úvod E-shop > Odvlhčovače vzduchu

Odvlhčovače vzduchu

Vysoušeče vzduchu pro snížení vlhkosti v bytě a zbavení se plísně

Doporučeno pro:

místnosti, kde je vyšší vlhkost a hrozí riziko množení plísní. Např. novostavby, zateplené panelové domy, kde se sráží vlhkost na oknech, či starší domy s vysokou vlhkostí.

Elektrické odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče vzduchu snižují vlhkost vzduchu v místnosti. Vzduch s velmi vysokou vlhkostí (dlouhodobě nad 60 %) nám škodí. Vlhkost se usazuje na zdech, v tapetách, kobercích, matracích a čalouněném nábytku, kde vytváří podmínky pro množení... více informací

Elektrické odvlhčovače vzduchu neboli vysoušeče vzduchu snižují vlhkost vzduchu v místnosti. Vzduch s velmi vysokou vlhkostí (dlouhodobě nad 60 %) nám škodí. Vlhkost se usazuje na zdech, v tapetách, kobercích, matracích a čalouněném nábytku, kde vytváří podmínky pro množení plísní.

Ve vlhkém teplém prostředí se také snadno množí roztoči. Jak plísně, tak roztoči jsou zdrojem silných alergenů. Většina plísní je jedovatá.

Výkon odvlhčování uvádíme v litrech za den při teplotě 30 °C a 80% relativní vlhkosti vzduchu.

Kdy pořídit odvlhčovač vzduchu

  • Pokud vlhkost vzduchu v místnosti dlouhodobě neklesá pod 60 %, a to ani za slunečného počasí, a pokud nepomáhá anebo není možné větrání.
  • Příliš vysokou vlhkost, tzn. dlouhodobě nad 60 %, poznáme i bez vlhkoměru podle toho, že se nám zevnitř na oknech často sráží voda. Viditelná plíseň je neklamným znamením převlhčení a je třeba ji řešit.
  • Vysokou vlhkost je také stále častěji nutné řešit v novostavbách nebo rekonstruovaných panelových či starších domech (zateplení, výměna oken za plastová).

Jak správně odvlhčovat

  • Elektrický odvlhčovač vzduchu by měl být v provozu v uzavřené místnosti, aby se dovnitř oknem nebo dveřmi nedostávala další venkovní vlhkost. Měl by být umístěn na rovném povrchu a ve volném prostoru co nejdále od stěn a nábytku.
  • Vlhkost vzduchu bychom se měli snažit udržovat na hodnotě kolem 50 %. Většina vysoušečů za nás během provozu vlhkost hlídá pomocí vestavěného regulátoru vlhkosti (humidistatu) a po dosažení nastavené hodnoty se vypne.
  • Domácí odvlhčovače vzduchu většinou neumějí vzduch vysušit na méně než 40 %, takže přílišné vysušení vzduchu je velmi málo pravděpodobné.
  • Účinek odvlhčování je možné zvýšit přitápěním v místnosti. Toho se využívá například u místností zasažených záplavami.

Jak odvlhčovač vzduchu funguje

  • Většina odvlhčovačů vzduchu je vybavena chladicím tělesem, kterým je pomocí ventilátoru proháněn vzduch. Vzdušná vlhkost při pohybu přes toto těleso zkapalní a ve formě vody odteče do záchytné nádoby. Než vzduch opustí vysoušeč, prochází přes topné tělísko, které mu vrátí pokojovou teplotu. Tím je vzduch postupně vysoušen.
  • Některé elektrické odvlhčovače umějí odvádět nasbíranou vodu pomocí hadice přímo do odpadu.

Opakem k vysoušečům vzduchu jsou zvlhčovače vzduchu.

Skrýt informace
nákupní rádce Nákupní rádce
Jak vybrat vhodný produkt v kategorii odvlhčovače vzduchu? více
lékař Lékař doporučuje
Názor lékaře na odvlhčovače vzduchu více

Stále více lidí si stěžuje na přílišné vlhko ve svých bytech – starých, ale i nových nebo zrekonstruovaných – a hlavně množící se ložiska plísní. Plísně jsou zdravotním rizikem nejen pro alergiky, proto je problém nutné řešit. Pouhé postříkání plísní fungicidním přípravkem funguje většinou jen krátkodobě, protože ve vlhku plísně opět brzy vyrazí na povrch. Kde nepomáhá ventilace ani vytápění, je potřeba vzduch uměle odvlhčovat až na úroveň cca 50 % relativní vlhkosti. Odvlhčovacích přístrojů je na trhu velký výběr a plní svou funkci velmi dobře. MUDr. Eva Orálková

 
 
Značka: Vybrat značku zavřít
Řazení dle:

Příslušenství – Odvlhčovače vzduchu