úvod Proalergiky.cz > Magazín > Uživatelské články > Má cesta k diagnóze celiakie

Má cesta k diagnóze celiakie

Vložte svůj článek

16. 12. 2012

Začalo to asi ve dvanácti letech. Z ničeho nic jsem začala být neskutečně unavená a byla jsem ráda, když jsem po škole dojela domů, najedla se a padla do postele. Asi týden to fungovalo takto, nebyla jsem schopna nic dělat. Pamatuji si to dobře, protože mi kamarádka nevěřila, že jdu po škole spát a myslela si, že se vymlouvám. Snad se se mnou i přestala bavit :)

Přišla léta střídání období relativní "normy" a neskutečné únavy, slabosti. Prospala jsem velký kus svého mládí. Sport nepřicházel v úvahu. Snadno jsem přibírala, byla jsem se sebou nespokojená. Ráno jsem nemohla vstát, cítila jsem se, jakobych nespala. Ve škole jsem se po pár hodinách unavila. Soustředění bylo někdy s vypětím všech sil. Měla jsem pocit, že se nemůžu pořádně nadechnout, že je v místnosti málo kyslíku. Větrala jsem za jakéhokoliv počasí a spolužáci mě museli v zimě nenávidět :) Cestou autobusem jsem se modlila, ať už jsem doma. Někdy jsem si myslela, že už tam vážně nedojdu. Rychle jsem si ohřála jídlo, snědla ho a usla. Vstát bylo problém. Byla jsem mimo, někdy mě bolela hlava. Nemohla jsem se rozhýbat. Šla jsem ven nebo se učila a mezi osmou a desátou šla zase spát. Lékařka mě chlácholila, že její manžel musí po obědě taky spát, že to tak někteří lidi prostě mají.

Když mi bylo 17 let rozhodla jsem se to začít řešit, protože už se to nedalo vydržet. Vzali mě na kompletní třídenní testy do nemocnice. Vyšetřili mě od hlavy až k patě. Závěr: Chronický únavový syndrom. "Musíte si zvyknout". "Někteří lidé jsou po obědě více unavení". "Únava je psychická". Tim to skončilo.

V lednu loňského roku mě začala svědit kůže na hlavě. Myslela jsem si, že mám snad vši. Drápala jsem se už i ve spaní. Vlasy ale byly čisté a přidalo se svědění v uších, očních víček a kůže všude po těle. Pak se připojilo bolení břicha, hlavně po obědě. Břicho bylo nafouklé, nemohla jsem se hýbat. Často to vypadalo tak, že jsem z oběda šla, někdy spíš utíkala rovnou na záchod.  Vnitřnosti se mi svíraly a jídlo mnou jen proletělo. Měla jsem před maturou, musela jsem se učit a se soustředěním to nebyla žádná sláva. Nemyslelo mi to. Bylo mi mizerně a okolí se na mě začalo dívat jako na hypochondra, fňuknu. 

V té době jsem začala chodit k novému obvodnímu lékaři. Ten mě poslal na alergologii a věci se konečně daly do pohybu. Moje hodnota gliadinu v krvi byla 15x vyšší, než je norma. Když jsem s tím přišla na gastro, objednat se na vyšetření, doktorka nechtěla věřit vlastním očím. Bylo jim jasné, že mám celiakii a test byl spíš jen formalita, pro jistotu. U obvodního lékaře jsem byla v únoru, potvrzenou diagnózu jsem měla tuším v dubnu/květnu. To mi bylo dvacet. Pokud věříme, že je to možné, trvalo osm let, než se přišlo na to, že jsem unavená kvůli tomu, co jím. 

Když jsem se dozvěděla, že mám celiakii... byla jsem šťastná!!! Konečně jsem věděla, co mi je!

Jak jsem s tím naložila dál v dalším článku :)

 

Autor: * Hanka *

Komentáře ke článku
Sandra

10. 10. 2014
16:06

Jako bych to psala já,byly to nejhorší 2 roky mého života co sem se doma trápila,také na mě doktoři pohlíželi jako na blázna a jednu dobu do mě rvali neurol,sem ráda že přišli co mi je a dodržuji dijetu na kterou sem si celkem rychle zvykla.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Adéla

12. 1. 2013
12:11

Nejhorší na tom je,že člověk je považovaný za hypochondra jenom proto,že doktoři mají u nás tak omezené vědomosti. Kdyby existovaly léky proti únavě,určitě by ti je předepsali. Je to jednodušší,než hledat příčinu problémů. ;-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související články
Přehled jednodruhových bezlepkových mouk a jejich využití
Přehled jednodruhových bezlepkových mouk a jejich využití

Pokusili jsme se tak trochu o „nemožné“ a zmapovali, které druhy přirozeně...

Bezlepková dieta není jen pro celiaky
Bezlepková dieta není jen pro celiaky

Lidem se často pletou pojmy „alergie na lepek“ a „nesnášenlivost lepku“ neboli...

Velikonoční mazanec – bez vajec, mléka, lepku
Velikonoční mazanec – bez vajec, mléka, lepku

Obdobně jako lze upéci výborného beránka, je také možné připravit i velmi chutný...

Příspěvky na bezlepkovou dietu a potravinové alergie a intolerance v roce 2016
Příspěvky na bezlepkovou dietu a potravinové alergie a intolerance v roce 2016

Na úvod rovnou zklamu všechny, které netrápí nesnášenlivostí lepku, neboť zdravotní...

Poznejte zásady stravování při celiakii
Poznejte zásady stravování při celiakii

Trpíte celiakií? Toto celoživotní, autoimunitní onemocnění, je definováno tím, že...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty