Nemléčné příkrmy – domácí, nebo kupované?

Vložte svůj článek

Anketa

Jak se nejčastěji projevuje nebo projevovala ABKM u vašeho dítěte?

Petra Vojtová, 4. 4. 2016

Alergie na mléko, Speciály


Příkrmy bez mléka je někdy lepší koupit, jindy vyrobit doma. Záleží na nás. V dnešní době máme možnost volby. Sortiment bezmléčných výrobků v obchodech je relativně široký. I když cena řady produktů je často zarážející. Některé maminky i z tohoto důvodu upřednostňují přípravu jídel doma. Nezabere jim příprava ale příliš času? Opravdu se to finančně vyplatí? Pojďme se podívat na jednotlivé skupiny příkrmů.

Ovocné přesnídávky a alergie na mléko – sledujte složení

Nabídka ovocných příkrmů v obchodech je pestrá, a to již pro děti od ukončeného 4. měsíce věku. Na výběr máme řadu příchutí. Existují přesnídávky jablečné, hruškové, meruňkové, broskvové, švestkové, jahodové atd. Důležité je však ohlídat si složení, neboť pro vyšší sytivost či lepší chuť bývá přidávána i mléčná složka – smetana nebo tvaroh.

U přesnídávek preferuji domácí výrobu. V létě používám sezónní ovoce ze zahrádky, v zimě pak kupuji ovoce čerstvé a přesnídávky připravuji z něj. Proč? Určitě lze hovořit o úspoře financí, obzvláště máme-li zahradu, případně dostaneme přebytky úrody od přátel. Ani časově není zhotovení přesnídávek nikterak náročné. V mém receptu jsem použila broskve. Můžete využít i jakéhokoli jiné ovoce a nebojte se i kombinovat – dělám například jablečno-banánovou přesnídávku. Není třeba se ani omezovat pouze na ovoce, naopak využijte i zeleninu. Nejen u nás se osvědčila kombinace jablka s mrkví. Své dcerce samozřejmě nabízím ovoce i čerstvé, ale prozatím marně.

Recept: Domácí broskvová přesnídávka

Já své dcerce samozřejmě nabízím i ovoce čerstvé, ale prozatím marně.

Masozeleninové příkrmy při ABKM – pozor na skryté mléko

Být maminkou v dnešní době je opravdu podstatně jiné než před 30 lety. Nejen jednorázové pleny, ale i sortiment kojeneckých příkrmů nám podstatně usnadňuje život. Kromě řady přesnídávek můžeme svým potomkům zakoupit i hotový oběd. První zeleninové a masozeleninové příkrmy se vyrábějí pro děti od ukončeného 4. měsíce věku. Pro nejmenší lze zakoupit pouze zeleninové, jednodruhové, pro starší kojence pak již s různými druhy mas a příloh – brambory, rýže, těstoviny.

Stále častěji se objevují výrobky v biokvalitě nebo s velmi snadnou přípravou typu „stačí ohřát“. Jedno jídlo pro staršího kojence nás vyjde na 25–50 Kč. Proto řada maminek v mém okolí, mne nevyjímaje, vaří obědový příkrm doma a následně ho zamražuje. Je to velmi jednoduché a rychlé.

Recept: Masozeleninové příkrmy – bez lepku, mléka, vajec

Rostlinné dezerty a jogurty – ideální svačinka nejen pro děti s bezmléčnou dietou

Trh s rostlinnými dezerty není sice tak široký jako třeba s přesnídávkami, ale myslím si, že i přesto je z čeho vybírat. Nejčastěji se setkáváme s dezerty rýžovými a sójovými, ale existují i ovesné, mandlové. Samozřejmostí jsou různé ovocné příchutě, ale zakoupit lze i „jogurt“ bílý, bez příchuti.

Mezi chutné, zdravé, ale bohužel i dražší rostlinné pudinky patří ty od značky ProvamelMezi chutné, zdravé, ale bohužel i dražší rostlinné pudinky patří ty od značky Provamel

Ovšem připravme se na to, že cena těchto rostlinných výrobků je oproti těm klasickým z kravského mléka podstatně vyšší. Obzvláště u těch nejchutnějších zaplatíme i 25 Kč za 125g balení. Nejlevnější stojí při stejné gramáži zhruba o 10 Kč méně. Co si tedy připravit nějaký dezert sami? U nás se často vyrábí rostlinné pudinky z domácího rýžového mléka.

Recept: Pudink bez mléka

Druhou chutnou svačinkou, kterou mohu doporučit, jsou ovocné tofu dezerty. I při jejich přípravě nebudete mít žádný problém. Postačí vám tofu, čerstvé ovoce, rostlinné mléko a cukr nebo med. Ke konzumaci sóji a výrobků z ní je třeba přistupovat opatrně, neboť i na sóju se často vyskytuje alergie a je možné si ji i častým použitím „vypěstovat“.

Recept: Ovocný tofu dezert bez lepku, mléka a vajec

Kupovat, nebo doma vyrábět? Já mám jasno. Příkrmy vyrábím, většinou. Co vy?

Ať žijí instantní kaše

Za co jsem ale opravdu ráda, jsou instantní kaše. Jejich výrobce vynáším do nebes. Žádné připálené kastrůlky od krupičné kaše.

Vyhovují mi zejména ty, které se připravují pouze z vody. Oproti obyčejným jsou sice o něco dražší, ale ráda si za ně připlatím (cena je cca 35 Kč / 100 g). Jednou z nich je kaše Sinlac, kterou si naše Terezka oblíbila. Je vhodná nejen při bezmléčné a bezlepkové dietě, ale i při alergii na sóju, která často alergii na bílkovinu kravského mléka doprovází.

Protože dcerka večeří kaše denně, střídáme ji s kašemi rýžovými, ovesnými s různými příchutěmi, či kaší špaldovou. Sami si určitě vyberete, přesněji řečeno to za vás udělají vaše děti.

Kaše mají výhodu, že z nich kromě samotné kaše připravíte i další skvělé pokrmy jako příkrmy pro starší kojence či batolata a zpestříte jim tak jídelníček.

Recept: Brokolicové halušky

Recept: Baby pastýřský koláč

Problematika stravování při bezmléčné dietě je široká. Snažila jsem se uvést pouze stěžejní informace týkající se našich nejmladších. Snad vám budou užitečné i vyzkoušené recepty. Další informace naleznete na našich stránkách v sekci Alergie na mléko.

Další články speciálu: Alergie na mléčné výrobky u malých dětí

Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky

Kde se bere alergie na kravské mléko? Jak se projevuje a jak ji poznat? S čím by měli rodiče malých alergiků počítat?

Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Jak se provádí diagnóza potravinové alergie u nejmenších dětí? K jakému lékaři zajít? A co vás tam čeká?

Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Jak se diagnostikuje potravinová alergie pomocí eliminační diety? Jak se určí alergen, který dítěti vadí? A na co si dát pozor, aby vše dopadlo...

Nemléčná dieta při ABKM

Jak vypadá strava kojence a batolete, když se potvrdí alergie na mléko?

Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka

Co jsou hypoalergenní mléka a jak je poznat? Jaké existují druhy? Co od nich očekávat?

Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Který lékař speciální mléka předepisuje? Do jakého věku dítěte získáte příspěvek automaticky a od kdy o něj budete muset trochu bojovat?

Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko – téměř jako u zdravých dětí

Na co si dát pozor při zavádění příkrmů u kojenců s potravinovou alergií? Čím se postupy liší od postupů doporučovaných zdravým dětem? Kterými...

Testováno spotřebiteli: Test Nutrilon nemléčné Allergy kaše

Jak dopadl test nové kaše Nutrilon prováděný spotřebiteli z řad alergiků? Co na testovaném produktu pochválili a co jim vadilo? Jak se dá s touto...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte