úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Citlivá pokožka v létě > Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Vložte svůj článek

Anketa

Jaké opalovací přípravky používáte?

Michal Závacký, 12. 6. 2013

Atopický ekzém, Alergie na slunce, Speciály


V ochraně proti UV záření může hodně pomoci dobře zvolený oděv

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací přípravky. Nezbývá tak než chránit pokožku vhodným oděvem. Jaké jsou možnosti?

Radši se uvařit než spálit?

Ochranné vlastnosti textilu proti UV záření se velmi různí. Ideální je takový oděv, který co nejlépe kryje, tedy stíní.

Největší vliv má hustota tkaní a s ní související gramáž látky. Zatímco úplet vás příliš neochrání, džínovina stíní výborně. S rostoucí hustotou tkaniny se však pochopitelně může zhoršovat odvádění tepla od pokožky.

U bavlny, která má dobrou prodyšnost, by ale volba o něco vyšší gramáže neměla přinést citelné zhoršení komfortu. Kvalitnější materiál navíc pojme více potu. Toho se dá využít zejména při nákupu triček. Není problém si v obchodě každý kousek potěžkat a prohlédnout proti světlu.

Černý suchý polyester

U běžného textilu hraje roli také jeho barva, i když ne tak zásadní jako struktura. Pokud bílé tričko obarvíte na černo, procento propuštěného světla se může snížit i více než desetkrát. Tmavé barvy však mají známou nevýhodu v podobě vyššího zahřívání na slunci.

Propustnost světla se zvyšuje namočením textilie, což platí pro všechny materiály s výjimkou hedvábí a viskózy. U elastických oděvů, jako jsou plavky nebo legíny, je zase třeba počítat se sníženou ochranou v místech, kde je látka nejvíce napnutá.

Co má na propouštění UV záření poměrně malý vliv, je složení materiálu. Například polyester filtruje o něco lépe než bavlna a jiné materiály. Textilie však musí být zpracována tak, aby nedráždila pokožku a odváděla pot.

Sečteno podtrženo: Před spálením pokožky od slunce vás nejlépe ochrání hustě tkaný tmavý polyester. Bylo by dobré, aby také zůstal suchý, ale to v létě nevypadá reálně. Vyhovovat snad může takzvané funkční prádlo používané sportovci. Ale tím vývoj nekončí…

Oblečení s garantovaným ochranným faktorem

Textilní firmy už dlouhá léta hledají způsob, jak zvýšit světelnou nepropustnost oděvu a přitom nezvyšovat jeho gramáž. Někteří výrobci se snažili obohacovat tkaninu svých oděvů UV filtrem, ale toto řešení mělo většinou tu nevýhodu, že se UV filtr po několika praních zničil.

Oblečení se zvýšenou UV ochranouOblečení se zvýšenou UV ochranouV současné době technologie kráčí spíše cestou zvyšování hustoty tkaní, tedy snižování pórovitosti materiálu. Pracuje se především s umělými vlákny.  

Speciální oblečení proti slunci je možné koupit i u nás. Většina dovozců se zaměřuje na plážové oblečení. Největší je výběr dětských modelů. K sehnání jsou například trička nebo overaly vyrobené z lycry, tedy plavkového materiálu. Z toho vyplývá i možnost koupání v těchto oděvech.

Existují také ochranné náhrady běžného civilního oblečení, na které bývá použit polyamid, polyester nebo jiné umělé vlákno. Tyto materiály docela připomínají zmíněné funkční prádlo. Bavlněné UV oblečení se v Česku zatím pravděpodobně neprodává.

Jak vybírat

Při nákupu takového oblečení narazíte na zkratku UPF, která znamená ultraviolet protection factor – faktor ochrany před ultrafialovým zářením. Takto označené prádlo prošlo testem účinnosti dle mezinárodně uznávaných norem.

Číslo UPF prozrazuje, jaká část UV záření přes oděv pronikne. Například faktor 50 propustí pouze jednu padesátinu záření dopadlého na textilii, tedy dvě procenta. Tím pádem kůže pod ní zčervená za 50krát delší dobu, než by zčervenala bez této ochrany.

Existuje i faktor 100, který zachytí 99 % UV záření. Pro srovnání: Obyčejné bílé bavlněné tričko má UPF asi 7, takže zadrží 86 % těchto paprsků.

 

Máte zkušenosti s takzvaným UV oblečením? Jak vám vyhovuje? Snáší vaše pokožka umělý materiál? Natrefili jste někde na bavlněné UV oblečení?

Další články speciálu: Citlivá pokožka v létě

Sluneční alergie: Jak na ni?

Solární ekzém trápí v posledních několika letech stále více lidí. Proč nám slunce ubližuje? Poradíme vám, jak předcházet a jak zvládat sluneční...

S ekzémem k moři

Pokud vybíráte letošní dovolenou i s ohledem na to, že se vašim dětem zlepší atopický ekzém, máme pro vás několik užitečných rad.

Alergie na opalovací krém se často zaměňuje za sluneční alergii

Svědivé vyrážky může paradoxně způsobovat i to, co má sluneční alergii zabránit, samotné opalovací přípravky. Jak se taková alergie projevuje?  

Proč se v létě zlepšuje atopický ekzém

Co přispívá ke zlepšení atopického ekzému v létě? Co může naopak způsobovat jeho zhoršení?

Recenze a zkušenosti spotřebitelů: Opalovací gel Eucerin proti sluneční alergii

Funguje opalovací gel proti sluneční alergii od značky Eucerin? Čím se liší od ostatních opalovacích přípravků? Co na něj říkají spotřebitelé,...

Koupání s ekzémem: Sinice, nebo chlor?

Jak vyřešit letní koupání, aby si ekzematik mohl léto užít jako kdokoli jiný? V přírodních nádržích jsou často sinice, v bazénech zase vysoká...

Promazávání atopické pokožky v létě: Přehled přípravků

Přehled lehkých mlék vhodných pro péči o atopickou pokožku v létě. Jak vybírat a jak poznat ty správné?

Minerální filtry a nanočástice v opalovacích přípravcích: Ochrana, nebo hrozba?

Co se opravdu skrývá pod označením „minerální filtr“? A co očekávat od opalovacích přípravků s nanočásticemi? Přinášíme aktuální poznatky...

Olivový olej ani kakaové máslo vás při opalování příliš neochrání

Jaké jsou výhody a nevýhody těch nejpřírodnějších opalovacích prostředků? Na co byste rozhodně měli při nákupu opalovacího přípravku myslet?

Složení opalovacích krémů: Přírodní kosmetika není vždy bezpečnější

Co obsahují opalovací krémy? Jsou některé složky nebezpečné? Je pro alergiky a atopiky vhodná přírodní opalovací kosmetika?

Osobní zkušenost: Léčebný pobyt malého atopika u Mrtvého moře

Je na atopický ekzém lepší pobyt u Mrtvého moře než u jiného? Jak velké zlepšení může přinést? Prozradí vám přímo maminka atopika.

Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

Jak urychlit zahojení pokožky po nadměrném opalování? Jaké přípravky a pomůcky se dají použít i na citlivou pokožku?

Komentáře ke článku
Lenka Laskavá

28. 7. 2017
13:59

Já nevycházím bez klasické kšiltovky a je to podle mě nejlepší způsob ochrany. jak očí, kůže, tak vlasů...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Irena

20. 7. 2017
21:42

Pro: Zuzana SobotkováDobry den,
zkuste se podivat na fler.cz, myslim, ze tam nekteri siji z techto materialu a vetsinou se da domluvit na konkretni veci.
Hezky den.
Irena
Treba..http://m.fler.cz/zbozi/triko-short-do-vody-s-uv-filtrem-50-variace-6390133

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Zuzana Sobotková

6. 6. 2017
19:54

Dobrý den, moc hezky se čtou články, jak máme chránit děti před uv zářením. Zkuste najít pro ročního chlapečka s atop. ekzémem uv oblečení k vodě. Bohužel NENÍ!!!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Rukavicové tričko MOTÝLEK

Rukavicové tričko MOTÝLEK má uzavřené rukávky. Díky tomu si dítě ve spánku nerozškábe kůži do krve. Skvělé zkušenosti maminek.

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Trička s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Pro větší děti. Ideální na jízdu autem a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

Punčocháče, 100% bavlna

Ve velikostech 90 – 150 cm, v různých barvách.. Nestárnoucí bavlněné punčocháče, prověřené generacemi dětí.