Infolinka 541 212 450Čistička vzduchu proti formaldehydu

Otázka:

Dobrý den,
byla mi zjištěna alergie na formaldehyd. Nemám kožní projevy ve formě pupínku, mám ale obrovské svědění těla.
Beru antihistaminika i na spaní Dithiaden. Svědění mne i v noci budí. Uvažuji o čističce vzduchu. Jaký máte názor na její pořízení. Pomůže, nebo zmírní toto svědění?

děkuji
Věra

Tazatel:

Vera

Odpověd:

Dobrý den, Věro,

kontaktní alergie na formaldehyd se může projevovat i svěděním kůže bez viditelné vyrážky. S touto látkou je hlavní potíž v tom, jak moc je rozšířená. Nachází se v podlahových krytinách, nábytku, některém oblečení a spoustě dalších běžných materiálů. Z nich se pak odpařuje do vzduchu místnosti. Většina čističek vzduchu množství formaldehydu ve vzduchu snižuje. To se týká všech čističek obsahujících uhlíkový filtr. Ještě o něco účinnější než uhlíkový filtr by měl být specializovaný formaldehydový filtr. Ten najdete například v čističkách Airbi SPRING WiFi nebo Rohnson R-9600 PURE AIR.

Pochopitelně však záleží na tom, kolik formaldehydu se u vás z předmětů v místnosti do vzduchu uvolňuje a jak výkonná čistička bude. Pokud je ho hodně, nemusí ho čistička stačit dostatečně rychle odstraňovat. A navíc formaldehyd se jako konzervant používá i v různých drogistických a kosmetických přípravcích, tudíž čištění vzduchu je jen jedním z vhodných opatření pro snížení kontaktu s ním.

Držíme vám palce,
Michal, ProAlergiky.cz