Odpověď na dotaz

ab:

Dobrý den

chci se zeptat, kde je možné se vytestovat na potravinové alergie a intoleranci.

Jsem potvrzený alergik pylový - pyly stromové, trávy, lehčí forma alergie na prach a roztoče (bezvýznamná) - vše potvrzeno krevními testy IgE a sezonní astma.

Kromě toho pozoruji určité blíže nespecifikované projevy potravinové alergie, ale zejména bych chtěl pro vlastní ujištění si provést kontrolu. Alergolog nemá zájem, bohužel se jedná o velmi arogantního lékaře s nevalnou pověstí ve Zlíně, proto hledám jinou cestu.

Moje dítě trpí potravinovou alergií na řadu potravit - mléko, vejce, brambory atd.

Jak mohu zejména u sebe zjistit alergie a intolerance potravin, případně kdo takové služby poskytuje (v krajní případě i placené)?
Také by mě zajímaly konkrétní pylové alergeny, abych se mohl účinněji bránit - nevycházet v období květu konkrétního alergenu tolik ven apod. Podle alergologa je to rovněž zbytečné, stačí mu z krve zjištění, že mám alergii na pyl stromů a trav. Každý rok beru léky, ale bez účinku, proto je asi prevence jediná cesta.

A ještě dotaz. Zda může ovlivnit alergie, ať už pylová, potravinová atd, projevy jiných nemocí. Četl jsem, že např. potraviny mohou ovlivnit záněty v těle a rozběh Crownovi nemoci. Je to tak? Je tomu třeba u jiných nemocí, např. revmatoidní artritida a další, je něco takového prokázáno?

Poradíte mě. Děkuji.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Odběry na potravinové alergeny se provádí na alergologii. Obvykle se vyšetřují z krve. Některá pracoviště (spíše výjimečně) provádí i kožní testy s potravinami. Výsledky všech těchto vyšetřovacích metod je třeba hodnotit s ohledem na jejich citlivost a také je třeba vzít v úvahu možnost jiného typu alergické reakce. Jednoduše řečeno - není metoda, která 100% jen na základě odběrů či testů prokáže či vyloučí potravinovou alergii a je nutno brát v úvahu zejm. klinické obtíže pacienta. Co se týká dotazu ohledně testování jednotlivých druhů pylů - jarní stromy mezi sebou a trávy mezi sebou mají vysokou zkříženou reaktivitu, tudíž jednotlivé druhy např. trav ( je jich asi sto) nemá smysl testovat. Navíc pyl je lehký a vyskytuje se i na větší vzdálenosti od zdroje, takže se mu lze v uvedeném období špatně vyhnout. Doporučuji hlavně jako základní opatření v pylové sezoně oplachovat obličej po každém návratu zvenku, mít s sebou venku i láhev s vodou a často oplachovat např. během výletu, při velkých obtížích doma vyplachovat oči Ophtalem a nos izotonickou mořskou vodou. Léků je na výběr dle mého názoru taky dostatek (jak tablet, tak očních kapek a nosních sprejů). Je možno na okna pořídit protipylovou okenní síť Tesa, která zabrání průniku pylových alergenů do místnosti.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  12.01.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 606 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den, dnes mi bylo sděleno, že mám alergii na Kravské mléko IgG 2,91, dále kasein IgG 1,68 a sóju IgG 1,32. Bylo mi doporučeno vysadit mléčné...

Zobrazit poradnu