Klasická smetana je součástí velkého množství receptů, ale bohužel ne každý ji může jíst. Náhražek už naštěstí existuje mnoho. Tentokrát jsme si prověřili jeden poměrně netradiční výrobek, a sice Ovesnou alternativu smetany značky Oatly. Co od ní můžete očekávat?
Pro alergiky i vegany
Ovesná smetana je především ideální pro lidi, kteří se musejí vyhýbat jak mléčným výrobkům, tak jejich sójovým náhražkám. Pravděpodobnost vzniku alergie na oves je výrazně nižší než u sóje, takže i děti s atopií by měly ovesné produkty dobře snášet.
Původním záměrem výrobce je oslovit vegetariány, přesněji řečeno vegany, kteří se vyhýbají všem živočišným produktům. A samozřejmě zájemce o zdravý životní styl.
Zvláštnost jménem cuisine
Co znamená nápis „hafer cuisine“, který najdete na obale? „Hafer“ je německy oves, žádná věda. Ale zajímavý je pojem „cuisine“, se kterým se setkáte po celé Evropě u produktů z kategorie rostlinných smetan. Toto francouzské slovo se doslova překládá jako „kuchyně“. U výrobců rostlinných alternativ mléčných výrobků se rozšířilo používání tohoto slůvka pro jakoukoli alternativu nízkotučné smetany na vaření. Slova jako „cream“ nebo francouzské „crème“ jsou totiž vyhrazena pro smetanu z živočišného mléka.
Zhodnocení chuti
I když smetanu málokdo jí „jenom tak“, nám to nedalo a ochutnali jsme ji…
Barva je mléčně bílá. Konzistence je malinko hustější než u tradiční smetany, připomíná spíš jogurtové mléko.
Produkt nevydává žádnou vůni. Chuť je velmi jemná krémová, ovšem ne mastná máslová, ale spíše bešamelová, kašovitá. Takto samotná není ničím zajímavá, ale není nepříjemná.
V jídlech ale plní stejnou chuťovou funkci jako smetana z kravského mléka, to znamená zjemňuje konzistenci a prohlubuje chuť. Není však tak výrazná jako smetana živočišná. Neinformovaní strávníci ve většině případů nepoznají, že jste do jídla použili ovesnou smetanu.
A co od ní čekat ve srovnání se sójovými smetanami, kterých je na trhu nejvíc druhů? Sójové alternativy jsou asi nejvěrnější napodobeninou kravské smetany, možná je to dáno srovnatelným podílem bílkovin. Nicméně Oatly je za nimi ve velmi těsném závěsu.
Z obilných (rýžových, špaldových, ovesných) smetan patří určitě mezi nejchutnější. Na českém trhu totiž narazíte i na obilné smetany, které se pravé smetaně nepodobají vůbec ničím.
Nejen na vaření
Smetana Oatly se dá používat v teplé i studené kuchyni. Jediným omezením bude vaše chuť. Tady je několik příkladů pro vaši lepší představu:
- krémové omáčky všeho druhu: špenátová, houbová, papriková atd.
- krémové polévky: květáková, chřestová, kulajda atd.
- gratinované pokrmy: zapečené brambory, brokolice, kořenová zelenina atd.
- dressingy na zeleninové i ovocné saláty
- pannacotta a další dezerty
- do kávy nebo na müsli
Na co se tento produkt příliš nehodí, je na výrobu mražených pochoutek, jako je například domácí zmrzlina. Po zmrznutí totiž jeho struktura zhrubne, což při servírování nevypadá příliš hezky. Ale jeho chuť se tím prakticky nezmění.
Recept se smetanou Oatly: Jemná rajčatová omáčka na těstoviny
Za zmínku ještě stojí její dobrá kombinovatelnost s vyzrálými tvrdými sýry, jako je parmezán nebo cheddar. Tím může být zajímavá pro osoby s intolerancí laktózy, kterým právě zmíněné druhy sýrů nevadí, ale obyčejnou smetanu si dopřát nemohou. Díky rostlinné smetaně si mohou udělat dobrou sýrovou omáčku.
Z čeho to je?
Ovesná smetana Oatly se skládá z vody, ovsa, řepkového oleje, palmového tuku, řepkového lecitinu na emulgaci, xanthanu na zahuštění a mořské soli. Většina surovin pochází z ekologického zemědělství, a tak je produkt certifikován jako bio.
Podíl tuku činí 13 %. Pro srovnání běžné živočišné smetany na vaření mají nejčastěji 10 % tuku. Díky ovesnému původu neobsahuje žádný cholesterol a navíc nabízí trošku zdraví prospěšné vlákniny, zejména dnes tolik opěvovaného beta-glukanu.
A když už srovnáváme výživové hodnoty s kravskou smetanou, v ovesné smetaně najdete o něco více sacharidů, zato jen zhruba třetinový podíl bílkovin.
Měli byste vědět
Spousta smetan a šlehaček dostupných v obchodech není ve skutečnosti rostlinná, i když obsahuje rostlinný tuk namísto živočišného. Pokud jste alergičtí na mléko, dávejte si pozor na přítomnost surovin, jako jsou mléčné bílkoviny (včetně kaseinu), syrovátka nebo podmáslí. Další informace k tomuto tématu najdete v článku Alternativy mléčných výrobků mohou alergiky mást.
Kde se dá sehnat a další spotřebitelské informace
Produkt vyrábí švédská firma Oatly AB a postup výroby „mléčných“ produktů z ovsa je patentovaný. Předmětem tajemství je především způsob, jak z ovesného základu odstranit nerozpustnou vlákninu, která by kazila chuť výsledného produktu, a zachovat tu rozpustnou.
Prodává se v tetrapackové krabičce o objemu 250 ml a její cena se pohybuje kolem 34 korun, což je v této produktové kategorii standard. K dostání je zejména v prodejnách zdravé výživy a v podobně zaměřených e-shopech. Z obchodních řetězců ji nabízí zřejmě jen Globus.
Skladovat se může při pokojové teplotě. Po otevření vydrží v chladničce minimálně pět dnů.
Doporučení portálu ProAlergiky.cz
Alternativa smetany Oatly je překvapivě chutná na to, že jde o výrobek z ovsa a rostlinného tuku, tedy dosti vzdálený pravé smetaně. Je to jedna z mála obilných smetan, kterou budou ochotni jíst i zarytí zastánci kravské smetany. Není sice chuťovou kopií mléčné smetany, ale chutná relativně normálně.
Pokud si nemůžete dopřát mléčné ani sójové produkty, je tento výrobek jednou z mála možností, jak zachovat své kulinářské zvyklosti a dopřát si „smetanou“ zjemněná jídla.