Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Články a recenze   >   Jak poznat zvlhčovač vzduchu vhodný pro miminka nebo větší děti

Jak poznat zvlhčovač vzduchu vhodný pro miminka nebo větší děti

Jak poznat zvlhčovač vzduchu vhodný pro miminka nebo větší děti

Zvlhčovač vzduchu pro děti umí zajistit zdravou úroveň vlhkosti vzduchu v místnosti, kde pobývají. Je bezpečný i pro nejmenší miminka. Na co se při výběru takového druhu zvlhčovače zaměřit a jak jej správně používat?

Kdy je nutné zvlhčovat dětem vzduch

Je pochopitelné, že vám jako rodičům záleží na tom, aby vaše dítě dýchalo kvalitní vzduch. V těchto případech je suchý vzduch opravdu nežádoucí:

  • váš potomek má sklony k častým infekcím dýchacích cest
  • trpí astmatem, alergií či atopickým ekzémem

Kdy se vzduch v místnosti považuje za příliš suchý? Za zdravotně nepříznivý se považuje takový vzduch, jehož relativní vlhkost se drží pod hranicí 40 procent. Při pobytu v takto suchém vzduchu totiž vysychají sliznice i pokožka, což snižuje jejich obranyschopnost. 

Dětský vzhled zvlhčovače se hodí jen někdy

Dobrá zpráva je, že zvlhčovač pro miminko – kojence nebo batole – nevyžaduje žádné speciální „dětské“ vlastnosti, za které byste museli z peněženky vytáhnout více peněz. Velmi malému dítěti určitě můžete v pokojíčku zvlhčovat vzduch i běžným „dospěláckým“ přístrojem.  

V batolecím a předškolním věku může dítě potěšit i dětský zvlhčovač, tedy přístroj v dětském designu. Natrefit můžete na zvlhčovače ve tvaru různých zvířat, dopravních prostředků nebo květin. 

Zvlhčovače vzduchu pro děti od značky Lanaform

Modely určené k malým dětem vyrábí například firma Lanaform

Dětský design může vizuálně hezky zapadnout do dětského pokoje. Může být dobrou volbou pro děti, které se jinak elektroniky bojí. Jenže má i své minusy. Některým dětem budete obtížně vysvětlovat, proč něco, co vypadá jako hračka, není na hraní. Tyto modely ale naštěstí bývají docela levné. 

Starší děti ve školním věku už zřejmě ocení spíše „normální“ vzhled přístroje. Brzy se samy naučí přístroj ovládat a udržovat.  

Zajímejte se o výkon a bezpečnost

U zvlhčovače určeného do domácnosti s dětmi je určitě vhodné se zaměřit i na jiné parametry než vzhled. Důležitější je například zvlhčovací výkon. Ten určuje, jak účinně je přístroj schopen zvlhčovat a jak velkou místnost může obsloužit. 

Co se týká principu zvlhčování, k dětem jsou vhodné zejména modely ultrazvukové a se studeným odparem. U zvlhčovačů na principu horké páry hrozí opaření dítěte, zejména pokud by přístroj převrhlo. 

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu – nabídka

Zvlhčovače vzduchu se studeným odparem – nabídka

Čistá voda a svěží vzduch

Dobrým nápadem výrobců je antibakteriální ochrana vody ve zvlhčovači. Většinou se využívá dezinfekčních vlastností stříbra, které se v nějaké podobě přidá do základny přístroje.

A pokud žijete v oblasti s tvrdou vodou, doporučujeme sáhnout po modelu vybaveném změkčovacím filtrem.

Oblíbené jsou přístroje umožňující aromaterapii. Éterické oleje s větrovou vůní mohou pomoci uvolnit ucpaný nos během nachlazení. Avšak u alergiků a hlavně astmatiků aromatizujte vzduch s opatrností, jelikož esence mohou i dráždit.

Další tipy najdete v našem nákupním rádci Jak vybrat zvlhčovač vzduchu

Jak správně zvlhčovat v dětském pokoji

Vlhkost vzduchu v místnosti je potřeba udržovat na zdravé hodnotě mezi 40 a 60 procenty. Některé zvlhčovače jsou vybaveny hygrostatem (regulátorem vlhkosti), díky kterému umějí udržovat vámi nastavenou vlhkost. A pokud máte zvlhčovač bez hygrostatu, je na místě kontrolovat aktuální vlhkost pomocí nějakého vlhkoměru nebo meteostanice. 

Okna a dveře by během zvlhčování měly zůstat zavřené, aby vlhkost z místnosti neunikala. Větrat se má jen krátkodobě otevřením okna dokořán. 

Vyspělejší zvlhčovače bývají opatřeny LED displejem nebo kontrolkami. Pokud u vašeho modelu nelze osvětlení na noc vypnout, je vhodné přístroj natočit tak, aby displej dítěti nesvítil přímo do obličeje a nesnižovala se kvalita jeho spánku. 

A nezapomínejte na údržbu přístroje. Čištění podle doporučení výrobce je nutné z důvodu prevence množení bakterií a usazování vodního kamene. Pokud v přístroji zůstala několik hodin nebo dní stará voda, před dalším zvlhčováním ji vyměňte za čerstvou. 

Publikováno: 28. 11. 2019

Potřebujete poradit s výběrem produktu? Rádi vám pomůžeme.

541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč