úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na psy, kočky a jiná zvířata > Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Alergie na srst koček a psů: Jak se zbavit zdravotních potíží

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 4. 9. 2013

Alergie na psy, kočky a jiná zvířata

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Odstraňovač alergenů Petal Cleanse D

Snižuje množství alergenů v srsti psů. Zlepšuje kvalitu srsti...

479 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Nahé rasy psů a koček bohužel také vytvářejí alergeny (foto: iStock)

Alergie na zvířecí srst je sama o sobě nesmyslný pojem, protože samotné chlupy nejsou tím alergenem, který lidem způsobuje potíže. Přesto se spousta lidí domnívá, že plemena, která nemají srst nebo nelínají, jsou při alergii na zvířata bezpečným řešením. Tento omyl vám však může přinést mnoho let trápení. Jak přežít se zvířetem, na které máte alergii?

Alergeny se v srsti pouze roznášejí

Bílkoviny, na které je alergik přecitlivělý, se u psů a koček nacházejí zejména ve slinách, potu, lupech a moči. Tyto různé výměšky se na chlupy snadno přilepí. Proto má alergik největší potíže po mazlení se zvířetem a může mít pocit, že problémem jsou chlupy.

Olizováním si kočka svou srst nevědomky obohacuje o alergenyOlizováním si kočka svou srst nevědomky obohacuje o alergenyProblémy ovšem nenastávají jen při přímém kontaktu s domácím mazlíčkem. Po uschnutí se totiž alergeny z chlupů uvolňují do ovzduší, kde se díky své lehkosti mohou i několik hodin pohybovat. Tyto alergeny také snadno ulpívají na různých předmětech v místnosti a zůstávají zde i měsíce poté, co zde zvíře naposledy bylo.

Alergeny se dokonce mohou dostat i do míst, kde zvíře nikdy nebylo. Člověk, který se s ním mazlil, je totiž roznáší na svém oblečení. Z těchto důvodů je alergie na zvířata velmi zrádná a alergik je neustále v ohrožení, i když žádné zvíře není v dohledu.

Náš tip: Více o zákeřnosti těchto alergenů najdete v článku Tajemství zvířecích alergenů.

Jak bojovat s alergeny, když už zvíře máte doma

Jestli vám připadá, že odstranění pejska nebo kočičky z domu pro vás bude hračka, udělejte to. Patříte ale spíše k menšině. Většina lidí nemá zvířátko komu svěřit nebo je to pro ni z citových důvodů nepředstavitelné.

Jak tedy alergické projevy eliminovat? Můžete vyzkoušet léky proti alergii. Jenže zvíře se může dožít deseti nebo patnácti let a ne každý je ochoten být celou tuto dobu závislý na prášcích.

Málokdo se také dokáže vyhýbat veškerému fyzickému kontaktu se zvířetem, zvláště když domácí mazlíček žadoní o pomazlení. Je tedy rozumnější zaměřit se na snížení množství alergenů: 

Odstraňujte alergeny roznesené po bytě

Zvířecí alergeny jsou zpravidla lehké a snadno se v domácnosti víří a šíří. Řešení spočívá zejména v čištění vzduchu, ale i důkladném úklidu.

S rozvířenými zvířecími alergeny si dobře poradí čističky vzduchu s účinnou filtrací. 

Při alergii na zvířata, která s vámi sdílejí domácnost, používejte čističku vzduchuPři alergii na zvířata, která s vámi sdílejí domácnost, používejte čističku vzduchu

Náš tip: Čističek vzduchu je na trhu mnoho. S výběrem vám poradí náš nákupní rádce.

S úklidem je to složitější, protože zvířecí alergeny jsou usazeny doslova od podlahy až ke stropu. Základní úklid zahrnuje tyto kroky:

  • Vyčištění koberců: Pokud nemáte k dispozici čistič koberců, můžete aplikovat sprej na odstraňování alergenů z povrchů a po zaschnutí důkladně vysát. Kvalitní vysavač by měl být u chovatelů chlupatých mazlíčků samozřejmostí.
  • Vyčištění čalouněného nábytku: Nejjednodušší je použít stejný sprej jako na koberce a po uschnutí povrch vysát pomocí hubice na čalounění.
  • Otření všech omyvatelných ploch vlhkým hadrem – podlahy, nábytek, okna, svítidla a všechny další předměty, na které sedá prach
  • Výměna všech textilií v místnosti za čisté – záclony, závěsy, přehozy, deky, předložky, plyšové hračky či různé dekorační polštářky. Vyperte je při teplotě 60 °C. Pokud takto vysokou teplotu nesnesou, použijte speciální přísadu do praní pro neutralizaci alergenů.
  • A nezapomínejte na pelíšek vašeho mazlíčka!

Odstraňování chlupů z koberců usnadňují kartáčové hubice dodávané s některými vysavači. Při silné alergii na zvířata však tako opatření nemusejí být dostačující a je vhodné odstranit i alergeny usazené na zdech:

  • Nové vymalování stěn a stropů: Ideální je, pokud povrch stěn bude ve finále hladký. Na nerovných reliéfních površích se totiž výrazně více usazuje prach včetně alergenů.
  • Odstranění neomyvatelných tapet, nejlépe bez náhrady

Odstraňujte alergeny přímo ze zvířete

Používejte přípravky na odstraňování alergenů ze zvířecí srsti. Množství alergenů roznášených psem či kočkou se při správné aplikaci přípravků výrazně sníží. Tím se odřízne zdroj alergenů a následně se méně nových alergenů šíří po domácnosti. Podmínkou však je používat přípravky pravidelně.

Pomocí přípravků Petal Cleanse odstraníte alergeny přímo ze zvířetePomocí přípravků Petal Cleanse odstraníte alergeny přímo ze zvířete

Kdybyste chtěli podobného výsledku dosáhnout běžným koupáním zvířete, museli byste ho vydrhnout dvakrát týdně. A to je u většiny koček a velké části psů z různých důvodů nemyslitelné.

Jak jste si se zvířetem, na který jste alergičtí, poradili vy? Našli jste mu náhradní bydlení, nebo statečně zápasíte s alergeny?

Komentáře ke článku
Jana Střelcová

22. 4. 2021
10:37

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je možné mít alergii jen na konkrétního psa?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vítězslav

2. 4. 2020
18:44

Pro: AdelaJe. Mě kočky vůbec nevadí, a na pejsky Bohužel mám.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Karel

30. 9. 2019
18:34

Pro: AdelaDobrý den mám přítelkyní která je silná Alergička mám psa když příidu kní osprchuji se druhý den měla potíže tak se nemužem stýkat potřeboval bych poradit je nákej přípravek na koupání děkuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Anita

21. 4. 2019
11:12

Dobrý den, asi 3 týdny mám psa, je to štěně křížence čivava s pražským krisarikem a zřejmě jsem alergická na jeho srst. Do dnes jsem to nějak nepocitovala, než mi to naznačila kámoška v práci. Já myslela že mám dlouhodobou rýmu. A proto bych se chtěla zeptat zda je nějaký dostupný lék na alergii. Děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Jan

4. 2. 2019
11:01

Dobrý den, mám problém, kdy jsem autem převážel kamarádku s její kočkou a od té doby mám poměrně velikou alergickou reakci po každé cestě autem. Pokoušel jsem vůz luxovat a to opakovaně, ale bohužel stále mi slzí oči a mám alergickou rýmu. Jak byste postupovali s odstraněním alergenů? Měnit auto se mi nechce :)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Andrea

25. 10. 2018
14:35

Dobrý den, od malička jsem lehký astmatik, alergická na zvířata. Někdy mi vadí víc, někdy méně. Každopádně uvažujeme s přítelem o pořízení československého vlčáka, který by byl pouze venku a dovnitř by nechodil. Myslíte, že i přesto budu mít potíže? Díky

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Adela

30. 3. 2018
11:56

Dobry den je mozne mit alergii jen na psi srst a na kocici ne? Dekuji

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kamča

16. 3. 2018
23:18

Veronika

26. 12. 2017
12:18

Pro: AnnaDlouhé vlasy fungují jako jakýsi filtr, na nichž se alergeny zachytávají. Sama to tak mám - jsem pylový alergik a mé potíže se na jaře objevují i v noci, jakmile si lehnu a dýchám alergeny ze svých vlasů. Nemusíte se tedy bát, taková ta klasická alergie sama na sebe snad ani není možná (přesněji řečeno, něco podobného existuje - nazývá se to autoimunitní onemocnění, jenomže tyto nemoci mívají zcela jiné příznaky, je to např. Crohnova choroba nebo lupus). Spíše se bude opravdu jednat o pouhé zachycení jiného alergenu, buď na kočku, prach, nebo třeba na nový šampon.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Anna

25. 12. 2017
6:13

Pro: AnnaTak je to ,,v pohodě". Vypadá to, že jen panikařím předčasně. Jediný, na koho takto reaguji je moje šlechtěná kočka s velmi jemnou srstí a to je to jen lehunké šimrání a natečení sliznic, když si ji nacpu do obličeje, jinak žádné jiné zvíře mi nevadí. Naopak, nejhorší reakce naskočí, jakmile si sáhnu na vlasy. (To také způsobilo tu ranní paniku) Jsem teď v klidu opravdu jen v uvozovkách, protože být alergický sám na sebe je možná ještě horší, než na zvířata, ale já bych se zvířat nejspíš nedokázala oprostit, takže se mi ulevilo. Jinak... přijde taková reakce někomu normální? Mám zajít na kožní?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Anna

25. 12. 2017
5:33

Dobrý den, je mi patnáct a celý život žiju se zvířaty, je to moje největší radost. Dneska ráno jsem se ale probudila, vše mě svědilo, obličej jsem měla celý červený a smrkala jsem jak dívá. V mé posteli se mnou totiž spala kočka. (Pokud by to někoho zajímalo, tyhle příznaky se mi projevují od očkování kombinovanou tetanovkou, kterou jsem dostala kvůli přijímačkám na veterinu) Dostala jsem strach, že by se u mě mohla projevit alergie a chci se zeptat, zdali se to může ještě zhoršit, například drážděním sebe sama nadále kočkou na polštáři. Předem děkuji za odpovědi.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

4. 9. 2017
13:34

Pro: VojtěchDobrý den, Vojtěchu,
čistička vzduchu a přípravky pro odstraňování alergenů dokážou množství alergenů, ale i dalších částic výrazně omezit, bohužel však nelze konstatovat, že s jejich pořízením si může každý alergik pořídit domácího mazlíčka, na kterého je alergický. Je to z důvodu, že každý alergik má různě silnou alergii. Obecně bych pořízení pejska do domácnosti s alergikem na psa nedoporučovala.
S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Vojtěch

23. 8. 2017
23:06

Dobrý den,je mi 13 a vždycky jsem miloval psy
moje mamka je alergicka a proto sem nikdy nemohl mít psa a furt sem hledal řešení až sem narazilna
výše uvedene předměty je možné dodržováním pravidelného miti šamponem proti alergenum a pořízením čističky vzduchu mít doma bez problemu psa.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

24. 7. 2017
10:36

Pro: Natálie Dobrý den,
pořízení koťátka Vám nedoporučuji. Kočičí alergeny jsou bohužel jedny z nejagresivnějších, navíc bývá mnohdy chybně interpretováno, že se jedná o alergii na srst, kočičími alergeny jsou však i sliny a jakékoli výměšky. Vzhledem k tomu, že se kočička velmi často čistí olizováním své srsti, znamená to neustálý výskyt těchto alergenů.
Nevím, jestli by kočka sdílela Vaši domácnost nebo máte možnost, aby žila venku. V každém případě častý kontakt alergika s nositelem alergenů a navíc dlouhodobě může projevy alergie zhoršovat nebo v některých případech dochází i k rozšíření alergií či vzniku jiných zdravotních neduhů.
Pokud by k pořízení koťátka přece jen došlo, doporučuji pořídit kvalitní čističku vzduchu a v ideálním případě kombinovat s přípravkem Petal Cleanse pro kočky, který při pravidelném používání a správné aplikaci dokáže také pomoci omezit množství alergenů. Přesto však platí výše uvedené, pokud to lze, kočičku nepořizujte.


S pozdravem
Táňa, ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Natálie

23. 7. 2017
19:22

Dobrý den,chtěla sem se zeptat. Můj bratr je alergický na srst/chlupy.Má to už asi 3roky. Je dobrý si pořídit kotátko?
Děkuji.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

12. 1. 2017
11:50

Pro: TerezaDobrý den, Terezo, děkujeme za Váš pozitivní příspěvek a přejeme, ať se daří. ProAlergiky.cz

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Tereza

28. 10. 2016
11:48

Dobrý den,
ráda bych dodala naději. V dětství mi zjistili alergii na srst (no na psy, kočky) a ještě na peří a pyly. Museli jsme dát pryč papouška, a naši mi pořídili želvu. Při průběžném testování na alergologii mi alergie na "srst a peří" zmizela kolem pětadvaceti let, nicméně se objevila alergie na aspergillus (plíseň, co je všude). Teď je mi třicet a mám svého prvního psa - westíka. Léky na alergii beru každý den - podzim zima aspergillus, jaro léto pyly, pes úplně v pohodě.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Daniela Zobačová

2. 9. 2016
17:44

Mé dcerce je 7 let. Cca od tři let bojujeme s astmatem a alergii na psa. Musím říct, ze je to někdy dost hrozné. Nikdy jsme žádného doma neměly. Dceři se dříve dost často stávalo, že otekla v obličeji a měla potíže z dýcháním. Ted už je to méně časté:) Dcerku jsem dnes vyzvedávála ve vestibulu ZŠ a jedna s maminek která také čekala na dceru si pořídila pejska, mela ho v náručí. Její malá slečna chodí do stejné třídy jako moje. Když se společně vrátily z oběda a my jsme odešli domů dcera začala odtékat v oblicejičku. V tuto chvíli dcerka spinká. Dala jsem jí léky,a snad do pondělí bude zase vypadat hezky:(. Jak řešit tuto situaci mi asi nikdo nedokáže poradit.Do školy chodit musí, léků jí rano nemůžu dávat víc, jinak v lavici usne.Třídní učitelka situaci samozřejmě chápe, ale jak řešit to že má některé dítko ve třídě pejska, a nosí tím pádem me dceři do třídy alergeny které jí způsobují zdravotní problémy? A teď babo raď.!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

11. 7. 2016
9:56

Pro: Kiki Dobrý den,
pořídít si do domácnosti zvířecího mazlíčka v případě, že jste alergici a astmatici je velice rizikové. Alergie a astma se mohou v průběhu života vyvíjet, bohužel i k horšímu. Reakce nemusí být okamžité.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

11. 7. 2016
9:52

Pro: RomanDobrý den,
zatímco přípravek petal cleanse působí lokálně a dokáže při pravidelném používání účinně neutralizovat zvířecí alergeny na celé ploše těla psa nebo kočky, kam byl petal cleanse aplikován, kvalitní čistička vzduchu má výrazně širší využití, umí pročistit vzduch od polétavých alergenů, včetně zvířecích, které se do ovzduší uvolní, bakterie, viry, spory plísní a některé nežádoucí plyny.
V případě alergie na zvířecího mazlíčka je ideálním řešením využívat oba produkty, neboť se doplňují.
Pro dotazy či konzultace se na nás můžete obrátit i prostřednictvím infolinky 541 212 450 nebo 602 813 222.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Roman

8. 7. 2016
13:55

Dobrý den , chtěl bych se zeptat co je učinější zakoupit přípravek petal cleanse nebo čističku vzduchu? Pro alergika ?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

3. 6. 2016
9:00

Pro: Ondřej FakoDobrý den, Ondro,
bohužel nelze nijak určit, zda-li astmatik/alergik na psa může mít v domácnosti psího mazlíčka. Obecně se to nedoporučuje, protože alergie/astma se může vyvíjet, bohužel i k horšímu.
Přípravek Petal Cleanse alergeny neutralizuje a řadě alergikům kontakt se zvířetem umožňuje, ale zásad, ktere je v přítomnosti psa v domácnosti alergika dobré dodržovat je několik a uvádí je výše uvedený článek. V kombinaci s astmatem lze ještě doplnit, aby byl v místnostech dostatečně vlhký vzduch (ideálně 45 - 60 %) a nebylo příliš teplo.
Táňa

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Ondřej Fako

25. 5. 2016
19:23

Dobrý den, je mi čtrnáct let a miluji zvířata všeho druhu a vždycky jsem chtěl psa, což se mi splnilo, protože jsem od narození vyrůstal se psem mých rodičů. Čtyři roky bylo vše v pořádku, poté jsem prodělal astmatický záchvat. V nemocnici zjistili, že jsem mírně alergický pouze na psí srst. Poté museli rodiče dát psa pryč a Já je od té doby prosím, jestli mi nekoupí psa. Oni by byli ochotní mi ho pořídit, kdybych nebyl alergik a astmatik. Snažil jsem se je přesvědčit třeba přespáním u kamaráda, který psa má a vše bylo v pořádku. Ale ani tak nepolevili. A asi před týdnem mě kamarád informoval o přípravku Petal Cleanse, který prý doporučují v jeho alergologii. Chtěl bych se tedy zeptat jestli bych s používáním tohoto výrobku psa mohl mít. Předem děkuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Kiki

1. 4. 2016
11:28

Dobry den chtela bych se zeptat ze radi bychom si poridili pejska yorkšíra ale máme doma alergiky a astmatiky a ještě dědečka s rakovinou a nevim jestli bychom si toho pejska mohli koupit. Milujeme zvířata měly jsme doma kočku sphynx a ta nam nedělala žádný problém. Dekuji za odpověď.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Táňa, ProAlergiky.cz

5. 10. 2015
15:05

Pro: Lucie KřížováDobrý den, Lucie, doporučila bych Vám kontakt s kocourem omezit, stejně tak i jeho volný pohyb v domě. Silné projevy alergie Vám mohou pomoci potlačit antihistaminika (jsou i volně prodejná). Je na zvážení pořízení kvalitní čističky vzduchu a také můžete vyzkoušet přípravky Petal Cleanse. O dalších krocích informuje výše uvedený článek nebo i tento http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/alergie-na-kocky. V případě potřeby se obraťte na naši produktovou poradnu 541 212 450, 602 813 222.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie Křížová

27. 9. 2015
10:37

U mě se alergie na kočky objevila až teď. Náš kocour je doma jen když se de najíst a pak se s námi mazlí běhá všude po domě a ja na něj mam velkou alergii tak bych se chtěla zeptat jestli se dá alergie na něj jinak zbavit? ?? Moc by mi to pomohlo protože se ho nechci vůbec zbavit a a chci si s ním dále hrát (mazlit) a on je tak roztomilý prosím odpovězte.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Alena

23. 11. 2014
0:32

Dobrý den,
tento článek je velmi inspirativní a zajímavý. Nic méně, jak nad tím tak přemýšlím, napadá mne, jak častý by vlastně měl výše popsaný úklid probíhat? Stačilo by to například jednou týdně?
Děkuji
Alena

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Mates

10. 3. 2014
20:26

No já to mám tak že o pracovní dny jsem doma a chodím do školy o víkend odjedu k tátovi který má kočku a o to pohlazení si říká prášky beru jen když si vzpomenu a alergie se objevuje málo kdy.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Awis

20. 1. 2014
13:33

Já mám alergii na všechny chlupatá zvířata, ale i zvířata s peřím (s výjimkou psů a vlků - netuším proč - vlka jsem si hladila a příznaky se nedostavily)
Nikdy mi z krve žádnou alergii nenašli, a to jsem se jako malá téměř udusila u králíků...
Já zvířaty doslova žiji, a nějaká alergie mi to nepřekazí :)
I když... Mazlit se s koťátkem a najednou přestat dýchat není moc hezké...

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Michal, ProAlergiky.cz

4. 12. 2013
9:42

Pro: Věra SládkováVaše úvaha platí spíš pro chovatele psů, u kterých se dá čistota jakž takž uhlídat. Ale koupání koček nebo hlodavců je velkou otázkou. A pak nesmíme zapomínat na to, že velkým zdrojem alergenů jsou sliny domácích zvířat - a slintání zabráníte těžko. :-)

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Věra Sládková

27. 11. 2013
9:53

Z toho ale vyplývá, že moc záleží na čistotě domácnosti a zvířecího miláčka. Pokud alergik příjde do domácnosti kde prostě pejska nebo kočičku nevyčesávají a nekoupou, protože to jejich miláček nesnáší, pak jeho alergická reakce bude horší než v domácnosti kde se dbá na hygienu jak vlastní, tak i na svých miláčků. Nebo se mýlím?

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Bezsáčkový vysavač Kärcher VC 3

Kompaktní rozměry. Vhodný pro všechny typy podlah. HEPA filtr třídy 12. Parkovací poloha. Nízká hlučnost.

Čistička vzduchu Winix ZERO Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Tyčový a ruční akumulátorový vysavač Dyson V10 Absolute

Vysoký sací výkon. Cyklonová technologie. Kvalitní filtrační systém. Ergonomický design. Hygienické vysypávání nečistot. Výdrž akumulátoru až 60 minut. Bohaté příslušenství.

Antibakteriální vysavač Raycop RS PRO

Originální antibakteriální vysavač s unikátní technologií čištění. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Moderní ergonomický design.

Související články
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?
Soužití alergika s domácími mazlíčky – jde to?

Možná jste právě opustili ordinaci alergologa, kde vám sdělili, že vy nebo někdo z...

Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky
Nejčastější mýty o alergiích na domácí mazlíčky

Alergie na zvířata může značně znepříjemnit vaše soužití s domácím mazlíčkem. Co ale...

Alergie na zvířata
Alergie na zvířata

Jste-li vy, nebo vaše dítě alergické na domácí zvíře, měli byste zvířeti raději...

Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním
Jak likvidovat roztoče a zvířecí alergeny v domácnosti parním čištěním

Úklid pomocí parního čističe je populární již mnoho let a prakticky po celou dobu je...

Ionizátory se podílí na čištění vzduchu
Ionizátory se podílí na čištění vzduchu

Ionizátory se v nabídkách obchodů stále častěji objevují mezi přístroji na úpravu...