Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Články a recenze   >   Odvlhčovač vzduchu s ionizátorem mírně zlepší čistotu vzduchu

Odvlhčovač vzduchu s ionizátorem mírně zlepší čistotu vzduchu

Odvlhčovač vzduchu s ionizátorem mírně zlepší čistotu vzduchu

Odvlhčovač vzduchu, do kterého výrobce přidal ionizátor, nabízí užitečnou funkci navíc. Co od této funkce můžete skutečně očekávat? Jak dobře čistí vzduch?

Hlavní funkcí odvlhčovače vzduchu s ionizátorem je snižování příliš vysoké vlhkosti vzduchu. Ionizace je doplňková funkce, kterou si na přístroji zapnete dle potřeby.  

Ionizátor obohacuje vzduch o záporné ionty

Ionizátorů vzduchu existuje více druhů. My jsme se u odvlhčovačů zatím setkali pouze s jedním druhem, a to generátorem záporných iontů
Někteří výrobci takovému ionizátoru přisuzují až zázračné schopnosti včetně pozitivního vlivu na zdravotní stav člověka. Ale když se budeme držet toho, co je vědecky doložené, můžeme zmínit tyto přínosy:

  • záporné ionty způsobují shlukování různých nečistot a tím zrychlují jejich usazování – jednoduše řečeno tedy snižují prašnost, i když nečistoty neodstraňují z místnosti
  • vzduch bohatý na záporné ionty je pocitově svěžejší a lehčí

Velkou výhodou ionizátoru je to, že nevyžaduje žádnou údržbu a má minimální vliv na spotřebu elektřiny. 

Ionizátorem jsou vybaveny například některé odvlhčovače s HEPA filtrem:

Odvlhčovač a čistička vzduchu Trotec TTK 110 HEPA

Trotec TTK 110 HEPA

Odvlhčovač a čistička vzduchu Noaton DF 4123 HEPA

Noaton DF 4123 HEPA

Jak ze vzduchu odstranit plísně nebo pach zatuchlosti

Ruku v ruce s vysokou vlhkostí se v bytech a domech objevuje problém v podobě plísní. V zimě bují zejména na zdech, v létě spíše ve spárách na umyvadlech a sprchových koutech. Plísně se šíří pomocí mikroskopických rozmnožovacích částic zvaných spory. 

Ionizátor zpomaluje šíření těchto spor v bytě. Pokud však odvlhčovač pořizujete z důvodu alergie na plísně, namísto ionizátoru zvolte efektivnější řešení. Spory plísní velmi dobře a rychle odstraňuje čistička vzduchu, případně kombinovaný spotřebič. 

Za odvlhčovač s čističkou vzduchu považujeme takový přístroj, které jsou vedle snižování vlhkosti schopny z místnosti odstraňovat alespoň prach, spory plísní a další alergeny. K tomu je potřeba HEPA filtr

A pokud vám nevadí alergeny, ale především zápach, který je někdy průvodním jevem nadměrné vlhkosti, dejte namísto HEPA filtru přednost uhlíkovému filtru. I tím jsou některé odvlhčovače vybaveny.

Odvlhčovačů vzduchu s ionizátorem ubývá

V obchodech najdete čím dál méně odvlhčovačů s ionizátorem. Je to způsobeno povinným přechodem na ekologičtější chladivo R290, které je však zároveň hořlavější. Proč to vadí? Ionizátor totiž funguje na principu elektrického výboje – vydává jiskry. 

Kdyby u takového odvlhčovače v důsledku mechanického poškození došlo k narušení chladicího okruhu a úniku chladiva, jiskra z ionizátoru by mohla způsobit jeho vznícení. Snad výrobci brzy vymyslí, jak ionizaci i do těchto novějších modelů odvlhčovačů dostat. 

Zvažujete nákup odvlhčovače? Více vám poradí nákupní rádce Jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Publikováno: 22. 4. 2020

Potřebujete poradit s výběrem produktu? Rádi vám pomůžeme.

541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč