Infolinka 541 212 450



Dotaz uživatele

Otázka:

Dobrý den, od dětství trpím atop.ekzémem, v posledních letech se mi ale téměř úplně ztratil. Bohužel se mi ale v posledních měsících velice zhoršil, chtěla bych se zpetat, zda může být důvodem hormonální antikoncepce (užívám přibližně půl roku). Děkuji!

Tazatel:

no-name

Odpověd:

Projevy atopického ekzému se mohou měnit v závislosti na vnějších i vnitřních poměrech- typicky nejednozančné chování v těhotenství- některé pacientky se výrazně zhorší, jiné jsou zcela bez obtíží. Obdobná situace je při nasazení antikoncepce. Pokud vyloučíte jiné vlivy (přestěhování, příchod zvířete do domácnosti, změna školy, zaměstnání, stravovacích návyků, provozovaných sportů ...), pak po domluvě s gynekologem přerušte užívání atk a sledujte reakci kůže po opětovném nasazení. Někdy pomůže změnit typ antikoncepce. S pozdravem D. Kaňovská MUDr. Daniela Kaňovská