Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Jak vybrat pračku vzduchu

Pračky vzduchu někdy nazývané i jako čističky vzduchu v vodním filtrem se liší především výkonem a různými přídavnými funkcemi. Před nákupem si tedy ujasněte, co od pračky očekáváte a zda je pračka vzduchu opravdu produkt, který potřebujete.

Protože terminologie prodejců není jednotná, vysvětleme si na začátek, co který přístroj na úpravu vzduchu vlastně umí.

Pračky vzduchu: Primární funkcí je zvlhčování vzduchu (proto je u nás najdete zařazeny i v kategorii zvlhčovačů vzduchu). Díky vodnímu filtru dochází i k zachycení některých nečistot ze vzduchu. Vzduch je tak nejen zvlhčen, ale i o něco čistější. Kombinované přístroje vybavené HEPA a uhlíkovým filtrem dokáží vzduchu zbavit i mikročástit a zápachu. Čistění je ale u tohoto přístroje pouze částečné, ne plnohodntotné jako u čističky vzduchu.

Zvlhčovače vzduchu: Zvlhčují vzduch, a tak takový přístroj potřebujete, pokud máte jen nízkou vlhkost a čistotu vzduchu neřešíte.

Čističky vzduchu: Čistí vzduch – díky vysokému výkonu a několikastupňové filtraci dokáží efektivně zbavit vzduch prachu, zápachu, kouře, alergenů a dalších nečistot.
Chcete si dobře vybrat? S výběrem pračky vzduchu vám odborně poradíme.
1

Zvlhčovací výkon

Hlavní funkcí pračky vzduchu je zvlhčování vzduchu. Na prvním místě by vás tedy mělo zajímat, kolik vlhkosti je schopná do vzduchu dodávat. Zvlhčovací výkon udáváme v mililitrech za hodinu. 

Čím vyšší bude mít přístroj zvlhčovací výkon, tím bude zvlhčování rychlejší a efektivnější. Vy­soký zvlhčovací výkon u praček vzduchu nezvyšuje riziko převlhčování prostoru ani v malých místnostech ‒ technologie přirozeného odparu to nedovolí. 
2

Doporučená velikost místnosti

V popisu produktů najdete také údaje výrobců o velikosti prostoru, pro který jsou pračky vhodné. Ty však mohou být nadsazené, považujte je proto za orientační. Navíc vycházejí z předpokladu, že místnost bude během provozu přístroje těsně uzavřená. Je tedy dobré vybrat přístroj určený do místností o něco větších, než je ta vaše.
3

Automatická regulace vlhkosti

Některé přístroje jsou vybaveny hygrostatem, což je zařízení, které měří okolní vlhkost vzduchu a zapíná a vypíná zvlhčování podle toho, jakou požadovanou vlhkost si na přístroji nastavíte. 

Nicméně ani u pračky vzduchu bez hygrostatu se nemusíte bát, že byste to se zvlhčováním přehnali. Pračka uvolní jen tolik vlhkosti, kolik je jí schopen vzduch pojmout, a poté se voda z disků přestane odpařovat. 
4

Druhy odstraňovaných nečistot – čisticí funkce

Pračky vzduchu ze vzduchu odstraňovat některé druhy nečistot.

Kvůli méně výkonnému ventilátoru a omezenému prostoru pro filtry v tomto ohledu nejsou srovnatelné s čističkami vzduchu.

Pokud však znečištění vzduchu není váš hlavní problém, mohou pro vás být čisticí funkce pračky užitečným bonusem. Zde je stručný přehled nejčastějších nečistot a zároveň funkcí, které tyto nečistoty odstraňují:
  • HEPA filtr: odstraňuje mikroskopický prach (ze silnic, staveb apod.), kouř, pyly, plísně, zvířecí a roztočové alergeny, bakterie
  • Uhlíkový filtr: odstraňuje jedovaté, dusivé nebo zapáchající plyny a výpary (čpavek, ocet apod.)
  • Plazmový ionizátor: přímo ve vzduchu rozkládá viry, bakterie, těkavé látky (formaldehyd, benzen, toluen apod.), spory plísní, kvasinky, škodlivé smogové plyny
I pračka, která neobsahuje žádný dodatečný filtr, je schopna odstraňovat hrubý, zejména domácí prach nebo pyly. Tyto nečistoty se totiž zachycují na zvlhčovacích discích.
5

Velikost nádrže

Čím větší nádržka, tím méně často musíte dolévat vodu. 

Často kladené otázky

Jak často se musí do pračky vzduchu nalévat voda?
To záleží především na tom, jak velkou vodní nádržkou je pračka vybavena. Některé přístroje vydrží nepřetržitě zvlhčovat zhruba 8 hodin (např. celou noc), jiné déle. Pokud pračku více než dva dny nezapínáte, nenechávejte v nádržce stát zbývající vodu. Mohly by se v ní začít množit bakterie. Po několikadenní přestávce vodu vždy vyměňte za čistou.
Jaká voda se do praček vzduchu lije?
Pračky vzduchu jsou stavěny na obyčejnou vodu z kohoutku. Narozdíl od ultrazvukových zvlhčovačů nejsou tolik citlivé na tvrdou vodu, proto nemusejí být ani vybaveny změkčovacím filtrem. Používání tvrdé vody ale přirozeně vede k nutnosti častější údržby přístroje (odvápnění).
Jaký je rozdíl mezi pračkou a čističkou vzduchu? Není to totéž? 
Po technické stránce jde o odlišné produkty s odlišnou funkčností. Pračka vzduchu je vlastně druhem zvlhčovače, který je schopen částečně čistit vzduch. Ve srovnání s čističkou vzduchu však nabízí menší účinnost čištění ‒ odstraňuje jen některé druhy nečistot a trvá jí to déle.
Za jak dlouho dokáže pračka vzduch v místnosti zvlhčit na požadovanou vlhkost? 
To záleží na několika věcech. V první řadě samozřejmě na „zvlhčovacím výkonu“ přístroje, který by měl odpovídat velikosti místnosti. Velký vliv však mají konkrétní podmínky ve vaší domácnosti: Jak suchý je vzduch před zvlhčováním? Jak savé jsou stěny a veškeré vybavení vaší místnosti? Jak dobře vám těsní okna a dveře? Jak často místnost větráte? V každém případě počítejte s tím, že zvýšení vlhkosti vzduchu na požadovanou úroveň je obvykle otázkou několika hodin.

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník včera
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 8 dny