úvod E-shop > Protiroztočové povlaky

Protiroztočové povlaky

Protiroztočový povlak chrání lůžko před roztoči a alergeny

Doporučeno pro:

alergiky na roztoče, pro děti s atopickým ekzémem, pro alergiky na plísně (jako doplňkové opatření)

Protiroztočové povlaky chrání alergiky před roztoči a jejich alergeny, které pronikají z lůžka. Povlékají se na matrace, polštáře a přikrývky, uzavírají v nich roztočové alergeny a zabraňují jejich pronikaní k člověku. Zdroj alergických potíží je odstraněn a reakce, obvyklé... více informací

Protiroztočové povlaky chrání alergiky před roztoči a jejich alergeny, které pronikají z lůžka. Povlékají se na matrace, polštáře a přikrývky, uzavírají v nich roztočové alergeny a zabraňují jejich pronikaní k člověku. Zdroj alergických potíží je odstraněn a reakce, obvyklé v noci či ráno po probuzení ustupují. Povlaky účinkují okamžitě a spolehlivě.

Na lůžko se alergik musí zaměřit

Jelikož postele jsou hlavním zdrojem roztočových alergenů v našich domácnostech, musíme jim věnovat pozornost. Celou noc máme nos doslova zabořených v alergenech. Pro zdravého člověka to nepředstavuje žádný problém, roztoči tu byli a budou vždy, u člověka, který má alergii prokázanou je to naopak. Používání protiroztočových povlaků je nejdůležitějším opatřením při alergii na roztoče.

Mikroskopický snímek roztočů v lůžku
Osídlení textilie roztoči

Jak fungují povlaky proti roztočům?

Povlak proti roztočům funguje na principu fyzické bariéry mezi zdrojem roztočových alergenů (tj. matrací, polštářem nebo peřinou) a alergickým člověkem. Proto se můžeme setkat i s označením bariérové povlaky. Látka, ze které jsou protiroztočové potahy ušity, je tak hustě tkaná, že sice zůstane prodyšná, ale mikroskopické částice, jako jsou právě alergeny, již nepropustí.

Alergeny z lůžka se tak během spánku nedostanou do dýchacích cest alergika ani na jeho pokožku a tím se výrazně zlepší jeho zdravotní stav.

Bariéra funguje i v opačném směru: K roztočům uvězněným v lůžkovinách se přes potah nedostane potrava (kterou tvoří zejména šupinky lidské kůže), a tak postupně hynou.

Jak se používají?

Protiroztočové povlaky povlečeme na matrace, polštáře a přikrývky. Na povlaky se navléká běžné povlečení, které je chrání před znečištěním. Povlaky se perou zhruba jednou za půl roku na 60 °C. Vydrží tak mnoho let. Svrchní povlečení měníme dle potřeby alespoň 2krát měsíčně a pereme rovněž na 60 °C.

Není potřeba kupovat nové matrace ani lůžkoviny pouze kvůli alergii. Pouze ty stávající uzavřeme do povlaků.

Jak se protiroztočové povlaky používají

Používáme-li protiroztočové povlaky, nemusíme několikrát do roka složitě prát a sušit polštáře a vysávat matrace. Stejně tak se obejdeme bez chemických antiroztočových přípravků, tzv. akaricidů.

Hlavní kritérium povlaků: nepropustnost alergenů

Hlavním zdrojem alergenů nejsou samotní roztoči, ale jejich trus, jehož průměrná velikost začíná na cca 10 mikrometrech (0,01 mm). Velikost pórů v námi nabízených povlacích se pohybuje kolem 6 mikrometrů (0,006 mm), což jim poskytuje 100% účinnost proti roztočovým alergenům.

Tkané povlaky jsou technologicky nejvyspělejším řešením ze všech existujících druhů protiroztočových povlaků. To, z jakého materiálu bude ochranný povlak vyroben, už není otázkou účinnosti proti alergenům, ale komfortu pro uživatele. Čím měkčí a prodyšnější materiál, tím méně je přítomnost povlaku v posteli patrná.

Aby se alergika neohrožovaly alergeny ze sousedních lůžek (např. druhá půlka manželské postele, válendy vedle sebe), protiroztočovými povlaky by měla být opatřena i tato lůžka (přinejmenším matrace, které se nedají prát). Stejná rada platí, pokud například dítě – alergik rádo navštěvuje postel rodičů.

Chcete pomoci s rozhodováním výběru protiroztočových povlaků? Otevřete si našeho Nákupního rádce.

Skrýt informace
nákupní rádce Nákupní rádce
Jak vybrat vhodný produkt v kategorii protiroztočové povlaky? více
lékař Lékař doporučuje
Názor lékaře na protiroztočové povlaky více

Alergie na roztoče je spolu s pylovou alergií nejčastější. Pro pacienty alergické na roztoče jsou protiroztočové potahy nejrozumnějším řešením, na tom už se dnes shoduje většina alergologů. Jsou velmi účinnou obranou proti roztočům, kterých můžeme v jednom lůžku najít i několik milionů. A především jsou schopny odfiltrovat jejich výkaly, které jsou kvůli přítomnosti trávicích enzymů roztočů velmi silným alergenem. Odpadá tak nutnost neustálého praní nebo vymrazování polštářů a peřin. I zbrusu nová matrace je velmi rychle kolonizována roztoči a tu vyprat nelze.
Povlaky jsou jediný známý způsob, jak roztočům odříznout zdroj potravy, kterým jsou především buňky naší kůže, ale třeba i nepatrné zbytky našeho jídla. MUDr. Tomáš Rohovský

 
 
Značka: Vybrat značku zavřít
Řazení dle:
  • Nejprodávanější
  • Cena