Zákaznická linka 541 212 450

Chcete si založit účet? Můžete tak učinit v posledním kroku objednávky. Nebo jen neznáte své heslo?
úvod E-shop   >   Odvlhčovače vzduchu   >   Nákupní rádce

Jak vybrat správný odvlhčovač vzduchu

Potřebujete poradit s výběrem odvlhčovače vzduchu? Rádi vám pomůžeme.

Odvlhčovací výkon

Nejdůležitější parametr, který říká, kolik vody dokáže odvlhčovač ze vzduchu odebrat (udává se v litrech za den).
 
Potřebný odvlhčovací výkon se dá přibližně odvodit od velikosti místnosti a aktuální relativní vlhkosti (RV): 

Plocha podlahy při výšce stropu 2,5 m Potřebný odvlhčovací výkon při RV cca 80 % Potřebný odvlhčovací výkon při RV cca 70 %
velmi malé místnosti do 6 m2
(spižírny, koupelny apod.)
min. 8 l/den min. 7,5 l/den
malé místnosti do 15 m2
(ložnice, dětské pokoje apod.)
min. 12 l/den min. 10 l/den
střední místnosti do 30 m2
(obývací pokoje)
min. 18 l/den min. 15 l/den
velké místnosti do 70 m2
(obývací pokoje s kuchyňským koutem)
min. 35 l/den min. 26 l/den
velmi velké místnosti nad 70 m2
(velké obytné nebo pracovní prostory)
min. 50 l/den  min. 35 l/den

Naše tabulka počítá s typickou situací, kdy je potřeba snížit relativní vlhkost na ideálních 50 %. Údaje platí při běžné teplotě 20 °C a při běžném tlaku vzduchu zhruba 100 kilopascalů. Zohledněn je pobyt osob v místnosti (člověk uvolňuje vlhkost) a také případný průsak vlhkého venkovního vzduchu do místnosti. 

 • Pokud nevíte, jak vysokou vlhkost vzduchu aktuálně máte, řiďte se hodnotami výkonu pro vlhkost 80 % (prostřední sloupec tabulky). 
 • Pokud v bytě nemáte odvod vlhkosti z koupelny (okno, ventilátor) ani z kuchyně (digestoř), navyšte odvlhčovací výkon přístroje o 5 l/den. 
 • Pokud hodláte odvlhčovač používat střídavě ve více místnostech, potřebný výkon zvolte dle velikosti té největší místnosti.
 • Je zcela v pořádku, když zvolíte přístroj s vyšším výkonem, než aktuálně potřebujete. Odvlhčování bude rychlejší a díky delším přestávkám bude provoz odvlhčovače tišší.

Kde chceme odvlhčovač používat – typ odvlhčovače

Ideální typ odvlhčovače vybíráme podle teploty místnosti, ve které chceme odvlhčovat:

Místnosti s pokojovou teplotou kolem 20 °C → KONDENZAČNÍ ODVLHČOVAČ

Nevytápěné místnosti s teplotou 1 až cca 15 °C → ADSORPČNÍ ODVLHČOVAČ

a) Kondenzační odvlhčovače vzduchu – pro obytné prostory

Tato technologie odvlhčování je vhodná do naprosté většiny obytných prostor, kde ani v zimě neklesá teplota pod cca 15 °C. Nabízí vysoký výkon odvlhčování.

Účinnost kondenzačního odvlhčování se při provozu neustále mění. Závisí především na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti. Čím vyšší teplota a vlhkost jsou, tím více vody dokáže odvlhčovač ze vzduchu odstraňovat. Údaje v následující tabulce berte jako orientační, u jednotlivých modelů se mohou lišit.

tabulka účinnosti odvlhčování

Většina výrobců u svých přístrojů uvádí odvlhčovací výkon při 30 °C a vlhkosti 80 %, reálný odvlhčovací výkon při běžné pokojové teplotě kolem 20 °C tedy bude nižší.

Existuje více druhů kondenzačních odvlhčovačů:

 • Většina kondenzačních odvlhčovačů je vybavena kompresorem a chladicím okruhem
 • Občas můžete narazit na modely vybavené Peltierovým článkem, které jsou pro svůj nízký výkon vhodné jen do velmi malých místností. 

b) Adsorpční odvlhčovače – ideální pro nevytápěné studené prostory 

Pokud budete chtít odvlhčovat při nízkých teplotách (sklepy, garáže, sklady apod.), je lepší vybírat z odvlhčovačů adsorpčních. Ty jsou účinné již od 1 °C, tedy i v opravdu studených místnostech, kde kondenzační odvlhčovače ztrácejí účinnost.

Nevýhodou adsorpčních odvlhčovačů je vyšší energetická náročnost (ve srovnání s kondenzačními odvlhčovači o 25–60 %) a nižší maximální odvlhčovací výkon. Při relativní vlhkosti vzduchu pod 50 % navíc výrazně klesá účinnost odvlhčování. Naštěstí je málokdy potřeba vlhkost takto výrazně snižovat.

Vzduchový výkon

Odvlhčovač je vybaven ventilátorem, který zajišťuje oběh vzduchu v místnosti i skrz samotný přístroj. Odvlhčovač by měl být schopen zpracovat všechen vzduch v místnosti 2krát za hodinu. Hovoříme o vzduchovém výkonu, který se udává v metrech krychlových za hodinu, a počítá se z velikosti místnosti.

Jaký vzduchový výkon odvlhčovače potřebujeme pro svou místnost?

Plocha podlahy v m2 × výška stropu v m × 2 = minimální potřebný vzduchový výkon v m3/h 

Výsledek porovnáme s maximálním výkonem vybraného odvlhčovače. Pokud je jeho výkon vyšší než náš výsledek, tento přístroj je pro daný prostor dostačující. Raději víc než míň.

Pokud budete odvlhčovač používat střídavě ve více místnostech, potřebný vzduchový výkon vypočtěte dle objemu té největší místnosti.

Další parametry pro výběr odvlhčovače

 • Měl by vás zajímat také objem nádržky na vodu. Čím větší nádržka, tím déle vydrží přístroj bez přestávky odvlhčovat.
 • Ještě pohodlnější je, pokud je přístroj vybaven odvodem vody do odpadu, například připojením hadice nebo pomocí čerpadla.
 • Co se týká hlučnosti, mezi odvlhčovači nejsou velké rozdíly. Většina z nich slabě vrčí (asi jako chladnička) a šumí (větrák). Odvlhčování lze na noc přerušit, případně přístroj přepnout do tiššího nočního režimu, pokud je takový k dispozici.
 • Kritériem pro výběr může být i spotřeba elektřiny. Pokud jsou odvlhčovací výkon a další důležité parametry srovnatelné, může být právě toto rozhodující ukazatel. Odvlhčovač vzduchu patří mezi energeticky náročná elektrozařízení (příkon může být až několik set wattů) a mnohdy bývá v provozu i mnoho hodin v kuse. Je tedy vhodné srovnat si odvlhčovací kapacitu přístroje (v litrech za 24 hodin) a jeho spotřebu elektrického proudu.
 • Užitek z produktu mohou také zvýšit doplňkové funkce jako např. ionizátor nebo čištění vzduchu přes HEPA filtr či odstranění zápachu pomocí uhlíkového filtru.
 • Pokud odvlhčovač pořizujete do místnosti s jinou než pokojovou teplotou, ověřte si v parametrech, pro jaké provozní teploty je ten který model určen. To se týká hlavně kondenzačních odvlhčovačů, jejichž chladicí těleso může v příliš chladném prostředí namrzat a omezovat funkci přístroje. Některé modely se v případě nevyhovující teploty prostředí automaticky vypínají a odmrazují, aby nedocházelo k jejich poškození.

Často kladené dotazy

Jak dlouho asi trvá, než odvlhčovač sníží vlhkost na normální hodnotu?
To je velmi individuální a záleží to hlavně na aktuální teplotě a vlhkosti vzduchu v místnosti, velikosti této místnosti a výkonu odvlhčovače. Příklad pro lepší představu: Místnost má objem 50 m3 (20 m2 × 2,5 m výška stropu). Naměříme v ní teplotu 25 °C a relativní vlhkost 80 %. Chceme tuto vlhkost snížit na optimálních 50 %. Máme odvlhčovač, který při této teplotě dokáže ze vzduchu odstranit zhruba 0,5 litru vody za hodinu. Při vlhkosti 80 % je ve vzduchu této místnosti rozpuštěn asi 1 litr vody (cca 19,3 ml/m3). Abychom dosáhli vlhkosti 50 %, musíme odebrat zhruba 0,4 litru (cca 12 ml/m3). To bude trvat zhruba 2 hodiny, protože do vzduchu se může neustále uvolňovat vlhkost pohlcená zdmi nebo nábytkem, případně tam může někdo dýchat a s klesající vlhkostí účinnost odvlhčovače výrazně slábne (viz tabulka v úvodu nákupního rádce).
Z odvlhčovače, který jsme si koupili, vychází teplý vzduch. Nemůže být pokažený?
Kdepak, to je v pořádku. Odvlhčovač odstraňuje vlhkost ze vzduchu tím, že ho ochlazuje. Aby přístroj nevypouštěl studený vzduch, je vybaven ohřevem vzduchu, který mu vrací příjemnou teplotu. Případné mírné zvýšení teploty v místnosti navíc ještě zvyšuje účinnost odvlhčování.
Proč doporučujete odvlhčovač i při alergii na pyl? Jak to souvisí?
Lidé alergičtí na pyly nemohou své prádlo v pylové sezoně sušit venku, protože na prádle se zachytávají venkovní alergeny, jako jsou pyly a spory plísní. Pokud doma nemají sušičku prádla, mohou prádlo sušit doma za pomocí odvlhčovače vzduchu.
Jaký je rozdíl mezi kondenzační a adsorpční technologií u odvlhčovačů?

Kondenzační odvlhčovače

patří mezi nejčastěji využívaná vysoušecí zařízení. Fungují na principu ochlazování vzduchu v místnosti pod teplotu rosného bodu, kde dojde k jeho zkapalnění neboli kondenzaci. Nasávaný vlhký vzduch se ochladí přes spirálu/výparník, tím dochází k jeho zkapalnění a vzniklá voda je zachycena v nádržce přístroje nebo může být u většiny přístrojů odváděna přímo do odpadu. Chladný a odvlhčený vzduch se následně ohřeje přes kondenzátor a odvlhčovač jej vypustí zpět do místnosti. Účinnost kondenzačních odvlhčovačů (odvlhčovací výkon) závisí jednak na teplotě, a jednak na aktuální relativní vlhkosti vzduchu v místnosti. Čím je teplota v prostoru a relativní vlhkost vzduchu vyšší, tím vyšší je účinnost těchto odvlhčovačů. Kompresorové odvlhčovače doporučujeme zejména do prostor s teplotou alespoň 10 ᵒC a výš. Případně lze jejich účinnost zvýšit přitápěním. Výhodou je úspora el. energie oproti adsorpčním odvlhčovačům (cca o 25- 60 %). Nevýhodou je nízká účinnost při nízkých teplotách vzduchu (minimální teplota je 5 ᵒC).

Adsorpční odvlhčovače

Adsorpční odvlhčovač pomocí ventilátoru nasává vzduch z místnosti přes filtr, kondenzátor a následně adsorpční rotor. V interním regeneračním okruhu proudí vzduch přes topné těleso a adsorpční rotor se tak vysušuje. Vlhký teplý vzduch jde přes kondenzátor, kde dochází k jeho ochlazení až pod rosný bod. Vodní pára obsažená ve vzduchu z místnosti tak zkapalní (zkondenzuje) a vzniklý kondenzát se přemísťuje do nádržky. Takto upravený vzduch zbavený vysoké vlhkosti je pak opět vypuštěn zpět do místnosti, kde se mísí se vzduchem o vyšší vlhkosti. Neustálou cirkulací upraveného vzduchu a vzduchu v místnosti dochází ke snížení relativní vzdušné vlhkosti v místnosti. Jsou účinné i při nízkých teplotách oproti kondenzačním (kompresorovým) odvlhčovačům (již od 1 ᵒC, kdy kompresorové odvlhčovače nefungují). Mezi další výhody patří nízká hlučnost Něvýhodou je vyšší energetická náročnost ve srovnání s kondenzačními odvlhčovači (o 25 – 60 %), nižší maximální odvlhčovací výkon oproti kompresorovým odvlhčovačům, při relativní vlhkosti vzduchu pod 50 % výrazně klesá účinnost odvlhčování Výběr vhodného odvlhčovače závisí tedy na podmínkách, za kterých má být využíván. Kondenzační odvlhčovače fungují lépe při běžných teplotách a při snižující se teplotě a relativní vlhkosti vzduchu jejich účinnost klesá. Zatímco při nízkých teplotách (cca pod 7 °C a níž) vybírejte mezi adsorpčními odvlhčovači.

Doporučujeme

Odvlhčovač s čističkou vzduchu Meaco Dry Arete® One 10L
náš tip

Odvlhčovač s čističkou vzduchu Meaco Dry Arete® One 10L

Velmi tichý a úsporný kondenzační odvlhčovač. Vhodný do menších místností. HEPA filtr H13. Chytrý automatický režim. Funkce sušení prádla. Noční režim.

 • Odvlhčovací výkon: 10 l / 24 h
Skladem
5 290 Kč
Odvlhčovač vzduchu s čištěním Alfda AEF2000
náš tip

Odvlhčovač vzduchu s čištěním Alfda AEF2000

Výkonný odvlhčovač v kvalitním provedení. Prachový filtr. Barevná indikace vlhkosti. Sušení prádla. Dětský zámek. 6 provozních režimů. Časovač.

 • Odvlhčovací výkon: 20 l / 24 h
Skladem
od 5 990 Kč

Příslušenství – Odvlhčovače (vysoušeče) vzduchu

Uhlíkový filtr DF-035 pro odvlhčovače vzduchu Rohnson

Uhlíkový filtr DF-035 pro odvlhčovače vzduchu Rohnson

Odstraňuje pachy a nebezpečné plyny.

Skladem
299 Kč
HEPA filtr pro odvlhčovač Noaton DF 4214 HEPA

HEPA filtr pro odvlhčovač Noaton DF 4214 HEPA

HEPA filtr na jemný prach, spory plísní a další alergeny.

skladem
390 Kč
541 212 450, 602 813 222
Pomůžeme vám s výběrem a objednávkou
Doporučeno odborníky
Vybíráme, ověřujeme, testujeme, spolupracujeme s lékaři
VYSOKÁ SPOKOJENOST
V nezávislém hodnocení zákazníků jsme získali certifikát
99 % zboží skladem
Rychlá expedice, doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč