Infolinka 541 212 450Nepovolené protialergické vakcíny při vícečetné alergii a další nejasnosti ve výsledcích od alergologa

Otázka:

Dobrý den,
prosím o radu. Dcera 13,5 roku bývá často nemocná (klasické infekty), kdy bohužel většinou místo týdne bývá doma 2 týdny, protože hodně kašle. Hormony se teď bouří, před rokem dostala první menstruaci. Cca od 3 let diagnostikováno astma - ale dýchací problémy mívala dříve jen při infektech a jen občas. Nyní už několik let ne - užívá dlouhodobě Flixotide, Desloratadin nahrazen Xadosem, Singulair již asi před 2 lety vysazen. Vše již v nižších dávkách než dříve. Mívala suchou kůži, mazala se Indulonou - nejvíc vyhovovala. Asi před 1,5 rokem se z malého flíčku na krku udělal velký flek přes celý dekolt, krk až k ústům a kruhy kolem očí. Cca od října -dubna, přes léto klid a letos v říjnu znovu během týdne to samé. Často ji to svědí a pálí (bohužel tentokrát musela být přeléčena ATB, dostala infekci do rozškrábaných ran). Chystáme se na kožní, nechci jí dávat kortikoiidy, které nám dala obvodní.
Můj dotaz je ohledně testů. BYly jí provedeny testy z krve (kupodivu vyhodnoceny už po 8 dnech - ač říkala Mudr. že to bude trvat až měsíc - okopíruju níže. Prý nemůže absolvovat imunoléčbu ani případné protialergické injekce. Do teď pořádně nechápu proč. Vyšlo jí, že je alergická na psa. Se psy je v denním kontaku (je to vášnivá pejskařka) a nedělá jí to problém s dýcháním ani s jiným projevem. Ale kokrétně u psa jí vyšly nějaká čísla, která nám lékařka nevysvětlila (výsledky byly zaslány emailem), ani když jsem se dotazovala. Proto bych se chtěla zeptat Vás:
-proč nemůže absolvovat případné injekce na alergie nebo imunoléčbu?
- vysvětlíte mi prosím proč je u psa takový počet čísel a co to přesně znamená a co jsou ty zkratky v závorkách před čísly?
- lze nějak docílit toho, že by se alergie na psa dokázala potlačit? (já jsem jako dítě také měla pozitivní test na psa a nyní už nemám - jsem v kontaktu se psem od malička denně - lze to tímto kontaktem nějak imunitu posílit?)
- u včely je napsáno pozitivní s dodatkem, kterému nerozumím - je tedy alergická nebo ne?
- ANA pozitivní a silně pozitivní DSF70 zamená co?

Výsledky: VÝSLEDKY LABOR. ODBĚRŮ ZE DNE 11.1.2023
Hematologie:
Leukocyty: 14.1 10^9/L Erytrocyty: 5.04 10^12/L Hemoglobin: 149 g/L Hematokrit: 0.430 - Stř.obj.erytr. [MCV]: 85 fL Stř.množství HGB [MCH]: 30 pg Stř.koncentrace HGB [MCHC]: 347 g/L Šíře distribuce erytro. [RDW]: 12.9 % Trombocyty: 222 10^9/L Tromb.stř.obj. [MPV]: 11.9 fL Neutrofily: 60.50 % Lymfocyty: 16.30 % Monocyty: 6.00 % Eozinofily: 16.60 % Bazofily: 0.60 % Neutrofily -abs.poč.: 8.49 10^9/L Lymfocyty - abs.poč.: 2.29 10^9/L Monocyty - abs.počet: 0.85 10^9/L Eozinofily - abs.poč.: 2.33 10^9/L Bazofily - abs.počet: 0.09 10^9/L IG%: 0.5 % IG abs. počet: 0.07 10^9/L


Biochemie:
S-IgG: 12.5 g/L S-IgA: 2.23 g/L S-IgM: 1.26 g/L S-Transferin: 3.28 g/L S-TIBC výpočet: 83 µmol/L S-Transferinový receptor: 2.2 mg/L S-Ferritin: 43 µg/L S-CRP: <1 mg/L S-C3: 1.12 g/L S-C4: 0.26 g/L S-Anti TPO: 0.6 kU/L S-Anti Thyreoglobulin: 2.4 kU/L S-ANA IF 1:100: pozitivní Zrnitá fluorescence jádra s pozitivním chromatinem. S-ANCA IF 1:10: negativní S- ENA IgG: <3.6 CU S-Anti Transglut.IgA: 3.4 CU Celkové IgE: 3755 kU/L

S_Multiplex Specif. IgE ALEX: POZITIVNÍ

Pyly: Bříza (Bet v1), Buk (Fag s1), Líska (Cor a1), Olše (Aln g1) Drnavec (Par j2), Jitrocel (Pla l1) Zvířata: Kočka (Fel d1), králík (Ory c2,3), křečík dž. (Phod s1), Pes (Can f1,2,4,6 + psí moč) Roztoči: Glycyphagus dom (Gly d2) Kavsinky: Malassezia sympodialis (Mala s5,6) - často se pojí s atop. ekzémem Plísně: Alternaria alt. (Alt a1) Ovoce:Jablko (Mald1), Jahoda Ořechy: Lískový ořech (Cor a 1) Včela (Api m 10) - ale při pozitivitě CCD

RES: Nejsou labor. známky protilátkového imunodeficitu

Krevní obraz v širší normě, v metabolismu železa bez patologie
Hladina komplementu v normě
Autoprotilátky proti štítné žláze , ANCA, ENA negativní
ANA pozitivní
Marker celiakie negativní
Zvýšené celkové IgE a eosinofilie ja kolab. známka atopie
Dle sp. igE potvrzujeme senzibilizaci na Pyly: Bříza, Buk, Líska, Olše, Drnavec, Jitrocel
Zvířata: Kočka, králík, křečík dž, Pes, Roztoči: Glycyphagus dom, Kvasinky: Malassezia sympodialis
Plísně: Alternaria alt.,
Potraviny: Jablko, Jahoda, Lískový ořech - zkřížená alergie při pylové senzibilizaci
Dg. Astma bronchaile perz,
Atop. ekzem - exacerbace na krku, obličeji
ANA pozit 1:100 sl.pozit 1/17, 1/18, 6/19, 11/20, 1/23

pozit anti Ku,anti Sm 11/20, norma 5/21 + anti DFS70 silně pozit. 5/21
Senzibilizace na pyl Bříza, Buk, Líska, Olše, Drnavec, Jitrocel, Zvířata: Kočka, králík, křečík dž, Pes, Roztoči: Glycyphagus dom, Malassezia sympodialis, Alternaria alt., Potraviny: Jablko, Jahoda, Lískový ořech - zkřížená alergie při pylové senzibilizaci...1/23 Imunodef. neprokázán 6/019 Stp.momonukleosis 9/019 Vyš. štitné žlázy bez patologie

Th. Flixotide a 50 mikro 0-0-1/ v infektu podavat 2x2 dávky

Singulair 1x5mg na noc - vysazeno, bez zhoršení
Xados 1x1 na noc

Dop. minimalizovat kontakt se zvířaty, režimové opatření v pyl. sezoně
Jablka, jahody, lísk. ořechy dle tolerance
Ventolin a 6 hod l-2 dávky dle stavu. Kůži promazávat + Locoid a Elidel dle dop. dermatologa
V příp. potíží koupit Livostin nebo Alergodil 2xd

Děkuji za zodpovězení mého rozsáhlého dotazu.
S pozdravem Jana

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den, Jano,

váš dotaz je skutečně velmi rozsáhlý, jelikož se skládá z několika dalších dotazů. Pokusím se zodpovědět alespoň ty dotazy, které se týkají zaměření našich stránek, tj. boje s alergeny.

Z lékařské zprávy je nám jasné, že vaše dcera je polyvalentní alergik s projevy atopického ekzému a astmatu. Tento stav je pravděpodobně hlavním důvodem, proč alergoložka desenzibilizační imunoterapii nedoporučuje. Navíc tyto vakcíny jsou dostupné jen na některé alergeny, na které je vaše dcera přecitlivělá.

V závorce u výsledků alergie na psa (Can f1,2,4,6) jsou vyjmenovány všechny alergizující bílkoviny, které byly u vaší dcery laboratorně zkoumány. Každý alergen má obvykle více chemických podob a alergik může být citlivý na jednu nebo více z nich.

Desenzibilizační vakcíny bohužel zatím pro alergie na zvířata nejsou dostupné. Vědecky podložená cesta, jak se této alergie zbavit, tedy bohužel neexistuje. Vzhledem k té variabilitě psích alergenů může každý alergik reagovat různě na různé psy. Pokud tedy víme, že nám konkrétní pes způsobuje zdravotní potíže, měli bychom dodržovat opatření pro snížení kontaktu se zvířecími alergeny. Jinak hrozí, že se budou projevy alergie stupňovat.

Výsledek alergie na včelu je skutečně napsán nesrozumitelně. Pozitivita CCD znamená, že dcera není přímo alergická na včelí jed, ale vzhledem atopii a polyvalentní alergii u ní hrozí zkřížená reakce na tento jed, tj. na základě chemické podobnosti s jinými alergeny.

Zkratka ANA bude nejspíše znamenat antinukleární protilátky a DFS70 je jedna z nich. Údaje nedokážeme rozklíčovat, ale pravděpodobně bude alergoložka provádět další podrobnější vyšetření pro vyloučení autoimunitního onemocnění.

Držíme vám i dceři palce, ať se podaří alergii co nejdříve dostat pod kontrolu,
Michal, ProAlergiky.cz