnají s ostatními

Pomocí spirometrie lékař vyšetřuje funkci pacientových plic. Konkrétně se měří množství vzduchu, které se do plic vejde, a také rychlost, kterou ho dokážete nadechnout a vydechnout.

Výstupem vyšetření jsou pro lékaře čísla a grafy znázorňující hlavní funkce vašich plic. Zkušený lékař již z tvaru křivky grafu dokáže rozeznat typ onemocnění. Jednotlivé číselné hodnoty lékař vidí nejen tak, jak jste je vy sami nadýchali, ale i v porovnání s průměrnou osobou stejného pohlaví, věku, výšky a hmotnosti.

Tak například trpí-li pacient astmatem či CHOPN, které se projevují zúžením dýchacích cest, spirometrické vyšetření to odhalí.

Grafický výstup ze spirometru – vlevo zdravé dýchání, vpravo dechové potížeGrafický výstup ze spirometru – vlevo zdravé dýchání, vpravo dechové potíže

Sdělení diagnózy a nasazení léků

A co ze spirometrie vyplyne pro pacienta? Její výsledek lékař porovná se stavem pacienta, jeho dechovými potížemi a příznaky. Stanoví diagnózu a případně předepíše léky, které usnadňují dýchání. Pokud jde o kontrolní vyšetření, může na základě lepších nebo horších výsledků změnit dávkování léků.

Kromě spirometrie jsou součástí plicního vyšetření u alergologa i další diagnostické metody, jako je měření množství vydechovaného oxidu dusnatého (NO) či bronchoprovokační a bronchodilatační testy.

Jak zvládají spirometrii vaše děti, máte při tomto vyšetření problémy?

Další články speciálu: Potíže s dýcháním na podzim

Čističky a zvlhčovače vzduchu

Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením kombinovaný přístroj?

Jak podpořit imunitu na podzim a v zimě

Které prostředky jsou nejnadějnější a za které jen vyhodíte peníze?

Často nemocné dítě? Jak tomu předejít

Pravidelnou péčí a prevencí můžete předejít řadě dýchacích potíží a výrazně snížit nemocnost vašich dětí. Poradíme vám jak.  

Laryngitida (laringitida) u dětí

Laryngitida neboli zánět hrtanu je velkým strašákem pro mnoho rodičů. Malé dítě se záchvatem laryngitidy může skončit na jednotce intenzivní péče....

Jak správně inhalovat, aby byla prevence co nejúčinnější

Inhalace pomocí inhalátoru patří mezi stále oblíbenější možnosti prevence různých onemocnění dýchacích cest. Zvyšuje jejich odolnost vůči...

Komentáře ke článku
Táňa, ProAlergiky.cz

14. 2. 2018
22:31

Pro: JanaDobrý den,

spirometrické náustky lze koupit například na www.inset.cz v sekci náústky pro spirometry.

Obávám se ale, že se dají koupit jen ve velkých baleních. Také bych doporučila zjistit typ spirometru, který používá paní doktorka, aby byly náústky kompatibilní.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

14. 2. 2018
22:28

Pro: Jana FialováDobrý den,

z jednoho spirometrického vyšetření a bez znalosti anamnestických údajů lze těžko vyvozovat závěr.
Nicméně, spirometrické hodnoty v periferii bronchiálních cest jsou sníženy.
Vždy je nutné posuzovat výsledky s klinickými stavem, tedy s tím, zda máte nějaké potíže - kašel, dušnost, pokašlávání, horší toleranci námahy.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana Fialová

2. 2. 2018
13:31

Pro: JanaDobrý den.
Mám otázku. Je mi 19. Vážím 69 a měřím 172. Byla jsem na spirometrii a chtěla bych vědět, co znamenají údaje:
FVC 95.6 FEV1 78.6 FEV1% 85.3 PEF 80.5 MEF75 63.9 MEF50 46.4 MEF25 47.8 MMEF 48.6 AEX 47.5 Jsem v pořádku?
Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jana

30. 10. 2017
18:09

Dobrý den,mám prosbu,kde bych si mohla koupit trubičku do úst k vyšetření spirometrie?Chodím na kontroly,kde už nástavce nevyměnili nejméně 20 let.Po poslední zkušenosti už tuto gumovou černou trubičku,která je namáčená do vody,pak znovu vhozena a dáno dalšímu pacientovi se mi udělalo špatně a řekla jsem si,že se pokusím koupit si vlastní.Moc Vás prosím o odpověď,zda je to možné.Děkuji Jana

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

18. 4. 2017
10:08

Pro: IlonaDobrý den, Ilono,
doporučuji obrátit se na Vašeho ošetřujícícho lékaře, který určí další vhodný postup, jaká vyšetření či návštěvy u specialistů byste měla podstoupit.
Ať je lépe,
Táňa

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Ilona

18. 4. 2017
5:17

Dobrý den,

chci se en poptat, už jsem cca 6 týdnů doma, kvůli potížím s dýcháním, stačí chvilku mluvit a pak se začnu dusit, nebo jen tak to přijde, mám to takto od doby, co jsem po nemoci, před kterou jsem v práci vdechovala části olova a bezolova, sklolaminatu a v neposlední řadě i lepidla horkovzdusnou pistolí.... Bohužel už 2 roky nemáme v práci odsávání a od doby foukani a vdechovani již zmíněného lepidla, mám potíže, bojím se co by mi mohlo být...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

7. 11. 2016
10:41

Pro: KatarinaDobrý den, Kataríno,

jak uvádí MUDr. Mišunová v odpovědi u dotazu níže:

Bohužel bez konkrétního vyšetření nelze výsledky spirometrie spolehlivě analyzovat.
K hodnocení astmatu nejsou důležité jen výsledky spirometrie, ale i potíže pacienta, výsledky alergologických testů či tzv. bronchodilatační test.
V dnešní době je již astma dobře léčitelné, k dispozici je několik inhalačních léků, které umožní plnohodnotný život.

Navíc naměřené jednotlivé číselné hodnoty je třeba srovnávat s průměrnou osobou stejného pohlaví, věku, výšky a hmotnosti.

S pozdravem,
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Katarina

3. 11. 2016
22:10

Dobry dem.mozem sa spytat,aka je zla spirometria v percentách?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

28. 4. 2016
9:03

Pro: DominikDobrý den,

bohužel bez konkrétního vyšetření nelze výsledky spirometrie spolehlivě analyzovat.
Výsledky vaší spirometrie můžou ukazovat na zúžení dýchacích cest, může se jednat o průduškové astma. K hodnocení astmatu nejsou důležité jen výsledky spirometrie, ale i vaše potíže, výsledky alergologických testů či tzv. bronchodilatační test.
V dnešní době je již astma dobře léčitelné, k dispozici máme několik inhalačních léků, které umožní plnohodnotný život.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

28. 4. 2016
9:02

Pro: HanaDobrý den, Hanko,
dotazy je vhodnější vkládat do naší poradny, omlouváme se za pozdní odpověď. Táňa, ProAlergiky.cz

Obstrukce znamená zúžení dýchacích cest. Může se jednat o zúžení průdušek alergickým zánětem, tedy o počínají či již existující astma.
Důležité ale jsou i výsledky alergologických testů a hlavně vaše potíže.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Dominik

18. 4. 2016
17:10

Dobrý den byl sem na spirometrii a měl sem výsledky spirometrie fvc 77% fev1 79% fev1/vc 105% pef 41% a chtěl bych se zeptat jak to vypadá jelikož zatím mi k tomu nikdo nic moc neřekl jen ze to muze byt astma ale netusim jestli jsou vysledky hodne zle nebo ne Děkuji za odpověď

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana

13. 11. 2015
12:00

Dobry den, chci se zeptat, byla jsem na spirometrii a dostala.jsem zpravu kde je napsane : obstrukce v perifernich dychacich cestach. Nevite prosim co to znamena, dekuji za odpoved Hanka

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

2. 1. 2014
15:41

Pro: MichaelaDobrý den, Michaelo, tento dotaz byste měla položit raději přímo svému lékaři. :-)

Pokud nachlazení nezasáhlo i dolní cesty dýchací, nemuselo by výsledky spirometrie ovlivnit. Rozhodnutí je ale stejně na lékaři.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michaela

1. 1. 2014
13:59

dobrý den měla bych dotaz můj syn má jit zitra na spiromerii a má rýmu mám tam s nim jit nebo je to lepší odložit děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Zvlhčovač vzduchu Stylies Aquarius

Diskový zvlhčovač vzduchu s automatickou regulací vlhkosti a funkcí praní vzduchu. Vysoká účinnost, antibakteriální ochrana.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů zdarma. Prodloužená záruka na tři roky.

Čistička vzduchu Sharp KC-A50EU W

Skvělá volba. Čistička vzduchu se zvlhčovačem pro větší místnosti. Automatický režim, pylový režim, výkonný ionizátor.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Titan

Digitální ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s hygrostatem a funkcí předehřevu vody. Velmi tichý chod. Nadčasový design. Švýcarská kvalita. Nízká spotřeba energie.

Inhalátor Fazzini F-202

Velmi tichý a lehký ultrazvukový inhalátor. Velmi rychlé rozprašování s možností nastavení jeho intenzity.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní design, dvě barevná porovedí. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Unikátní patentovaný systém čištění, UVC dezinfekční lampavyčistí postele, matrace a lůžkoviny od alergenů bezchemickou cestou.