Sdružujte se s ostatními bezlepkáři

Vložte svůj článek

Radka Vrzalová, 14. 5. 2013

Celiakie, Speciály


Učte se od sebe vzájemně, vyměňujte si nápady (foto: SXC)

Sdílená starost je poloviční a vědět, že na celiakii nejste sami, určitě pomáhá.

Nestraňte se zbytku populace jen kvůli tomu, že se stravujete jinak

Nepropadejte panice, že už nemůže jet na letní dovolenou či na hory o jarních prázdninách, protože má u vás doma někdo bezlepkovou dietu. Vše je vždy jen o domluvě. Vy jste platící zákazník a v dnešní době byste měli mít na paměti, že vy jste ten kdo si vybírá daný pobyt, či službu v restauraci.

Cestovní kanceláře jsou již připravené na eventualitu dietního stravování a budou se vám snažit vyhovět. V lyžařských střediscích, v ČR např. Lipno, není problém domluvit si v jídelně u sjezdovky možnost zkombinovat jídla bez mouky.

V mnoha restauracích a kavárnách se stačí pouze domluvit s číšníkem, co by vám kuchyně mohla poskytnout a připravit bezlepkově. Stačí se jen zeptat… a upozornit na úskalí.

Pokud vám nebudou chtít vyhovět? Dáte si zeleninový salát, rybu s bramborem nebo kávu a příště půjdete zkrátka jinam.

Hotelová zařízení, kde si můžete objednat bezlepkové stravování, najdete samozřejmě i na internetu, například na Rekreace-Bezlepku.cz.

Buďte vždy připraveni a na výlety mějte v batohu dost velkou bezlepkovou svačinu a samozřejmě dostatek tekutin (hlavně děti to ocení).

Pokud máte vy či vaše dítě bezlepkovou dietu a máte zrovna chuť na výletě na zmrzlinu, řešte to bezlepkovým nanukem (třeba zmrzliny Prima) nebo u sebe noste plastový kelímek a lžičku. Většina cukráren už vám natočí zmrzlinu i do plastového či papírového pohárku vlastní provenience.

Zapojte se, sdružujte se, buďte aktivní

V posledních letech celiaků celosvětově i v naší republice rapidně přibývá. Je to především způsobeno medializací tohoto problému a finanční dostupností detekčních testů.

Proto, abychom mohli dosáhnout v naší republice nějaké společenské a politické odezvy, je třeba se sdružovat a ukázat, jak velká populace lidí s bezlepkovou dietou tady žije.

Hlavně u starší generace se setkáváme s nechutí sdružovat se do jakýchkoliv skupin, což je samozřejmě dáno naší nedávnou historií.

Snažte se zapojit, diskutovat, zúčastňovat se setkání bezlepkových sdružení, bezlepkových dnů například v Globusu, hledejte novinky na světových i českých webech, v médiích, literatuře.

Náš tip: Připojte se s námi do facebookové skupiny Bez lepku, mléka, vajec - potravinové alergie a intolerance. Je nás tam už opravdu hodně a jsme připraveni kdykoliv poradit, podělit se o recepty, nebo třeba jen vyslechnout.

Podpořte třeba i finančně své sdružení. Patří mezi neziskovky, na které stále nemá stát peníze. Ať může mít více aktivit.

Z vlastní zkušenosti vím, že většina z nás to dělá pro naše děti, ale bojujeme i za vás a vaše blízké. A vše bez nároku na jakýkoliv honorář. Od vás bychom chtěli jen zpětnou odezvu, že to děláme dobře.

Pokud nebude zřejmé, jaké množství lidí a hlavně dětí musí držet bezlepkovou dietu, nebude nikdo na přání a potřeby nás a našich dětí reflektovat. Ani politici, velkoobchodníci, ani restaurace, ani zdravotní pojišťovny. A zdravotní pojišťovny potažmo stát a naši politici by si měli uvědomit, že bezlepková dieta je pro nás nebo naše blízké jediným lékem a není to žádný NADSTANDARD.

Další články speciálu: Začínáme s bezlepkovou dietou

Vyrovnejte se s bezlepkovou dietou

Je těžké dát obecné rady všem nově diagnostikovaným celiakům, jak se postavit k bezlepkové dietě. Každý celiak vnímá svou nemoc jinak. Závisí to...

Naučte se nakupovat bezlepkově

Ve chvíli, kdy se naučíte bezlepkově myslet, bude pro vás snadné bezlepkově nakupovat. Není to žádná věda, chce to jen čas a zvyk.

Naučte se vařit bezlepkově

Bezlepkové vaření není žádná věda, nemusí být drahé ani časově náročné. Všechny překážky jsou ve vaší hlavě. Obavy jsou zbytečné.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte