úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Alergie na pyl, senná rýma > Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Vložte svůj článek

Anketa

Trápí vás na jaře pylová alergie?

26. 3. 2015

Alergie na plísně, Alergie na pyl (senná rýma), Speciály


Rýma je nejběžnějším, ale zdaleka ne jediným příznakem pylové alergie (zdroj: iStock)

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní jsou méně časté, ale možná o to záludnější. Protože nás nenapadne potíže přisuzovat alergii, nemůžeme je ani správně léčit.

Jak se může pylová alergie projevovat?

Alergická rýma

  • Cítíme urputné svědění až pálení hluboko v nose. Nutí nás ke opakovanému kýchání.
  • Zhoršuje se průchodnost nosu.
  • V nose se nám vytváří nadměrné množství řídkého hlenu.
  • Svědění může z nosu zasahovat až do uší nebo do krku.
  • Delší ucpání nosu může vést k bolestem hlavy a únavě.

Kašel, dušnost, astma

Alergeny mohou dráždit i dolní cesty dýchací a nutit nás ke kašli.
Pokud alergický zánět zasáhne průdušky, přicházejí příznaky, kterým se souhrnně říká dušnost. Pod tento pojem můžeme zahrnout tyto pocity:

  • Nemůžeme se tzv. dodechnout, zdá se nám, že máme nedostatek vzduchu.
  • Můžeme mít pocit cizího tělesa v plicích.
  • Cítíme bolest na hrudi.
  • Často zíváme.

Dušnost může být signálem počínajícího astmatu a v tomto případě vám rozhodně doporučujeme návštěvu alergologa.

Oči

Pyly jsou schopny se dostat na oční sliznici a vyvolat zánět spojivek. Cítíme svědění až řezání. Oči tak ještě více slzí. Když si oči mneme, situace se ještě zhoršuje. Sliznice oka je viditelně červenější.
Pomoci nám mohou volně prodejné kapky do očí. V případě, že nezaberou, navštivte očního lékaře či alergologa.

Vyrážky, ekzémy a další problémy s pokožkou

Citlivější jedinci mohou mít v pylové sezóně problémy s pokožkou. Alergická reakce na pyly může vyvolat různé druhy svědivých vyrážek. Tyto problémy se často objevují u osob, kteří trpí nebo v dětském věku trpěli atopickým ekzémem.

Zkřížená alergie pyl a potraviny

V pylové sezoně se často zhoršují příznaky potravinové alergie, přesněji řečeno zkřížené alergie pyl–potravina.
Při konzumaci potravin obsahujících podobné bílkoviny, jaké se vyskytují v pylech, na které jsme alergičtí, se mohou objevit svědivé otoky v ústech a krku. Zpravidla vadí syrové plody jako ovoce, zelenina a ořechy.

Teplota, únava, bolesti kloubů

Alergie se ve výjimečných případech může projevovat i celkovou únavou, zvýšenou teplotou či bolestmi kloubů. V tomto případě příznaky často připisujeme chřipce či tzv. jarní únavě

Alergie, nebo viróza?

Příznaky alergické rýmy jsou velmi podobné příznakům rýmy infekční. Rýma způsobená nachlazením, přesněji virovou infekcí, je často doprovázena bolením v krku a dráždivým kašlem. Potíže trvají kratší dobu, zhruba týden.

Naproti tomu pylová alergická rýma bývá dlouhodobější, někdy i několikaměsíční záležitost. Docela často se přidávají příznaky na jiných částech těla, o kterých je řeč výše. Alergické příznaky se zhoršují při pobytu v přírodě, při jízdě hromadnou dopravou (vyslovená chuťovka pro alergiky jsou vlaky nebo autobusy s otevřenými okny), ale i doma po vyvětrání.

Pokud vás delší dobu trápí rýma či kašel, kterých se nemůžete zbavit, můžete zkusit týdenní léčbu volně prodejnými antihistaminiky. Pokud se potíže zlepší, jedná se téměř jistě o alergii.

Další články speciálu: Alergie na pyl, senná rýma

Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce pylových zrn, proto je důležité domů pyly nepouštět.

Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se alergie přechází? Může si tělo časem na pyly samo zvyknout?

Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit

Dá se proti pylové alergii očkovat? Jak taková léčba probíhá a kolik stojí?

Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět

Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během těhotenství užívat?

Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Jak se střídá období kvetení jednotlivých typů rostlin? Mohou různé pyly způsobovat různé problémy?

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe než ostatní? Jakou vybrat a...

Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro děti?

Co kdy kvete I: únor až duben

Alergie na lísku, břízu, dub, olši nebo vrbu je pro časné jarní období typická. Jak tyto alergizující rostliny vypadají a kde na ně můžete narazit?...

Co kdy kvete II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější. Co byste o těchto rostlinách měli vědět, pokud se vás tato...

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete brát s sebou na výlety?

Co kdy kvete III: srpen až říjen

Alergie na pelyněk, ambrózii, merlíkovité nebo plísně odpovídá vrcholu léta a časnému podzimu. V posledním díle se zaměříme právě na tyto rostliny.

Léčba a prevence alergické rýmy

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají hlavně lidé alergičtí na pyly, zvířata nebo roztoče. Jak by měla...

Přípravky na alergickou rýmu pomáhají předcházet reakcím na pyl

Alergická neboli senná rýma se dá řešit mnoha různými přípravky. A nepatří mezi ně jen léky, i když většina z nich se prodává v lékárně. Každému...

Komentáře ke článku
Kamila Bohunkova

1. 5. 2018
13:35

Dobry den,mam IgE 240,ucpane dutiny,nos,bolest hlavy,nekdy usi,zubu,ale hlavne strasnou unavu.Z nosu a oci mi nic netece,vse je ucpane,pod tlakem.Mam to tak deset dni.Je to alergie?Dekujig

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tana

15. 6. 2015
11:41

Pro: Elisabeth Dobrý den,
předpokládám, že jste neabsolvovala žádné krevní ani kožní testy na alergie. Příčiny mohou být různé, může se jednat virovou infekci (chřipka, viróza), o reakci na zvýšené množství pylu, prachu aj.
Pokud by se jednalo o alergickou reakci, její projevy lze tlumit antihistaminiky (existují i volně prodejné). Pokud by se stav nezlepšil, doporučuji návštěvu lékaře.

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Elisabeth

5. 6. 2015
19:01

Dobry den prosim o radu zacala mi ryma v 25 stupnovem vedru a skoro porad jsem kychala a porad smrkala a v ocich slzy Jentak z niceho prosim o radu

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michaela lochman

13. 6. 2014
4:09

Dobry den,
Dceri 7 let diagnostikovali alergii na kravske mleko.Muze to mit spojitost s rymou a zvysenou teplotou?Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

vinciv

18. 2. 2014
23:19

Dobrý den, u syna (teď 14m) se nemůžeme zbavit kašle. Za poslední 3 měsíce je to pořád dokola. S kašlem bojujeme 2-3 týdny, pak je 1-2 týdny klid a pak nanovo. Kašle hlavně v noci dusivým dávivým kašlem. Ráno a po odpoledním spánku pak cca půl hodiny je zahleněný a kašle vlhce. Jinak je přes den téměř bez kašle, ale v noci ho to pořád budí. Už jsme vyzkoušeli všemožné kapky a sirupy a víceméně pomohly jen krátkodobě nebo vůbec. Přece do něj nemůžu pořád ládovat nějaké léky. Může se jednat o alergii? Často si také mne nosík. Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

20. 12. 2013
11:35

Pro: dollynka 38Dobrý den, ano, kašel opravdu může být příznakem alergie. Měla byste se nechat obvodním lékařem odeslat na alergologii, aby se zjistilo, jestli jste na něco alergická.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

dollynka 38

6. 5. 2013
12:09

Dobrý den,ja chtěla říst mne se to vadi mne pořad v kašel a dráží a lehtivy v krku,proto v noci nemuzu spat pořad kašel je to mozne je to alergie pyliny? proradte co mam delat a co mam koupit leky anebo neco mam co vařít abylo dobré. Děkují vám Martina Kováčiková jsem nedoslychava prosim napištemi.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vladimír

23. 4. 2013
9:22

Jakmile ráno vstanu z postele spusí se mi rýma, která mě nutí kašlat. Trvá to téměř celé dopoledne. Později se to uklidní a druhý den se totéž opakuje. Užívám 1 tbl. XYZALU, ale zdá se že moc nepomáhá. Při plicním vyšetření nebylo nalezeno nic závažného.Užívám ale též léky na anginu pectoris.Může to mít vliv na alergii ?Je možnost nějaké jiné léčby? Děkuji.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Dana, ProAlergiky.cz

13. 6. 2012
13:46

Dana, ProAlergiky.cz

Pro: danielaCo se týká ospalosti, vyřešit by to mohla změna antihistaminika. Na druhé straně zívání nemusí souviset nutně s únavou, i ten kašel je zarážející. Mohlo by se jednat o začínající astma, když jsou průdušky stažené, tělo má automatickou potřebu se tzv. dodýchnout, tak člověk hodně zívá. Doporučila bych vyšetření u alergologa, který provede spirometrické vyšetření a doporučí vhodný lék, pravděpodobně inhalační, který bude řešit vaše dýchací potíže.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

daniela

12. 6. 2012
0:26

mám problém: když si nevezmu žádný lék na alergii, tak jsem duševně fit, když si vezmu cokoliv, tak spím, motám se. Ale v současné době už to fakt nejde zvládnout: svědí mě strašně celý člověk, už jsem tak rozdrbaná, že mne všechno bolí... a za můj kašel bych mohla dostat Oskara. A i když spím docela dobře, stejně stále zívám. CO S TÍM?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

5. 6. 2012
10:37

Michal, ProAlergiky.cz

Pro: Steinbachová MNení to časté, ale je to možné. Během alergické reakce totiž v těle probíhá zánět, na který organismus může reagovat zvýšením teploty stejně, jak je zvyklý při infekčních zánětech.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Steinbachová M

4. 6. 2012
21:59

Nemohu věřit, že při alergii je teplota, je to skutečně tak ????

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Sharp KC-A50EU W

Skvělá volba. Čistička vzduchu se zvlhčovačem pro větší místnosti. Automatický režim, pylový režim, výkonný ionizátor.

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní design, dvě barevná porovedí. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Unikátní patentovaný systém čištění, UVC dezinfekční lampavyčistí postele, matrace a lůžkoviny od alergenů bezchemickou cestou.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Síť proti pylu

Novinka 2018! Konečně opět v prodeji. Pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Balíček při pylové alergii

Zvýhodněný balíček při pylové alergii. Balíček obsahuje Air Cleanse a pylovou síť.