E-shop > Odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu

Pro snížení vlhkosti v bytě a zbavení se plísně

Doporučeno pro: místnosti, kde je vyšší vlhkost a hrozí riziko množení plísní. Např. novostavby, zateplené panelové domy, kde se sráží vlhkost na oknech, či starší domy s vysokou vlhkostí.

Odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče vzduchu snižují vlhkost vzduchu v místnosti.
Vzduch s velmi vysokou vlhkostí (dlouhodobě nad 60 %) nám škodí. Vlhkost se usazuje na zdech, v tapetách, kobercích, matracích a čalouněném nábytku, kde vytváří podmínky pro množení... více informací

Odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče vzduchu snižují vlhkost vzduchu v místnosti.
Vzduch s velmi vysokou vlhkostí (dlouhodobě nad 60 %) nám škodí. Vlhkost se usazuje na zdech, v tapetách, kobercích, matracích a čalouněném nábytku, kde vytváří podmínky pro množení plísní. Ve vlhkém teplém prostředí se také snadno množí roztoči.

Jak plísně, tak roztoči jsou zdrojem silných alergenů. Většina plísní je jedovatá.

Výkon odvlhčování uvádíme v litrech za den při teplotě 30 °C a 80% relativní vlhkosti vzduchu.

Kdy se hodí pořídit odvlhčovač

  • Pokud vlhkost vzduchu v místnosti dlouhodobě neklesá pod 60 %, a to ani za slunečného počasí, a pokud nepomáhá anebo není možné větrání.
  • Příliš vysokou vlhkost poznáme i bez vlhkoměru podle toho, že se nám zevnitř na oknech často sráží voda. Viditelná plíseň je neklamným znamením převlhčení.
  • S vysokou vlhkostí mají stále častěji problémy lidé v nových nebo zrekonstruovaných panelových domech vybavených plastovými okny.

Jak správně odvlhčovat

  • Odvlhčovač by měl být v provozu v uzavřené místnosti, aby se dovnitř oknem nebo dveřmi nedostávala další venkovní vlhkost. Měl by být umístěn na rovném povrchu a ve volném prostoru co nejdále od stěn a nábytku.
  • Vlhkost vzduchu bychom se měli snažit udržovat na hodnotě kolem 50 %. Většina odvlhčovačů za nás během provozu vlhkost hlídá pomocí vestavěného regulátoru vlhkosti (humidistatu) a po dosažení nastavené hodnoty se vypne.
  • Domácí odvlhčovače většinou neumějí vzduch vysušit na méně než 40 %, takže přílišné vysušení vzduchu je velmi málo pravděpodobné.
  • Účinek odvlhčování je možné zvýšit zahřátím místnosti topidlem. Toho se využívá například u místností zasažených záplavami.

Jak odvlhčovač funguje

  • Většina odvlhčovačů je vybavena chladicím tělesem, kterým je pomocí ventilátoru proháněn vzduch. Vzdušná vlhkost při pohybu přes toto těleso zkapalní a ve formě vody odteče do záchytné nádoby. Než vzduch opustí odvlhčovač, prochází přes topné tělísko, které mu vrátí pokojovou teplotu. Tím je vzduch postupně vysoušen.
  • Některé odvlhčovače umějí odvádět nasbíranou vodu pomocí hadice přímo do odpadu.
Skrýt informace
Nákupní rádce
Jak vybrat vhodný produkt v kategorii odvlhčovače vzduchu? více
Lékař doporučuje
Názor lékaře na odvlhčovače vzduchu více

Stále více lidí si stěžuje na přílišné vlhko ve svých bytech – starých, ale i nových nebo zrekonstruovaných – a hlavně množící se ložiska plísní. Plísně jsou zdravotním rizikem nejen pro alergiky, proto je problém nutné řešit. Pouhé postříkání plísní fungicidním přípravkem funguje většinou jen krátkodobě, protože ve vlhku plísně opět brzy vyrazí na povrch. Kde nepomáhá ventilace ani vytápění, je potřeba vzduch uměle odvlhčovat až na úroveň cca 50 % relativní vlhkosti. Odvlhčovacích přístrojů je na trhu velký výběr a plní svou funkci velmi dobře. MUDr. Eva Orálková

 
 
Značka: Vybrat značku x
Řazení dle:

Příslušenství – Odvlhčovače vzduchu

INFOLINKA DO 19:00
Pomůžeme vám s výběrem.
Jsme online do 19 hod.
602 813 222, 722 922 920
Po - Pá: 8:00 - 19:00 hod.