úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Čištění a zvlhčování vzduchu > Zvlhčovač, nebo čistička vzduchu. Co vybrat?

Zvlhčovač, nebo čistička vzduchu. Co vybrat?

Vložte svůj článek

Téma přinesl

Anketa

Používáte čističku nebo zvlhčovač vzduchu?

26. 1. 2017

Astma, Atopický ekzém (atopická dermatitida), Alergie na psy, kočky a jiná zvířata, Speciály


Čističek a zvlhčovačů vzduchu je na trhu mnoho. Vybírejte pečlivě.

Jeden z nejčastějších dotazů, se kterým se setkávají specialisté portálu ProAlergiky.cz zní: „Jsem alergik – mám si pořídit čističku, nebo zvlhčovač?“ Tady je odpověď.

Čistička vzduchu a zvlhčovač vzduchu jsou dva přístroje, jejichž společným cílem je úprava vzduchu v místnostech. Každý z nich ale řeší jiný problém a plní jinou funkci.

Pokud uvažujeme o pořízení čističky nebo zvlhčovače, je nejprve dobré změřit si vnitřní vlhkost. Mnoho lidí si myslí, že to, že se jim špatně dýchá, pramení ze suchého vzduchu. Ne vždy je to ale pravda.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu má pomoci dosáhnout optimální vlhkosti (kolem 50 %) v místnosti a nedopustit, aby byla vlhkost nižší. Nízká vlhkost vede k přesušování sliznic a pokožky, častější nemocnosti, špatnému spánku. Další účinky má zvlhčovač na pleť a pokožku. Ta se tolik nevysušuje a nenapíná. Alergik a astmatik pociťuje výše popsané problémy při suchém vzduchu ještě intenzivněji.

Zvlhčovače, až na výjimky, které odstraňují ze vzduchu větší částečky prachu (pračky vzduchu – nejedná se ale o čističky vzduchu!), vzduch nečistí, pouze zvlhčují. Díky zvlhčovači bude mít váš vzduch ideální vlhkost, bude se vám lépe dýchat.

Zvlhčovač vzduchu by proto měl mít ten, kdo dlouhodobě naměří v místnosti vlhkost nižší než 40-45 %, bez ohledu na to, zda alergik je nebo není.

Náš tip: Než zvlhčovač vzduchu pořídíte, podívejte se na nákupního rádce ProAlergiky. Pomůže vám s výběrem.

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je přístroj, který čistí vzduch od prachu, alergenů (pylů, plísní, zvířecích alergenů), poletujících ve vzduchu, od zápachů, virů, bacilů a škodlivých plynů.

U alergiků a astmatiků by pořízení čističky mělo být samozřejmostí. Svoje místo si ale čistička najde prakticky ve všech domácnostech. Ať už to je v rodině často nemocného dítěte (vyčistit vzduch od virů, bacilů, bakterií), na severu republiky, kde je zvýšená koncentrace smogu, v oblasti, kde se hodně práší, ve velkých městech, kde je vyšší výskyt škodlivých plynů nebo když soused obtěžuje cigaretovým kouřem. S tím vším si čistička poradí.

Často se řeší i to, proč mít vlastně čističku vzduchu a dýchat čistý vzduch, když pak člověk vyjde ven, jde do čekárny k lékaři, jede MHD, je v práci a tam se setká se spoustou alergenů. Má to smysl?

Náš tip: Jak vybrat správnou čističku vzduchu

Proč čistit doma, když venku je stejně špatný vzduchu?

Jednoduše proto, že v místnostech trávíme mnoho času. Je pravda, že se za celý den setkáme se spoustou alergenů a vzdušných nečistot. V práci, ve škole, v obchodě.... Kde jinde než doma by si mělo naše tělo a zejména dětský organismus odpočinout a relaxovat?

Stále více lidí zvažuje nákup čističky jako preventivní opatření. Netrápí je alergie nebo astma, ale rádi by pro sebe nebo pro své děti udělali něco pro zdraví.

Čističku vzduchu tedy může mít opravdu každý. Alergik, astmatik by měl nákup brát jako samozřejmost.

Další články speciálu: Čištění a zvlhčování vzduchu

Zhoršení alergie a astmatu na podzim: Jak si pomoci

Proč s podzimem přibývá nachlazení? Jsou alergici a astmatici náchylnější k respiračním infekcím? Jak se připravit, aby bylo dýchacích potíží co...

Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Nejčastější příčinou přesušeného vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam, kde se vytápí ohněm (krby,...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu vzduchu. Nejčastěji na ně narazíte jako na součást čističek či...

Zvlhčovač vzduchu na radiátor je neúčinné řešení

Závěsný zvlhčovač vzduchu na radiátor je věc, která se používá už desítky let. Může fungovat jako sympatická dekorace nebo náhrada lampy na vonný...

Syndrom nezdravých budov

O syndromu nezdravých budov mluví Světová zdravotnické organizace (WHO) již od 80. let minulého století. S  příznaky tohoto syndromu se potýká...

Čistička vzduchu se zvlhčovačem, nebo každý přístroj zvlášť?

Rozhodnete-li se investovat do svého zdraví a upravit si vzduch v místnosti za pomoci čističky a zvlhčovače vzduchu, máte na výběr ze dvou...

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Sharp KC-A50EU W

Skvělá volba. Čistička vzduchu se zvlhčovačem pro větší místnosti. Automatický režim, pylový režim, výkonný ionizátor.

Zvlhčovač vzduchu s čištěním Winix AW-600

Diskový zvlhčovač vzduchu pro velké místnosti. Funkce čištění vzduchu, 3 zvlhčovací režimy. Kombinovaný filtrační systém, antibakteriální ochrana Cleancel™ a PlasmaWave™. Dotykový panel. Nízké náklady na provoz.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Aquarius

Diskový zvlhčovač vzduchu s automatickou regulací vlhkosti a funkcí praní vzduchu. Vysoká účinnost, antibakteriální ochrana.

Zvlhčovač vzduchu Stylies Leonis

Výkonný zvlhčovač vzduchu pro větší místnosti. Ochrana vody před bakteriemi. Ionizátor. Designový model. Moderní dotykové ovládání.

Parní inhalátor Lanaform Facial Care

Jednoduchý ale velmi účinný parní inhalátor / napařovač. Nejoblíbenější model našich zákazníků.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů zdarma. Prodloužená záruka na tři roky.