Odpověď na dotaz

ab:

Dobrý den

chci se zeptat, kde je možné se vytestovat na potravinové alergie a intoleranci.

Jsem potvrzený alergik pylový - pyly stromové, trávy, lehčí forma alergie na prach a roztoče (bezvýznamná) - vše potvrzeno krevními testy IgE a sezonní astma.

Kromě toho pozoruji určité blíže nespecifikované projevy potravinové alergie, ale zejména bych chtěl pro vlastní ujištění si provést kontrolu. Alergolog nemá zájem, bohužel se jedná o velmi arogantního lékaře s nevalnou pověstí ve Zlíně, proto hledám jinou cestu.

Moje dítě trpí potravinovou alergií na řadu potravit - mléko, vejce, brambory atd.

Jak mohu zejména u sebe zjistit alergie a intolerance potravin, případně kdo takové služby poskytuje (v krajní případě i placené)?
Také by mě zajímaly konkrétní pylové alergeny, abych se mohl účinněji bránit - nevycházet v období květu konkrétního alergenu tolik ven apod. Podle alergologa je to rovněž zbytečné, stačí mu z krve zjištění, že mám alergii na pyl stromů a trav. Každý rok beru léky, ale bez účinku, proto je asi prevence jediná cesta.

A ještě dotaz. Zda může ovlivnit alergie, ať už pylová, potravinová atd, projevy jiných nemocí. Četl jsem, že např. potraviny mohou ovlivnit záněty v těle a rozběh Crownovi nemoci. Je to tak? Je tomu třeba u jiných nemocí, např. revmatoidní artritida a další, je něco takového prokázáno?

Poradíte mě. Děkuji.

Odpověď:
MUDr. Eva Orálková

Odběry na potravinové alergeny se provádí na alergologii. Obvykle se vyšetřují z krve. Některá pracoviště (spíše výjimečně) provádí i kožní testy s potravinami. Výsledky všech těchto vyšetřovacích metod je třeba hodnotit s ohledem na jejich citlivost a také je třeba vzít v úvahu možnost jiného typu alergické reakce. Jednoduše řečeno - není metoda, která 100% jen na základě odběrů či testů prokáže či vyloučí potravinovou alergii a je nutno brát v úvahu zejm. klinické obtíže pacienta. Co se týká dotazu ohledně testování jednotlivých druhů pylů - jarní stromy mezi sebou a trávy mezi sebou mají vysokou zkříženou reaktivitu, tudíž jednotlivé druhy např. trav ( je jich asi sto) nemá smysl testovat. Navíc pyl je lehký a vyskytuje se i na větší vzdálenosti od zdroje, takže se mu lze v uvedeném období špatně vyhnout. Doporučuji hlavně jako základní opatření v pylové sezoně oplachovat obličej po každém návratu zvenku, mít s sebou venku i láhev s vodou a často oplachovat např. během výletu, při velkých obtížích doma vyplachovat oči Ophtalem a nos izotonickou mořskou vodou. Léků je na výběr dle mého názoru taky dostatek (jak tablet, tak očních kapek a nosních sprejů). Je možno na okna pořídit protipylovou okenní síť Tesa, která zabrání průniku pylových alergenů do místnosti.

MUDr. Eva Orálková

Podobné:  Potravinová alergie

Datum vložení dotazu:  12.01.2011

Předchozí dotaz  |  Následující dotaz

Položit nový dotaz

Související články
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec
Štědrý den: Postní oběd bez lepku, mléka, vajec

Zvu vás na štědrodenní oběd. Samozřejmě v úpravě pro alergiky na mléko a vejce či...

Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec
Silvestrovské slavení... chuťovky bez lepku, mléka, vajec

Ať slavíme Silvestr v kruhu rodinném, či společně s přáteli, určitě se shodneme na...

Vánoční pečení bezlepkově
Vánoční pečení bezlepkově

Jaký byl začátek vašeho bezlepkového pečení? Také jste si napoprvé řekli, že prostě...

Pečeme na Vánoce… bez mléka
Pečeme na Vánoce… bez mléka

Sladkými symboly Vánoc jsou pro většinu z nás cukroví, vánočka, perníčky či vánoční...

Nejen o vánočním cukroví pro alergiky
Nejen o vánočním cukroví pro alergiky

První předvánoční, tzv. železná, neděle je za námi. Domovy nám rozzářilo světlo z...

Poradna 589 odpovědí

Poslední dotaz: Dobrý den.Moje sedmiletá vnučka se osypala (zřejmě po tuňáku v konzervě)celé tělíčko ,drobná krupice,teplota vyskočila na 38 stupňů,otekly ručičky...

Zobrazit poradnu