Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Pračka vzduchu – co od ní očekávat

Pojem pračka vzduchu spousta lidí chápe jako synonymum pro čističku vzduchu. Mezi těmito přístroji však panují velké rozdíly. Především pračka vzduchu zdaleka nedosahuje čisticích schopností čističky vzduchu.
Pračka vzduchu – co od ní očekávat

Pračka vzduchu je vlastně zvlhčovač

Jelikož se označení pračky a čističky vzduchu mezi sebou často zaměňuje, uvedeme na pravou míru, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Ve skutečnosti se totiž jedná se o dva zcela odlišné přístroje. Jediným společným rysem je zlepšení kvality ovzduší v místnosti.

Pračka vzduchu je jiné označení pro diskový zvlhčovač. Jejím hlavním úkolem je přirozeně zvlhčovat vzduch v místnosti. K tomuto účelu využívá rotující disky, které jsou částečně ponořené ve vodě. Proudem nasávaného suchého vzduchu se voda následně odpařuje a rozhání do místnosti.

A proč se tedy používá označení pračka vzduchu? Souvisí to s konstrukcí přístroje, díky které při zvlhčování zároveň dochází k odfiltrování některých nečistot přímo ve vodě. Plastové disky nebo zvlhčovací buben vlastně fungují jako vodní filtr. Prachové a pylové částice z nasátého vzduchu se zachytávají na mokrý povrch disků. Při rotaci dochází k neustálému oplachování jejich povrchu a nečistoty jsou smývány do nádrže s vodou.

Diskový zvlhčovač

Detailní pohled na disky pračky vzduchu

Čištění vzduchu je u diskových zvlhčovačů pouze doplňkovou funkcí. Jeho účinnost nelze srovnávat s účinností klasické čističky vzduchu, která je vybavena výkonnějším ventilátorem a soupravou kvalitních filtrů. Ty zachytávají jemný prach, alergeny a mikroorganismy mnohem efektivněji a navíc dokážou vzduch zbavit také škodlivých plynů a zápachu.

Rozdíly mezi pračkou a čističkou vzduchu

  • Vzduchový výkon (průtok vzduchu) – pračky vzduchu jsou ve srovnání s čističkami vybaveny podstatně slabším ventilátorem. Zabere jim tedy mnohem více času, než pročistí veškerý vzduch v místnosti. K rozhánění vlhkosti do místnosti je ale dostačující. 
  • Zachytávání nečistot – na discích zvlhčovače se zachytávají pouze větší nečistoty do velikosti desítek mikrometrů. Jedná se o běžný domácí prach nebo pylová zrnka. S menšími nečistotami, jako jsou zvířecí alergeny, bakterie, viry, kouř nebo smog, si diskový zvlhčovač bohužel nedokáže uspokojivě poradit.

Pro koho jsou vhodné pračky vzduchu?

Diskové zvlhčovače neboli pračky vzduchu jsou spolehlivé, odolné, nenáročné a úsporné přístroje, jejichž hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu v místnosti. Usnadňují tak dýchání, zvlhčují dýchací cesty, a poslouží tak i jako prevence respiračních nemocí.

Jejich pořizovací cena je sice kvůli robustní konstrukci vyšší, ale ke svému provozu nepotřebují prakticky žádný spotřební materiál. Vyšší modely mohou být navíc vybaveny HEPA filtrem (ten se po čase mění) nebo ionizátorem.

Pračka vzduchu je dobrou volbou, pokud je relativní vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti často nižší než 40 %. Dokáže snížit prašnost v místnosti a může být užitečná i při lehké pylové alergii.
 

Pračka vzduchu Stadler Form George

Designová pračka vzduchu Stadler Form George

Vyberte správný produkt dle svých preferencí

Pokud to myslíte s čištěním vzduchu vážně, zvolte kvalitní čističku vzduchu s odpovídajícím vzduchovým výkonem a účinnou filtrací. To doporučujeme zejména silným alergikům, astmatikům nebo při větším znečištění vzduchu v místnosti.

Chcete-li vzduch účinně čistit a zároveň zvlhčovat, ideální volbou bude čistička vzduchu se zvlhčovačem.

Chcete-li vzduch pouze zvlhčovat, vybírejte mezi zvlhčovači vzduchu.

Pokud potřebujete poradit s výběrem správného zvlhčovače vzduchu, podívejte se na našeho nákupního rádce.

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Pračky vzduchu Zvlhčovače vzduchu

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být důsledkem pobytu v místnosti s příliš...
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Velmi často se v našem poradenském centru setkáváme s dotazem, zda je lepší pořídit zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor...
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání promašťující kosmetiky však není jediný...
Atopický ekzém
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D
Představíme si zajímavého zástupce zvlhčovačů a praček vzduchu. Výrobce tento přístroj prezentuje jako „ideální pro...
Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D
Parní, nebo ultrazvukový zvlhčovač? Kompletní přehled principů zvlhčování
Zvlhčovače vzduchu se vyrábějí v mnoha různých podobách. Parní a ultrazvukové nejsou jediné, které existují. Jaké typy...
Parní, nebo ultrazvukový zvlhčovač? Kompletní přehled principů zvlhčování
Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera
Sezona zvlhčování vzduchu je v plném proudu, a proto se podrobně podíváme na jednoho kandidáta ke koupi: Zvlhčovač Hera od...
Astma Atopický ekzém
Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 15 hodinami
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 14 dny