Infolinka 541 212 450Vyrážka při mnohočetné alergii. Jak zjistit příčinu?

Otázka:

Dobrý den, je mi 43 let, nikdy jsem neměla žádné alergické potíže. Před několika měsíci se mi začaly po těle (zejména hřbety rukou, nárty, kolena, v poslední době hlavně stehna) dělat svědivé červené pupínky, či spíše vystouplé fleky. Po pár hodinách zase zmizí. Byla jsem na alergologii, našli mi alergii na kočku (10) - tu jsme hned dali z domu, dále pes (5), bříza, líska (10), mléko (8) a roztoče (5). Beru antihistaminika, mám se snažit zjistit, z čeho konkrétně se mi vyrážka dělá. Zkusila jsem vysadit mléko a mléčné výrobky, ale nepomohlo to. Vzhledem k tomu, že se mi vyrážka objeví vždy ráno po probuzení (teď zejména na těch stehnech) a pak někdy během dne v práci na nohou (sedím několik hodin za počítačem, v kanceláři jsou starší koberce), tipuju to zase na ty roztoče. Vyprali jsme doma peřiny, povlečení, potah na matraci. Vyrážku jsme měla zase. Neprala jsem polštář - mám malý anatomický. Je i přes tato opatření stále možné, že to mohou být ti roztoči? Že pokud jsem nevyprala malý polštář, můžu mít stále osypaná stehna, přestože vše ostatní jsme vyčistili? Projeví se kompletně vyčištěná postel (tedy relativně vyčistěná postel) na tom, že by vyrážka dočasně zmizela - třeba i hned druhý den? Koupila bych si ráda i ty protialergické povlaky na lůžkoviny a matraci, ale je to přeci jenom dost peněz a když si nejsem jistá, zda je moje vyrážka z roztočů... Jsem z toho bezradná, když nevím přesně, z čeho konkrétně vyrážka je. (Ještě k těm psům, psa máme 18 let, koupili jsme a používáme přípravek Petal cleanse, ale jinak nevím, jak mám otestovat, zda je vyrážka ze psa...) Děkuji za odpověď a rady, jak efektivně zjišťovat příčinu...

Tazatel:

Jitka

Odpověd:

Dobrý den,

zjistit příčinu při mnohočetné alergii je bohužel velmi složité. Příčinou může být jeden z alergenů, ale i jejich kombinace. Optimální doporučení pro úpravu domácího postředí by bylo pořídit protiroztočové povlaky, čističku vzduchu, byt vymalovat (kočičí alergeny jsou velmi agresivní a v protoru zůstávájí velmi dlouho pototm, co už se v něm zvíře nevyskytuje), pravidelně uklízet. Omezit přístup psa alespon do ložnice a nadále ošetřovat Petal Cleansem. Bohužel to máte navíc zkomplikované potravinovou alergii. Tady by pro vyloučení dalších potravinových alergenů mohla pomoci eliminační dieta. S tou by nebylo špatné začít, je to opatření, které nevyžaduje žádné finanční prostředky a vyloučí se tak příčina ve stravě, která je částá.

Vím, že udělat všechna tato opatření je velmi pracné a finančně náročné. Pokud budete chtít režimová opatření probrat, zavolejte na naši infolinku 541 212 450, 602 813 222. Rádi se vám budeme věnovat a zkusíme vymyslet nejlepší postup.

Hezký den

Dana Štěpánková