úvod Proalergiky.cz > Magazín > Uživatelské články > ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 3 – lázně Luhačovice, nástup do školky

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 3 – lázně Luhačovice, nástup do školky

Vložte svůj článek

17. 1. 2013

Fotografie k článku
V srpnu 2010 jsme jeli na doporučení do lázní Luhačovic. Kristýnka to snášela dobře, řekla bych, že pobyt jí pomohl, v následujícím půlroce byla nemocná jen jednou. S Vojtou to bylo horší. Nastal problém s dietou. Nebylo možné uzpůsobit mu ji tak jako doma. Po první koupeli z ovesných vloček se osypal hrozným způsobem. Dopadlo to tak, že dostával prednison (kortikoidy v tabletkách), které způsobují neklid, a proto k tomu na noc prothazin aby v noci spal. Psychicky byl hrozně vyčerpaný a já s ním.

Pobyt jsme vyloženě protrpěli. Vojta odmítal inhalovat, bojkotoval dechová cvičení. Do bazénu plavat chodit nemohl, jediné co snášel byla magnetoterapie. To si pravidelně vzal před obědem dudlík a na podložce si v klídku do oběda poležel. Doháněl probdělé noci. Byli jsme opravdu rádi, že jsme jeli domů.

Po návratu jsme měli ihned naplánovanou kontrolu v Praze. Paní doktorka se nás zhrozila. Dostali jsme dezinfekční roztoky na mytí, které používáme stále. Na sprchování Cyteal, na koupání Oilatum Plus. Bez kortikoidů se neobejdeme, tak nám paní doktorka občas vystřídá různé druhy, aby se Vojta nestal vůči nim odolným. Probiotika bereme trvale.

Vojta trpí na časté infekty, veškeré rýmičky,kašlíky se mu projevují na kůži, která reaguje zhoršením. Trápí ho poměrně časté laryngitidy, naštěstí jen mírnějšího charakteru.

Při další  kontrole o půl roku později nám znovu paní doktorka zkusila nasadit Protopic, vzhledem k příznivějšímu stavu ekzému. Opět jsme měli přesný rozpis, ale bohužel, opět nám nezabral. Kůže vždy po nanesení štípala, zčervenala a Vojta plakal. Zkoušeli jsme skoro měsíc, jestli si kůže nepřivykne. Pro nás to znamenalo zpět ke kortikoidům. Opět se Vojtovi vrátil horší sluch, opět tekutina za bubínkem. Tak jsme se museli vrátit do Prahy na ORL na zavedení stipulek. Opět to zvládl dobře.

Školka

Vojta je společenský kluk, hrozně živý a kamarádský a byli mu čtyři roky, tak jsem se rozhodla, že zkusíme školku. Moc požehnání jsme od lékařek neměli. Naštěstí bývalá paní ředitelka v „naší“ školce je perfektní ženská, která mi vyšla maximálně vstříc s tím, že si nosíme vlastní svačinu a na oběd už chodí Vojta domů. Museli jsme spolu sepsat dohodu, aby školka byla chráněná. A k tomu jsme potřebovali doložit výsledky alergo testů. Ty dopadly hodně zajímavě. Kromě toho co už měl, se mu přidaly další alergie. Je jich spousta, , ořechy ( buráky, lískové i para) mandle, kokos, soja, bílek, rajčata, mrkev, česnek, jablka, banány, broskve, pomeranče, mléko a mouky (které naštěstí už jen mírně) k tomu psí i kočičí srst a pyly. Naštěstí se nám nepotvrdila alergie na roztoče a bodnutí hmyzu, kterými trpí Vojtův tatínek. Jediná alergie, která mu odezněla byla pohanka.

Takže jsme opět změnili dietu. Zpětně si uvědomuju, kolik dietních chyb člověk z nevědomosti dělal. Vojta nesměl kravské mléko, tak jsme ho nahradili sojovým. Stejně tak, aby měl dost vitamínů, nahradili jsme „dráždivé“ ovoce zejména jablky( která jsou pro něj jeden z nejhorších alergenů) Každopádně pozitivum je, že na žádnou „důležitou“ potravinu nemá alergii silnou a spoustu reakcí a nereakcí mám za tu dobu vypozorovanou, takže si dietu uzpůsobujeme podle momentální stavu a občas může Vojtík i „zhřešit“

První rok ve školce, jsme strávili spíš doma než mezi dětmi. Vysoká nemocnost nám to nedovolila. Ekzém se nám průběžně ve školce zhoršoval.  Vojta se stihl častěji zapotit a okamžitě se začal škrábat. Pokud se mu ekzém „rozjel“ zůstával doma, abychom ho mohli dostat do příznivějšího stavu. Noční boje se škrábáním a nespavostí byly na denním pořádku. Dithiaden nezabíral. Absolvovali jsme operaci palce na ruce ve Vysokém a i ta se mu na kůži projevila zhoršením.

Na jaře mu nepřidalo pylové období. Byl celkově oslabený a dostal impetigo. To byl obrovský boj, dvoje antibiotika po sobě,další masti,  k tomu prednison, na spaní prothazin. Po téhle „chemické smršti“ jsme vyzkoušeli nápoj z kombuchy. Vojta ho má rád a zdá se, že mu svědčí. Přes prázdniny se trochu srovnal, ekzém se zlepšil a mírně se opět lokalizoval do záhybů. Znovu se nám povedlo i občasné vysazení kortikoidů. Od ledna byla zrušena prodloužená rodičovská dovolená ze zdravotních důvodu a my byli převedeni na příspěvek na péči. Ten nám byl naštěstí po přezkoumání zdravotního stavu ponechán, takže zůstávám s Vojtou v domácnosti.

Nástup do druhého ročníku školky se nám nepovedl. Vojta je opět nemocný. K té vší současné léčbě nám paní doktorka z alergologie přidala Ribomunyl. Uvidíme, jaký bude mít efekt. Momentálně žádáme znovu o lázně. Tentokrát přímo na doporučení p. Doktorky Čapkové do Dolní Lipové.

Alternativní léčba

Musím říct, že jsem skeptik, co se týká alternativních způsobů léčby. Mnohdy nám to ani není doporučováno. Takže homeopatika apod. ani nezkoušíme. Co se týká mastiček, máme vyzkoušeno téměř vše. Zkouším co mi kdo doporučí, ale výsledky jsou mnohdy takové, že Vojtovi nesvědčí. Promazáváme podle stavu kůže 3- 8x denně, podle potřeby. Kdykoliv začne ekzém svědit.

Jsou dny, kdy Vojta nesnese nic jiného, než čistou vazelínu a i mazání ho bolí. Ale v trvalém „arzenálu“ máme modrou indulonu, míchaný Synderman, vazelínu a nově také Basic30 krém a Basic90 mast. Občas používáme měsíčkovou mast. Mohu vyjmenovat seznam toho, co mu na kůži vadí. Oblečení nosíme jen bavlněné, nic jiného nesnese. Nedávno si sám řekl, že chce pyžamko s ťapkami, aby se neškrábal. Ale stejně se z něj vyvlékne. Každý výkyv ve zdravotním stavu se na kůži projevuje a noční nespavost téměř pravidelností. Liší se jen intenzita škrábání. Někdy to jde zvládnout bez léků, někdy ne.

Vojtíšek je hyperaktivní, i za to může ekzém. Je to s ním náročné, ale on i Kristýnka jsou moje sluníčka a já věřím, že jednou Vojtův ekzém a alergie pokoříme tak, jako jsme pokořili Kristýnčiny.

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 1 - jak to všechno začalo

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 2 – v dobrých rukou MUDr. Štěpánky Čapkové

ZUZKA. Náš boj s alergií a ekzémem 4 - Lázně Lipová


Autor: Zuzka
Jsem máma dvou alergiků (dcerka Kristýnka 11 let, syn Vojta 6 let)Zůstávám v domácnosti s Vojtíkem, který má polyvalentní inhalační i potravinové alergie a závažný atopický ekzém. Nejvíc času mi zabírá péče o syna, domácnost a vaření, které je zároveň s pečením mým největším koníčkem.

Komentáře ke článku
Vendy

22. 2. 2013
13:09

Zuzka tu pise, ze je skepticka k alternativni lecbe. Chtela bych jen pridat svoji zkusenost, treba nekomu pomuze...mela jsem hodne spatny atopicky ekzem od narozeni do svych 28 let. K tomu mam i velmi suchou kuzi. Ekzem byl nejhorsi v batolecim obdobi apak v puberte, ale hodne me trapil i pozdeji. Zkusila jsem Metodu rizene detoxikace doktora Jonase. Pani doktorka, ktera me merila, mi rekla,ze to bude chtit alespon 3 kury. Nakonec ale stacily kury 2 aod te doby ekzem nemam (uz to jsou 4 roky). Vzhledem k tomu, ze jsemdo te doby byla bez ekzemu tak maximalne 2 tydny, jsem presvedcena, ze mi kapky zabraly. Mozna nepomuzou kazdemu, ale za sebe je muzu jen doporucit.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Sada polštář + přikrývka Eczematic

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky Eczematic.

Epaderm Cream

Epaderm Cream 2v1 je určen pro kompletní péči o pokožku s atopickým ekzémem. Používá se pro promazávání i čistění pokožky, stačí mít doma jeden produkt.

SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Související články
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování
Spálená kůže od sluníčka? Jak zmírnit následky přílišného opalování

I když všichni dobře víme, jak je při pohybu na sluníčku nutná ochrana pokožky před...

Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení
Jak se chránit před sluncem pomocí oblečení

Pokožce některých malých dětí, zvláště pak atopiků nemusí vyhovovat opalovací...

Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem
Mytí a ošetřování vlasů při ekzému: Šetrný šampon je pro atopiky základem

Pokud vás nebo vaše dítě trápí atopický ekzém nebo extra suchá pokožka, mělo by se...

Jak si užít léto s atopickou pokožkou
Jak si užít léto s atopickou pokožkou

V létě číhá na atopickou kůži mnoho nástrah. Patří sem slunce a s ním spojené...

UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích
UV filtry a ochranné faktory v opalovacích přípravcích

Přípravky sluneční ochrany obsahují látky, které pohlcují, odrážejí nebo rozptylují...

Recepty
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama
Vychlazený BL těstovinový salát s kuřecím masem, zeleninou a s bylinkama

Kuřecí maso, žampiony a papriky orestujeme naprudko na pánvičce a smícháme s ostatní nakrájenou zeleninou a těstovinami a...

Salát s kuřecím masem
Salát s kuřecím masem

Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě na pánvi zalejeme...

Svěží bramborový salát se zeleninou
Svěží bramborový salát se zeleninou

Postup přípravy: Celé nové brambory uvaříme a poté je zprudka orestujeme se zeleninou nakrájenou na větší kousky. Ještě...

Všechny recepty