Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Recenze: Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Za nejúčinnější formu obrany proti roztočům jsou odbornou veřejností považovány protiroztočové povlaky. V naší recenzi pozornost zaměříme na jejich nejznámějšího zástupce, francouzskou značku ProtecSom.

Komu jsou povlaky určeny

Povlaky mají chránit osoby alergické na roztoče před roztočovými alergeny během pobytu v posteli. Zde je totiž koncentrace roztočů nejvyšší. Alergie na roztoče může způsobovat nejen dýchací potíže (rýma, kašel, astma), ale i záněty očních spojivek nebo atopický ekzém.

O povlaky se však zajímají i někteří „nealergici“. Se zvyšujícím se povědomím lidí o roztočích roste i počet těch, kterým se při představě postele osídlené miliony mikroskopických „parazitů“ dělá nevolno.

Pro obě skupiny lidí jsou protiroztočové povlaky jedinou možností, jak bez použití chemie výrazně snížit množství roztočů v lůžkách.

Složení a princip fungování

Potahy ProtecSom jsou tkány z bavlněných mikrovláken. Tato mikrovlákna jsou k sobě při tkaní stlačována, čímž se eliminují mezery mezi nimi. Díky této technice jsou póry ve tkanině velké průměrně pouze šest mikrometrů.

Alergeny z roztočů přítomných v matracích a peřinách jsou větší než tyto póry, a tak jednoduše skrz textilii neprojdou. Povlaky tedy vlastně vytvářejí filtr proti roztočovým alergenům.

Všechny varianty povlaků jsou opatřeny zipem, který je podšitý, aby ani přes něj nemohly alergeny pronikat.

Způsob používání protiroztočových povlaků

Protiroztočové povlaky se umisťují jako ochranná vrstva pod standardní ložní prádlo. Povlaky na polštář a přikrývku se navlékají stejným způsobem jako běžné povlečení. Na matraci se povlak nasouká podobně jako na přikrývku.

Protiroztočový povlak matrace
Protiroztočový povlak matrace

Povlaky zůstávají v lůžku dlouhodobě a téměř nepřetržitě. Důvodem je nejen ochrana alergika před roztoči, ale i to, aby se k roztočům uzavřeným v povlacích nedostávala potrava a tím se snižovaly jejich počty. 

Jedinou výjimkou, kdy se potahy snímají, je období jejich praní. To však nastává jen jednou za půl roku. Povlaky se perou v běžném pracím prostředku při teplotě 60 °C.

Účinnost protiroztočových povlaků

Schopnost povlaků ProtecSom blokovat roztočové alergeny byla prokázána nejen laboratorními testy, ale zejména úspěšným využitím u tisíců reálných alergiků nejen v ČR.

 

Hlavní výhodou bavlněných povlaků – oproti levnějším konkurentům z polyesteru – je jejich výborná prodyšnost. A nejde jen o odvádění přebytečné vlhkosti od člověka v lůžku.

Jak vyplývá ze zkušeností uživatelů, povlaky tkané z polyesterových mikrovláken se po naplnění vzduchem pomaleji vyfukují, což většina uživatelů hodnotila jako „otravný“ jev. Tento problém u bavlny nehrozí.

Další klady vyplývají rovněž z použití bavlny: hebkost, příjemná vůně apod.

Povlaky ProtecSom se bohužel nedají využít na matrace, které jsou jednou stranou pevně přimontovány k rámu postele – nejčastěji jde o válendy s úložným prostorem. Konkurenční značky tento problém vyřešily tak, že nabízejí protiroztočová prostěradla opatřená gumou po obvodu.

Postřehy reálných uživatelů

Průzkum mezi uživateli byl zaměřen jak na pozorování vývoje příznaků alergie, tak na ostatní praktická hlediska.

Účinnost proti roztočům

Většina pacientů cítí výraznou úlevu od příznaků alergie již první noc po aplikaci povlaků na lůžko. Tuto zkušenost měl i redaktor portálu ProAlergiky.cz, který roztočovou alergií trpí. Rozdíl mezi postelí s povlaky a bez povlaků je nejlépe poznat při spaní na břiše, kdy je nos člověka v bezprostřední blízkosti polštáře plného roztočů.

Pokud rýma nebo jiné alergické projevy přetrvaly i po ošetření postele povlaky, bylo to způsobeno nejčastěji dvěma vlivy:

  • V těsné blízkosti pacientova ošetřeného lůžka se nacházelo jiné, neošetřené.
  • Pacient byl přecitlivělý i na jiné alergeny, jako jsou pyly, plísně či zvířata.  

Ostatní vlastnosti – manipulace, údržba apod.

Tkanina nových povlaků je ve srovnání s obyčejným povlečením poměrně tuhá, což je dáno vyšší gramáží a hustotou látky. Po prvním vyprání – které výrobce doporučuje – materiál změkne.

Potahy jsou ušity s rozměrovou rezervou – i více než centimetr na všech stranách. Výrobce tak údajně počítá s přirozeným srážením bavlny při praní.

I po vyprání si potahy ponechávají několikamilimetrovou vůli, a tak se překvapivě dobře navlékají i na tak velký a nepoddajný předmět, jako je matrace.

Zip, kterým jsou povlaky opatřeny, funguje bez zadrhávání. Ochrannou podšívku je občas třeba přidržovat prstem, aby se do zipu nepřiskřípla.

Přítomnost vrstvy navíc není na polštáři ani přikrývce žádným smyslem patrná. U matrace částečně záleží na jejím povrchovém materiálu. Případné nerovnosti se pochopitelně přenášejí na povlak i na prostěradlo.

Kde nakoupit

Za patentem protiroztočových povlaků z přírodních vláken stojí francouzská firma Protec'Som.

Povlaky se vyrábějí v několika standardních rozměrech. Nejprodávanějším artiklem jsou trojdílné sady na běžné lůžko, které se ke dni vydání článku na internetu prodávají za cenu 4 990 Kč.

ProtecSom můžete koupit v eshopu ProAlergiky.cz, dalších internetových obchodech a vybraných prodejnách zdravotnických potřeb.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

I když alergie na roztoče je dnes vyléčitelná, tato léčba je několikaletou záležitostí a bohužel nemusí být ve všech případech úspěšná. Omezování kontaktu s roztoči tak pro většinu pacientů zůstává nutností. Zkušenosti uživatelů potvrzují, že to má smysl.

Protiroztočové povlaky ProtecSom jsou důkazem toho, že i přírodní materiál může nabízet plnou účinnost proti roztočovým alergenům. Tento typ povlaků doporučujeme všem, kteří nechtějí roztoče opakovaně hubit pomocí chemie a zároveň nemají důvěru v povlaky ze syntetických materiálů – ať už jsou důvody jakékoli.

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Produkty, které pomáhají

2299 Kč před slevou
1899 Kč
Skladem Porovnat
Kompletní nabídka:
Filtrační masky, roušky Inhalátory Konvičky na výplach nosu Odstraňovače alergenů Parní čističe Polštáře a přikrývky pro časté praní Polštáře a přikrývky proti roztočům Protiroztočové povlaky Vysavače

Související články

Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Jak se alergie projevuje. Co nás čeká na vyšetření u lékaře. Jak probíhá léčba a co pro sebe můžeme udělat sami.
Alergie na roztoče
Příznaky, diagnostika a léčba alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Kolik roztočů doma máme? Jsou opravdu nebezpeční? Kde se v domácnosti nejvíc vyskytují a čím se živí?
Alergie na roztoče
Roztoči domácí – poznejte nepřítele
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Proč se vyhýbat roztočům? Jaké výrobky skutečně pomáhají a proč? Jak se nenechat napálit reklamou a zbytečně neutrácet?
Alergie na roztoče
Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Jak s roztoči bojovat Při úpravě lůžka alergika máte na výběr z několika možností, které se od sebe liší jak účinností...
Alergie na roztoče
Jak upravit lůžko při alergii na roztoče?
Jak se při úklidu zbavit roztočů? Pomocí horké páry
Horká pára dokáže čistit, odmašťovat, desinfikovat a zbavovat roztočů. Usnadňuje žehlení, pomáhá rozmrazovat mrazničky či...
Alergie na roztoče
Jak se při úklidu zbavit roztočů? Pomocí horké páry
Roztoči v hračkách – strašák alergika
Roztoči, kteří jsou zdrojem silných alergenů, jsou téměř všudypřítomní. Najdeme je nejen v postelích, čalouněném nábytku a...
Alergie na roztoče
Roztoči v hračkách – strašák alergika
Světlem proti alergické rýmě
Rýma patří k nejrozšířenějším projevům alergie. Narozdíl od obyčejné infekční rýmy může člověka trápit i několik měsíců v...
Alergie na pyl Alergie na roztoče
Světlem proti alergické rýmě
UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu
Roztoče, bakterie a viry pouhým okem nevidíme, v každé domácnosti bychom jich našli desítky milionů. Žijí v kobercích...
Alergie na roztoče
UV-C antibakteriální vysavač Raycop účinně pomůže s léčbou alergie i astmatu

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 6 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 12 dny