Infolinka 541 212 450Zúžený průchod vzduchu jednou nosní dírkou při alergii na roztoče a riziko pro plíce

Otázka:

Dobrý den přeji.
Mám již od Září příznaky které odpovídají alergii na roztoče. Byl jsem na vyšetření několika i na alergologii. Mám již delší dobu zavedený systém úklidu, pořídil jsem si potah na matraci, deku a polštář speciální, beru inhalátor pravidelně, ne SOS. Celkově byl můj stav označen za "lehký".

Projevy jsou defacto "jen", že vnímám nosní cyklus a tedy jedna nosní dírka vyfukuje mnoho vzduchu a druhá rapidně méně. Tedy i ta druhá stále pracuje. Není ucpaná. Ergo - Dochází pouze v jedné k zúžení "trubičky". Nicméně já bych měl dotaz, jestli toto může nějakým způsobem být samo o sobě nebezpečné. Např. Jestli mé plíce nebudou mít potenciálně problém za pár měsíců nebo let. Beru onen inhalátor, kde je tedy i nějaká léčící látka, která ty plíce opravuje. Naposledy na kontrole na plicním mi ukázali graf a řekli, že stav se prakticky jejich vrátil do původního zdravého.

Předem děkuji za reakci. Omlouvám se, že jsem to elaboroval takto do detailů, ale chtěl jsem dát kontext.

Tazatel:

Petr

Odpověd:

Dobrý den, Petře,

dočasná snížená průchodnost jedné z nosních dírek by neměla mít žádný negativní vliv na stav jiných částí dýchacích cest. Důležité je, aby vaše tělo mělo dostatek kyslíku odpovídající prováděné aktivitě. Při sportu nebo jiné fyzické zátěži by již snížená průchodnost nosu mohla být omezující.

Je skvělé, že se snažíte dodržovat protiroztočová opatření a nezanedbávat léčbu. Pokud by vás pocit částečně ucpaného nosu obtěžoval, je možné si pomáhat nosními spreji s roztoky mořské vody, které lze používat dlouhodobě bez rizika návyku. Nejúčinnější na uvolnění nosu jsou hypertonické roztoky. Ještě intenzivnější péči poskytuje konvička na výplach nosu. Prospěšná je i inhalace minerálních vod, která ošetřuje jak nosní dutinu, tak průdušky.

Ať se vám daří, Michal, ProAlergiky.cz