Infolinka 541 212 450Pořízení andulky či jiného papouška při astmatu a alergii na roztoče

Otázka:

Dobrý den, Dcery (7 a 6 let) jsou astmatici a alergické na roztoče. Astma propuklo nedlouho po pořízení andulky, která se záhy stala domácím mazlíčkem. Docela dobře jsme fungovali i v její přítomnosti. Nyní nám však zemřela a zvažujeme, jestli pořídit novou (velké přání dcer) nebo se toho raději vyvarovat a předejít zdravotním problémům. Děkuji moc za názor.

Tazatel:

Eva Malá

Odpověd:

Dobrý den, paní Malá,

u alergiků existuje zvýšené riziko toho, že se přecitlivělost rozšíří i na nějaký další alergen. V případě domácích mazlíčků dochází k silné expozici jejich alergenům, což pravděpodobnost vzniku přecitlivělosti ještě zvyšuje.

Konkrétně u andulek a dalšího exotického ptactva je problém s roztoči, kteří se přirozeně vyskytují v jejich klecích. Také se může připojit alergie na peří těchto ptáků, případně na jejich potravu. Nové alergie by astma docela komplikovaly.

Na druhou stranu pokud domácí mazlíček výrazně přispívá k psychické pohodě dcer a zároveň máte možnost jej v případě potíží předat do péče někomu jinému, můžete výše uvedená rizika podstoupit. Bojovat s roztoči je možné, ať se rozhodnete jakkoli. 

Držíme vám palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz