Infolinka 541 212 450Celiak. Jaké jsou důsledky nedodržování diety?

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mne, jaké jsou důsledky nedodržování diety u dospělého člověka. Vzhledem k tomu, že jsem taktéž celiak (vím, jaké důsledky může mít dlouhodobé nedodržování diety) a byla mi zjištěna intolerance kaseinu, co mi to může způsobit? Komplikace při těhotenství? Zhoršení stavu, pokud ano, jak moc daleko to může zajít? Všude se píše o projevech, ale o tom, co se stane, když člověk dietu nenasadí, se nemluví. Děkuji za odpověď.

Tazatel:

Hualkena

Odpověd:

Dobrý den,

trochu nerozumím formulaci "intolerance kaseinu". Obvykle se v alergologii užívá buď pojem intolerance laktózy či alergie na bílkovinu kravského mléka (což může být právě kasein). Pojem intolerance kaseinu je nepravděpodobný, i když možný. 

Intolerance laktózy znamená zhoršenou schopnost trávit mléčný cukr, který bývá obsažen v mléce, smetaně, tedy v nekysaných mléčných výrobcích. Pokud byste v tomto případě konzumovala větší množství laktózy, objevily by se u Vás poměrně rychle zažívací potíže typu křeče břicha, nadýmání, průjem - tedy nepříjemné problémy, které by Vás “donutily” dodržovat omezenou konzumaci laktózy.

Alergie na bílkovinu kravského mléka se objevuje většinou krátce po narození či v batolecím věku, bývá provázena silnými zažívacími potížemi, otoky, ekzémy - tedy opět silné alergické projevy.

Mezi těmito dvěma stav pak existuje spousta dalších “nesnášenlivostí” mléka. 

Bohužel neznám podrobnosti vyšetření, které k takovémuto závěru u vás vedly. Pokud konzumujete mléčné výrobky bez zažívacích potíží či bez kožních komplikací, není nutné se mléka vyvarovat. 

Nesnášenlivost mléka či jeho částí nemá dlouhodobé důsledky jako u celiakie.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.