Infolinka 541 212 450


Alergie na chlad

Citlivost některých lidí na zimu, mráz nebo studenou vodu se nazývá alergie na chlad, lidově chladová kopřivka. Jde o problém nepříliš častý. Alergií na chlad trpí častěji ženy než muži.

Kopřivka způsobená chladem se nejčastěji objevuje během minut v místě podráždění a přetrvává méně než 2 hodiny.

Kritická hodnota, potřebná k vyvolání chladové kopřivky, je nejčastěji kolem 0 °C, méně často 10 °C a více. Průběh je obvykle dlouhodobý, většinou trvá více let. Část nemocných je v letních měsících roku bez potíží.

Příznaky chladové alergie

Mezi nejčastější příznaky patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem je zarudnutí kůže, vznik kopřivky a popraskání kůže. Ojediněle může dojít k dechovým potížím.

Alergie na chlad nás může zaskočit i na horách

Pacient může mít potíže při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu či příchodu z tepla to zimy či naopak. Alergie na chlad se může projevit i v létě, například při koupání ve studené vodě. Zmrzlina nebo studené nápoje mohou vyvolat otok rtů a jazyka.

Mylně bývají za chladovou alergii považovány příznaky jako kýchání, kašel či dušnost při přechodech z tepla do zimy, hlavně v mrazivém počasí. V tomto případě se jedná o důsledek jiné inhalační alergie (např. alergie na roztoče nebo plísně), kdy dojde k podráždění stávajícího zánětu na sliznicích.

Diagnóza alergie na chlad

Důležitý je pečlivý rozbor anamnézy. Onemocnění potvrdí chladové testy (led ve zkumavce, voda 10 °C po dobu 10 minut).

Léčba alergie na chlad

Léčba nejčastěji spočívá v pravidelném podávání antihistaminik s důrazem na užití antihistaminik preventivně před expozicí chladem.

Další články na téma alergie na chlad

  • Nenašli jsme žádné články