Infolinka 541 212 450Měřič kvality vzduchu do domácnosti pro astmatika

Otázka:

Dobrý den. Prosím, můžete mi doporučit konkrétní měřič kvality vzduchu v místností / domácnosti? Na trhu je jich spousta a já jsem začátečník. Syn 3 r. právě prodělal zápal plic a jako následek má astma. Kvalita ovzduší v domácnosti je dle mého nic moc, a nejhůře je na tom ložnice kde spí. Ráda bych ale kvalitu změřila, zjistila kde je "zakopaný pes" a následně napravila tak abych mu co nejvíce pomohla. Klidně zaplatím i profesionála - ideálně Hradec Králové nebo Pardubice - ale ani nevím na koho se obrátit. Prosím, poraďte. Gabriela Vacek

Tazatel:

Gabriela Vacek

Odpověd:

Hezký den, paní Vacku,
bohužel vám nedokážeme doporučit konkrétní značky nebo modely měřičů kvality ovzduší, jelikož s těmito přístroji ve své praxi zatím nijak nepracujeme, tudíž nemáme potřebné zkušenosti. Ani nevíme, zda službu v podobě zajištění měření poskytují nějaké firmy. Takovou nabídku jsme nezaregistrovali.
V oblasti znečištění vzduchu se zaměřujeme na čističky vzduchu, které nečistoty umějí nejen měřit, ale rovnou i odstraňovat. Dokážeme vás snad alespoň trochu navést. Obecně vám mohu doporučit měřicí přístroj, který bude schopen měřit jak prachové částice, tak těkavé látky ve vzduchu. Obě tyto skupiny nečistot totiž mohou astmatika dráždit. Velké množství měřičů je totiž zaměřeno jen na jednu látku, například oxid uhličitý. Vy naopak potřebujete co nejširší záběr.
Zároveň doporučuji vyšetření syna na alergologii, neboť alergie bývá častou komplikací astmatu. Pokud má největší dechové potíže během noci nebo po probuzení, může být například přecitlivělý na roztoče.
Držíme vám palce,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz