Infolinka 541 212 450



Otoky na tváři po požití analgetik

Otázka:

Dobrý deň. Od júna sa liečim na žihlavku. Momentálne užívam antihistaminiká a hľadá sa príčina urticárie vzhľadom k tomu, že jej príznaky stále úplne neustúpili. Chcela by som sa opýtať nasledovné: po požití analgetík (Panadol Ultra a Ibalgin) sa mi začali opuchy na tvári, preto som najbližšie užila liek z inej rady a to Nalgesin, ale aj po jeho užití sa mi objavili spomínané príznaky.Nikdy som nemala problém pri užívaní analgetík. Z čoho sa môžu opuchy tvoriť a aké lieky by som v prípade bolesti mohla užiť. Mám obavy, aby u mňa nenastala po ich požití silná alergická reakcia. Ďakujem za odpoveď a pomoc.

Tazatel:

Jana

Odpověd:

Dobrý den,

v případě alergické reakce po Panadolu a Ibalginu byste se měla vyhnout těmto skupinám analgetik:

 - s obsahem paracetamolu

 - s obsahem kyseliny acetylsalicylové

 - s obsahem nesteroidních analgetik.

Vzhledem k tomu, že se jedná o volně prodejné léky proti bolesti, je vhodné, abyste tyto tři pojmy nosila s sebou a vždy se v lékárně zeptala na účinnou látku.

V případě alergie na tuto skupinu analgetik byste měla v případě potřeby užít tablety s obsahem účinných látek buď nimesilu či tramadolu.

Doporučuji konzultovat  alergické reakce s lékařem.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.