úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Cestování s potravinovou alergií a celiakií > Dovolená pro potravinového alergika znamená pečlivější přípravu

Dovolená pro potravinového alergika znamená pečlivější přípravu

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 23. 7. 2015

Alergie na potraviny, Speciály


Na dovolené se neomezujte víc, než musíte (ilustrační foto: Freeimages Roger Kirby)

Potravinový alergik se dovolené rozhodně nemusí bát. S trochou zkušeností brzy všechny cesty zvládnete levou zadní. Jak se připravit a co si vzít s sebou? A kde získat nápovědu v začátcích?

Vygůglete si jídelníček

Základní radou je nenechávat nic náhodě. Čím omezenější máte jídelníček, tím lépe byste měli vyjíždět připraveni. To znamená předem si naplánovat, kde a případně i co budete jíst. Hotel, restaurace i přepravní společnost si lze s předstihem proťuknout na internetu nebo je přímo kontaktovat s dotazy.

Na mnoha místech, a to nejen v obvyklých turistických destinacích můžete být příjemně překvapeni, že umějí vařit bezlepkově nebo třeba vegansky (bez vajec a mléka). Líná huba… znáte to.

Jedete do vybrané lokality poprvé a nemáte objednáno all inclusive? V tom případě si zabalte základní zásobu trvanlivých potravin vyhovujících vaší dietě, které můžete bez složitých příprav dlabat: pečivo, sušenky, cereální tyčinky, sušené ovoce atd. A když je na místě možnost vařit nebo ohřívat jídlo, padají téměř všechna omezení.

Doma se poraďte a na dovolené raďte ostatním

Jestliže míříte do země, jejíž jazyk moc dobře neovládáte, osvědčilo se připravit si překlad nejdůležitějších informací a dotazů týkajících se vaší diety:

  • jaké máte onemocnění
  • co vaše jídlo nesmí obsahovat
  • co vaše jídlo může obsahovat.

Tradiční metodou jsou vytištěné kartičky, ale dobře poslouží i „tahák“ uložený v chytrém telefonu.

Dost záleží na destinaci. Při cestách po rozvinutých „západních“ zemích se můžete více spolehnout na informovanost místních i dostupnost speciálních potravin. Čím více mimo moderní civilizaci míříte, tím poctivěji si budete muset jídelníček rozplánovat a většinu jídla zabalit s sebou.

Konkrétní postřehy a zkušenosti najdete v dalších článcích.

Využívejte možnosti poradit se se zkušenějšími dietáři v různých diskuzních fórech a facebookových skupinách. Můžeme například doporučit skupinu s výstižným názvem Bez lepku, mléka a vajec. Potravinové alergie a intolerance, ve které jsou aktivní i někteří z našich redaktorů a spolupracovníků.

Doplňky stravy a léky s sebou

Potravinoví alergici mívají choulostivější trávicí soustavu i imunitní systém. Řeč je hlavně o střevech, protože jejich stav velmi souvisí s tím, jak člověk zvládne pobyt v cizím prostředí. Cestovatelský stres, neobvyklá strava, případně i méně kvalitní voda mohou přivodit bolesti břicha a průjmy.

Kromě živočišného uhlí a léků na zastavení průjmu, které pomáhají řešit následky, existuje i možnost preventivního posilování střev pomocí probiotik, která si ještě před odjezdem začnete přidávat do stravy. Pomoct může i zvýšení příjmu vlákniny.

Některé probiotické přípravky jsou speciálně vyvinuté pro cestovatele do zahraničí (foto: Schwabe Czech Republic)Některé probiotické přípravky jsou speciálně vyvinuté pro cestovatele do zahraničí (foto: Schwabe Czech Republic)

Nezapomeňte si s sebou vzít ani léky, které máte použít v případě neúmyslné konzumace svého alergenu. Nejčastěji jde o antihistaminika, u alergiků s anafylaktickými sklony i adrenalin.

Pokud vícekrát týdně užíváte alergenovou vakcínu, která se musí uchovávat v chladničce, mohla by se při dlouhé cestě znehodnotit. Při vysazení na dobu delší než týden se poraďte se svým alergologem, jak to správně udělat.

 

Jak řešíte cestování vy? Spoléháte na místní zdroje, nebo si raději vozíte osvědčené potraviny s sebou?

Další články speciálu: Cestování s potravinovou alergií a celiakií

Cestování po Islandu – bez lepku a laktózy

Na dovolenou se pokaždé velmi těšíme, asi jako každý. Letos se nám naskytla zajímavá příležitost navštívit krásné místo, sen každého trampa a...

Milujeme cestování a ani potravinová alergie nás nezastaví

Dodržujete speciální dietu a již pouhá myšlenka na dovolenou ve vás budí hrůzu? A tu zahraniční teprve? Nebojte se. Pokud jste alespoň trochu...

Cestování s dietou 2. část – tentokrát po Evropě

Potravinová alergie či intolerance neznamená automaticky i konec s cestováním či dovolenými. Alespoň pro nás ne ;-). Dnes bych vám ráda předala pár...

Londýn a New York – ráj pro potravinové alergiky 3. část

Jestli jsem minulý článek končila povzdechem nad Francií, resp. tamnějším přístupem k alergikům v restauracích, jsou Londýn i New York městy, ze...

Bez lepku a laktózy v Asii – 4. část

Že jsou Evropa a USA potravinovým alergikům příznivě nakloněni a rozhodně zde neumřete hlady ani při bezlepkové a bezlaktózové dietě zároveň, to mi...

Komentáře ke článku
mariaa

23. 7. 2015
15:51

...velmi dobra je aj chlorella a psyllium plus...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte