úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Alergie na mléčné výrobky u malých dětí > Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko – téměř jako u zdravých dětí

Zavádění příkrmů u dítěte s alergií na mléko – téměř jako u zdravých dětí

Vložte svůj článek

Anketa

Jak se nejčastěji projevuje nebo projevovala ABKM u vašeho dítěte?

Petra Vojtová, 16. 5. 2014

Alergie na mléko, Speciály


Zavádění příkrmů malým alergikům je velmi podobné postupu u ostatních dětí. Jenom si musíte hlídat složení všech kupovaných, ale i doma připravovaných pokrmů. To znamená, že v obchodech strávíte alespoň zpočátku podstatně více času, než jste byli doteď zvyklí. Proč? Jednak nad čtením etiket, často pomalu za pomocí lupy, jednak hledáním zboží, o kterém jste doteď většinou ani netušili, že existuje.

První příkrmy kolem půl roku

Obecná doporučení říkají, že u kojeného dítěte se začíná přikrmovat po ukončeném 6. měsíci věku, u kojence na umělém mléce pak začátkem měsíce pátého. Pro děti s ABKM platí totéž pravidlo, jen byste měli postupovat obezřetněji s ohledem na jeho sklony k alergii. To neznamená, že byste měli nějaké potraviny vynechat, pouze byste je měli zavádět po menších dávkách, aby si na ně imunitní systém stačil zvyknout, a postupně, aby se dalo snadněji poznat, kdyby některá „nesedla“.

Samozřejmě vždycky je také nutné brát v potaz individualitu dítěte. Většinou poznáte, kdy se je váš potomek připravený – zajímá se o vaše jídlo, nestačí mu obvyklá dávka mléka apod. Některé děti však mohou mít s příkrmy potíže a opakovaně je odmítají. Důležité je jim jídlo nenutit, abychom jim ho nezprotivili. Nic se nestane, když dítě začne jíst příkrmy o měsíc později.

Čím začít? Podle české tradice zeleninkou na oběd

V ČR pediatři stále doporučují postup, který dodržovaly již naše maminky a babičky. Prvním jídlem, které bývá zaváděno, je oběd. Konkrétně se má nejprve podávat dítěti 2–3 dny jeden druh zeleniny, nenastane-li žádná nežádoucí reakce, tak poté lze zkoušet i druhy další. Opět s několikadenním rozmezím. Poté je možné vyzkoušené druhy zeleniny libovolně kombinovat. Po pár týdnech pak lze přidávat i libové maso nebo místo něj dát občas vejce.

  • vhodné druhy zeleniny: mrkev, brokolice, cuketa, dýně, brambory, květák, červená řepa, hrášek, fenykl, pastiňák, celer, kedlubna
  • vhodné maso: nejprve kuřecí, krůtí, králičí, postupně i jehněčí, telecí, hovězí, vepřové, rybí

V západních zemích doporučují jako první příkrm pro kojence kaši a to v době večeře. Argumenty jsou takové, že složení kaše je podobnější mléku a děti ji údajně lépe přijímají i tráví. Záleží na vás, kterou cestu si zvolíte.

Zásady při podávání příkrmů

Pokud chcete, aby proces navykání na příkrm byl pro dítě co nejpřirozenější, dodržte následující doporučená a vyzkoušená pravidla:

  • pozitivně naladěné dítě: nejvhodnější je ne příliš hladové dítě, ale na druhou stranu ne ani po plné dávce mléka
  • malé množství potraviny: poprvé postačí 1–2 lžičky, postupně přidáváme, až se dostaneme na plnou dávku, která představuje zhruba 150–200 g jídla (objem přesnídávky)
  • zásadně lžička, ne lahev: dnes se doporučuje používat i k prvním příkrmům pouze lžičku, dříve byla běžná lahev
  • zpočátku co nejjemnější konzistence, postupně hrubší: nejprve děťátku vše mixujeme nebo pasírujeme, teprve poté zkoušíme potravu namačkanou
  • trpělivost a dostatek času: je logické, že dítěti bude chvíli trvat, než se naučí posouvat v pusince jídlo správným směrem, tudíž bysme měli být trpěliví

Další příkrmy – zhruba v měsíčních rozestupech

Poté, co vaše děťátko zvládá bez problémů příjem oběda namísto mléka, může začít s poznáváním dalších chutí. Zhruba měsíc po masu a zelenině to bývají čerstvá ovocná pyré či přesnídávky. Druhé v pořadí jsou proto, že kdyby si dítě zvyklo ihned zpočátku na sladkou chuť, nemuselo by pak zeleninu přijímat.

Za další měsíc pak zkoušíme podávat kaše k večeři – pakliže jste jimi nezačínali – a následně odpolední svačinky a snídaně. Měsíční rozestupy by měly být zhruba dodržovány i nadále. V případě dětí s ABKM se samozřejmě jedná o všechna jídla v bezmléčné formě.

Rozhodnete-li se jakkoliv zaměnit pořadí přidávaných příkrmů, je to samozřejmě jen a jen na vás, respektive na vašem dítěti – ono si samo často řekne, co a kdy mu nejvíce vyhovuje.

Jak jsme postupovali my?

Já jsem se držela rad své pediatričky i maminky a zkusila jsem Terezce poprvé nabídnout mrkvičku. Bohužel s nevalnou odezvou. A to je ještě hodně optimistický popis skutečnosti. První lžička první den, ale i ty následující ve dnech dalších, skončily ledaskde, jen ne v útrobách dcerky. Obdobně na tom byla i brokolice.

Tudíž mi na mysli vytanul „americký“ přístup a večer jsem Terce udělala kaši. A konečně úspěch! Možná až moc velký, neb jsem chtěla dodržet pravidlo, že napoprvé jen „pidimnožství“, ale ona se nedala. Velmi hlasitými argumenty se domohla přídavku. Naštěstí jí bylo dobře.

Další články speciálu: Alergie na mléčné výrobky u malých dětí

Alergie na kravské mléko – nejčastější alergie u miminek a její příznaky

Kde se bere alergie na kravské mléko? Jak se projevuje a jak ji poznat? S čím by měli rodiče malých alergiků počítat?

Diagnostika alergie na bílkovinu kravského mléka – dostupné testy u dětí

Jak se provádí diagnóza potravinové alergie u nejmenších dětí? K jakému lékaři zajít? A co vás tam čeká?

Hypoalergenní eliminační dieta pro potvrzení alergie na mléko a jiné potraviny

Jak se diagnostikuje potravinová alergie pomocí eliminační diety? Jak se určí alergen, který dítěti vadí? A na co si dát pozor, aby vše dopadlo...

Nemléčná dieta při ABKM

Jak vypadá strava kojence a batolete, když se potvrdí alergie na mléko?

Jak vybírat a používat hypoalergenní kojenecká mléka

Co jsou hypoalergenní mléka a jak je poznat? Jaké existují druhy? Co od nich očekávat?

Na hypoalergenní mléka přispívají zdravotní pojišťovny, můžete ušetřit tisíce

Který lékař speciální mléka předepisuje? Do jakého věku dítěte získáte příspěvek automaticky a od kdy o něj budete muset trochu bojovat?

Nemléčné příkrmy – domácí, nebo kupované?

Jsou nemléčné příkrmy dobře dostupné v obchodech? Nebo se vyplatí raději dítěti vařit? Co všechno můžete dítěti nejen s ABKM nabídnout?

Testováno spotřebiteli: Test Nutrilon nemléčné Allergy kaše

Jak dopadl test nové kaše Nutrilon prováděný spotřebiteli z řad alergiků? Co na testovaném produktu pochválili a co jim vadilo? Jak se dá s touto...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte