úvod E-shop > Pračky vzduchu

Pračky vzduchu

Čističky vzduchu s vodním filtrem a zvlhčovačem

Pračka vzduchu je přístroj, který vás chrání nejen před suchým vzduchem, ale i před některými škodlivinami. Jeho hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu. Můžete se proto také setkat s označením diskový zvlhčovač. Funguje na principu přirozeného odpařování vody za... více informací

Pračka vzduchu je přístroj, který vás chrání nejen před suchým vzduchem, ale i před některými škodlivinami. Jeho hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu. Můžete se proto také setkat s označením diskový zvlhčovač. Funguje na principu přirozeného odpařování vody za studena. 

Tento přístroj zvlhčuje vzduch tím nejbezpečnějším a nejspolehlivějším způsobem. Je ohleduplný k dřevěnému vybavení místností. Přirozené odpařování nemůže způsobit převlhčení prostoru. 

Pračky vzduchu mívají dlouhou životnost a nízké náklady na provoz. 

Pro koho je pračka vzduchu užitečná

 • alergici a astmatici
 • atopici a další lidé se suchou pokožkou
 • malé děti a senioři

Proč je prospěšné zvlhčování vzduchu

Suchý vzduch (relativní vlhkost pod 40 %) způsobuje řadu problémů, nejen zdravotních:

 • vysychání sliznic dýchacích cest, které jsou pak méně odolné vůči infekci i alergenům
 • vysychání a štípání očí
 • nadměrné odpařování vody z pokožky, která je pak napjatá, podrážděná nebo i popraskaná
 • zvýšená únava
 • zvýšená tvorba statické elektřiny
 • zkracování životnosti dřevených podlah, nábytku a dalších předmětů
 • rychlejší rozlaďování hudebních nástrojů

Udržováním správné vlhkosti v rozmezí 40–60 %, například pomocí pračky vzduchu, budete těmto problémům snadno předcházet. 

Pročišťování vzduchu jako bonus

Pračkám vzduchu někteří lidé říkají čističky vzduchu s vodním filtrem. To proto, že kromě zvlhčování umějí také odstraňovat ze vzduchu některé polétavé nečistoty:

 • prach různého původu
 • alergeny ‒ pylová zrnka, mikroskopické šupinky kůže, výkaly roztočů

Chrání vás tedy před vdechováním těchto nečistot. Díky této funkci je můžete používat celoročně, tedy i tehdy, je-li u vás vlhkost vzduchu v pořádku. 

Kde je užitečné pračku vzduchu používat

Praní vzduchu je prospěšné ve všech prostorách, kde se delší dobu zdržují lidé.

 • domácnosti, zejména obývací a „spací“ pokoje
 • školy, zejména třídy v mateřských školách
 • firmy, zejména kanceláře

Jak pračka vzduchu funguje

Pračku vzduchu umístíte do vybrané místnosti. Pro maximální účinnost se doporučuje uzavřít okna i dveře. 

Vzduch z místnosti, rozpohybovaný ventilátorem, prochází kolem soustavy disků, které jsou částečně ponořené do vody a otáčejí se. Z disků se odpařuje voda, která vzduch zvlhčuje. Z přístroje nevychází pára jako u jiných zvlhčovačů, ale rovnou zvlhčený vzduch. 

Na discích se zároveň zachytávají prachové částečky a alergeny ze vzduchu, které se smývají do vody. Disky tak fungují jako vodní filtr vzduchu. 

Některé pračky jsou navíc vybaveny ionizátorem nebo HEPA filtrem, které jejich čisticí účinek zvyšují. Umějí pak ze vzduchu odstraňovat také zvířecí alergeny, spory plísní, bakterie, případně i viry a škodlivé plyny. Podrobnosti najdete v popisu jednotlivých modelů.  

Schématické znázornění fungování pračky vzduchu

Pračka vzduchu nasává vzduch z místnosti, pomocí rotujících disků ho zvlhčuje
a pročišťuje a pak vypouští zpět

Srovnání s ostatními produkty na úpravu vzduchu

Pračka vzduchu umí zvlhčovat a zároveň čistit vzduch od některých nečistot. Je pro vás ideální volbou, pokud potřebujete především zvlhčovat vzduch a zároveň oceníte její vliv na snižování prašnosti. 

Pokud potřebujete pouze zvlhčovat, podívejte se na ostatní zvlhčovače vzduchu (ultraz­vukové, parní). Ve srovnání s pračkami vzduchu bývají levnější.

Kvalitnější čištění nabízejí čističky vzduchu, protože mají vyšší vzduchový výkon a odstraňují i jemnější a plynné škodliviny. To je důležité hlavně pro alergiky, kteří potřebují vzduch v místnosti vyčistit velmi rychle a důkladně, aby se nenadýchali alergenů. 

Pračkám vzduchu jsou na první pohled podobné čističky vzduchu se zvlhčovačem. Jejich hlavním účelem je však čištění vzduchu, zatímco zvlhčování je doplňková funkce, kterou si zapínáte jen v případě poklesu vlhkosti vzduchu.

Tím pádem pokud jsou vaším hlavním problémem alergeny nebo jiné nečistoty ve vzduchu, v první řadě byste si měli pořídit čističku vzduchu. A pokud vás trápí zejména suchý vzduch, sáhněte po zvlhčovači nebo pračce vzduchu. 

Jak vybrat pračku vzduchu

Hlavním parametrem je zvlhčovací výkon, který udává, kolik vlhkosti je pračka schopna do vzduchu uvolňovat. Z něj je možné odvodit i to, do jak velkého prostoru se přístroj hodí. 

Pokud vám záleží i na čisticích schopnostech pračky, všímejte si její výbavy (ionizátor, filtry) a toho, které nečistoty zvládne odstraňovat. 

Více najdete v nákupním rádci. 

Skrýt informace
nákupní rádce Nákupní rádce
Jak vybrat vhodný produkt v kategorii pračky vzduchu? více
lékař Lékař doporučuje
Názor lékaře na pračky vzduchu více

Dýchací cesty člověka musejí být stále vlhké, aby byly schopny včas zachycovat alergeny, bakterie a další škodlivé nečistoty pohybující se ve vzduchu. Řeč je zejména o nose, kterým vdechujeme většinu vzduchu. Pokud nosní sliznice vysychá vlivem suchého vzduchu v místnosti, špatně plní svou filtrační funkci a propouští nečistoty hlouběji do dýchacích cest, dokonce až do plic. Výsledkem mohou být suchý dráždivý kašel, chronický zánět průdušek, zhoršení astmatu, chronická rýma, záněty nosohltanu nebo hrtanu nebo škrábání v krku po probuzení. Aby naše dýchací cesty správně fungovaly, měly by dýchat vzduch o vlhkosti zhruba 50 %. V některých domácnostech v topném období však klesá až k 20 procentům. Nejefektivnějším řešením je zvyšování vzdušné vlhkosti pomocí zvlhčovače. MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

 
 
Značka: Vybrat značku zavřít
Řazení dle: