úvod Proalergiky.cz > Magazín > Uživatelské články > NEZVEŘEJŇOVAT Pomoc! Zjistila jsem, že mé děti jsou alergické na roztoče

NEZVEŘEJŇOVAT Pomoc! Zjistila jsem, že mé děti jsou alergické na roztoče

Vložte svůj článek

22. 1. 2019

Už jsem začínala být zoufalá. Denní množství spotřebovaných papírových kapesníčků mých dětí by nepotěšil žádného EKO příznivce, jejich ztížený dech a dráždivý kašel zase značně bolel a trápil mě, jejich jinak pohodovou mamku. Vypozorovala jsem, že nejhůř na tom jsou moji dětátka během noci a ráno po probuzení. Starší dcera dokonce začala trpět na atopický ekzém.

Zákeřní roztoči, běžte dál

Mé první kroky vedly k počítači, kde jsem se zasekla v různých internetových diskuzích a přečetla několik článku. Co jsem zjistila? Vypadá to na alergii na roztoče, což jsou malé potvůrky (členovci), které sice okem nevidíme, ale alergika umí pěkně potrápit. A to zvlášť proto, že nejvíc si hoví přímo v jeho posteli. Také jsem se s hrůzou dozvěděla, že pokud nebudu situaci řešit, hrozí mým dětem ještě závažnější potíže, v nejhorším případě pak průduškové astma. To tedy těm malým potvorám nedovolím!

Co nám pomohlo?

Na alergologii předepsal lékař synovi i dceři léky, já se ale hlavně zaměřila na to, aby doma nebyl prach. Věřila jsem, že když odstraním příčinu, pak svým dětem nebudu muset dávat tolik léků. Roztoči jsou totiž až 60 % domácího prachu. A prach se nejvíce drží v textilu. Proto jsem z domova vyházela těžké závěsy i koberce. Někomu se to může zdát příliš radikální, ale já jsem nakonec ráda. Je to takhle pro děcka lepší a také se mi lépe uklízí. :)

Čisté postýlky

Dále jsem vyhodila staré matrace a lůžkoviny z postýlek a koupila jsem hypoalergenní matrace, deky i polštáře. Často pak peřiny větrám a v zimě je nechám i v mrazu na balkoně (roztoči mají rádi teplo a vlhko, tak jim to nechci dopřát). Často také peru povlečení, peřiny, polštář a potah na matraci. Udržuji prostě postýlky čisté a bez roztočů.

Vysavač s certifikátem

Naprostou nutností je v domácnosti, kde jsou děti alergické na roztoče, vysavač se speciálním filtrem, který zachytí i ty nejmenší alergeny, a ideálně i s certifikátem ECARF, čímž nezávislá evropská komise potvrzuje, že se jedná o přístroj vhodný pro alergiky. My máme takový vysavač pro alergiky od značky Philips a jsme s ním moc spokojení.

O čem ještě přemýšlím?

Dětem se po velkém úklidu naší domácnosti značně ulevilo, chtěla bych však pro jejich zdraví udělat maximum. Četla jsem několik článků, že alergie na roztoče u dětí se často velmi zlepší, pokud se domů pořídí čistička vzduchu (také s certifikátem ECARF). Takové prodává i Philips a já uvažuji o koupi, ale dětská lékařka mě od toho odrazovala. Řekla mi, že tím už doma vytvořím úplně sterilní prostředí a děti pak budou příliš náchylné, pokud se budou zdržovat v místnosti, kde trochu prachu bude (například ve školce/škole).

Tady na proalergiky.cz jsem našla mnoho tipů, jak svým ratolestem pomoci s alergií na roztoče. Nemá tu někdo zkušenosti s čističkou vzduchu v domácnosti, kde jsou děti alergické na roztoče? Pomohlo to? Pokud ano, jsou pak děti “příliš citlivé”? Za každou radu/zkušenost budu moc vděčná! :) 

Autor: Mishak

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top Produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek – atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Povlečení Sanitized - Safari pruhy

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Povlečení Sanitized Stripes - zelená

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Související články
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu
Alergie na prach: Jak si chránit dýchací cesty při úklidu

Alergie na prach je dosti nepřesný pojem. Tím, co alergikům ve skutečnosti vadí,...

Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli
Jak předcházet množení bakterií, plísní a roztočů v posteli

Nekontrolované množení bakterií, zárodků plísní nebo roztočů v postelích je něco, co...

Dovolená a tábory s alergií na roztoče
Dovolená a tábory s alergií na roztoče

S létem přichází čas dovolených, škol v přírodě a letních táborů. Pro alergiky na...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna
Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány...