úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Čištění a zvlhčování vzduchu > Zhoršení alergie a astmatu na podzim: Jak si pomoci

Zhoršení alergie a astmatu na podzim: Jak si pomoci

Vložte svůj článek

Téma přinesl

Anketa

Používáte čističku nebo zvlhčovač vzduchu?

14. 9. 2014

Bez zařazení, Speciály


Alergici by se měli více zajímat o to, jaký vzduch dýchají (zdroj: iStock)

Hlavní viníci zdravotních komplikací u astmatiků a alergiků jsou ve vzduchu. Na podzim a v zimě je plný virů a bakterií, stále méně času trávíme venku, jsme zavření doma, ve školách, v kancelářích. Vzduch je díky topení přesušený a tím vším naše dýchací cesty trpí. Poradíme vám, jak jim ulevit.

Dýchací potíže se mohou objevit i přes to, že jste nebyli vystaveni zvýšenému množství alergenů – například z roztočů, zvířat nebo plísní. Skutečné příčiny jsou někde jinde.

Suchý vzduch v místnostech  

Jakmile se začne topit, klesá vlhkost vzduchu v uzavřených prostorách – doma, v práci či ve škole. Dýchací cesty, které pro svou správnou funkci potřebují vzdušnou vlhkost někde mezi 40 a 60 procenty, začínají strádat. Nejhorší je pak situace v mrazivých dnech, kdy v nejedné domácnosti vlhkoměr hlásí pouze „šílených“ 20 procent relativní vlhkosti.

Je-li sliznice dýchacích cest suchá, ztrácí svou ochrannou funkci. Prach, alergeny a choroboplodné zárodky, které by se za normálních okolností zachytily na vlhkých stěnách sliznice někde uvnitř nosu, mohou procházet až do krku či dokonce do průdušek. Tam dráždí a některé mohou být zdrojem infekce.

Pomozte si zvlhčovačem vzduchu

Pokud nepomůže mírné snížení teploty, na kterou vytápíte, budete muset vlhkost vzduchu zvyšovat uměle. K tomu slouží zvlhčovače vzduchu. V obchodech najdete desítky různých modelů lišících se výkonem, funkcemi i designem.

  Kvalitní zvlhčovač - Stylies HeraKvalitní zvlhčovač - Stylies Hera

Náš tip: Pokud o pořízení zvlhčovače uvažujete, bude se vám hodit článek Nákupní rádce: Jak vybrat správný zvlhčovač.

Respirační virové infekce

Pod pojmem respirační viry si spousta lidí představí chřipku. Většina rým a nachlazení je však také způsobena viry, i když jiného typu. Jak ale virové infekce souvisí se zhoršováním alergií a astmatu?

Viry způsobují poškození sliznice dýchacích cest a oslabují její samočisticí schopnost. Dýchací cesty se pak hůře zbavují případných vdechnutých alergenů i zahlenění. Na sliznici se mohou uchytit i další druhy virů nebo bakterií, čímž se stav může ještě zkomplikovat.

Léčba obyčejného nachlazení může u alergika či astmatika trvat mnohem déle než u jiného člověka. I po několika týdnech od nákazy mohou být průdušky citlivější na podráždění. Výsledkem je dlouhodobé pokašlávání.

Pečujte o dýchací cesty a imunitu

Jediným řešením je snažit se těmto infekcím dýchacích cest předcházet. Měli byste dodržovat co nejvíce z těchto pravidel:

  • Posilujte své dýchací cesty pomocí inhalátoru.
  • Vyhýbejte se tabákovému kouři.
  • Doma používejte čističku vzduchu. Některé typy jsou proti bakteriím a virům velmi účinné.
  • Nechejte se očkovat proti chřipce. Proti jiným respiračním virům bohužel vakcína neexistuje.
  • Dostatečně se pohybujte, nejlépe na čerstvém vzduchu. Otužujte se.
  • Naučte se odpočívat a relaxovat. Dostatečně spěte.
  • Jezte pestrou stravu bohatou na vitaminy.

Pokud už onemocníte, nepřecházejte nemoc a poctivě ji vyležte. Časté infekce konzultujte s imunologem.

Zhoršené rozptylové podmínky

Na podzim a v zimě se v médiích stále častěji hovoří o inverzích a překročených emisních limitech. Ať se používají jakékoli odborné výrazy, problém je v tom, že jemný prach, oxidy dusíku, oxidy síry a další znečišťující látky zatěžují a dráždí dýchací cesty.

Ve dnech zhoršeného ovzduší se snažte pobyt venku omezit. Uposlechnutí této rady je v některých regionech naší republiky, kde smogová situace trvá i několik dní v kuse, bohužel obtížné.

Vytáhněte ze skříně čističku vzduchu

Čističky vzduchu jsou užitečné celý rok (zdroj: Winix)Čističky vzduchu jsou užitečné celý rok (zdroj: Winix)Snažte se však zajistit si dýchatelný vzduch alespoň doma. Má to smysl třeba i na pár hodin. Dýchací cesty se uklidní a částečně zregenerují. Kde vzít zdravější vzduch?

Ideální postup je takový, že po příchodu domů nebo před spaním nárazově vyvětráte. Tento krok je důležitý pro obnovu hladiny kyslíku ve vzduchu. Pak zapněte čističku vzduchu – v rodinách alergiků běžná součást výbavy – a nechte ji v provozu podle potřeby, klidně i celou noc.

Náš tip: Stále si nejste jisti, který přístroj na úpravu vzduchu je pro vás vhodnější? Mrkněte na související článek Čističky a zvlhčovače vzduchu.

 

 Odpovídají vaše zkušenosti informacím v článku? Jaké prostředky u vás používáte, aby bylo dýchacích potíží co nejméně? Pochlubte se v komentářích pod článkem.

Další články speciálu: Čištění a zvlhčování vzduchu

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou přesušeného vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam, kde se vytápí ohněm (krby,...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu vzduchu. Nejčastěji na ně narazíte jako na součást čističek či...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může fungovat jako sympatická dekorace nebo náhrada lampy na vonný...

Syndrom nezdravých budov

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká...

Zvlhčovač, nebo čistička vzduchu. Co vybrat, když máte alergii?

Jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se setkávají specialisté portálu ProAlergiky.cz, zní: „Jsem alergik – mám si pořídit čističku, nebo...

Čistička vzduchu se zvlhčovačem, nebo každý přístroj zvlášť?

Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomoci čističky a zvlhčovače vzduchu, máte na výběr ze dvou...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte