Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Představíme si zajímavého zástupce zvlhčovačů a praček vzduchu. Výrobce tento přístroj prezentuje jako „ideální pro alergiky“. Do jaké míry je to pravda? Má smysl si za „praní vzduchu“ připlácet?

 

Komu je zvlhčovač určen a k čemu slouží

Jak vyplývá z označení produktu, jeho hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu. Zvlhčovat vzduch je potřeba zejména v topné sezoně, kdy je vzduch ve většině budov nezdravě suchý.

Zvlhčovač je tedy vhodný jako součást prevence v těchto případech:

  • ochrana před vysoušením dýchacích cest – důležitá zejména pro alergiky, astmatiky a často nemocné osoby
  • ochrana před vysušováním pokožky – důležitá zejména pro ekzematiky

Pračka vzduchu = užitečná funkce navíc

Zatímco nejběžnější ultrazvukové a parní zvlhčovače ze vzduchu nečistoty neodstraňují, diskové zvlhčovače to částečně umějí. Proto někteří výrobci tyto produkty označují jako pračky vzduchu (z anglického air washer).

„Praním vzduchu“ se z něj odstraňují pevné nečistoty o velikosti od zhruba 1,5 mikrometru:

  • prach
  • alergeny, zejména pyly a spory plísní

Pračky vzduchu sice nemají takové čisticí schopnosti ani vzduchový výkon jako čističky vzduchu, i tak jsou ale do určité míry konkurencí pro čističky vzduchu s vestavěným zvlhčovačem.

Princip fungování – vše zvládají rotující disky

Jak zvlhčovací, tak čisticí funkci zajišťuje sada 16 kotoučů. Kotouče jsou částečně ponořeny do vody, která do základny (vany) zvlhčovače přitéká z jeho nádrže. Pomalu se otáčejí, čímž se neustále zvlhčují. Ventilátor, který se nachází pod horním krytem přístroje, tuto vodu z kotoučů pomalu odpařuje a vhání do místnosti vlhký vzduch.

K „praní vzduchu“ dochází tak, že zmíněné kotouče jsou vlhké, takže na nich ulpívají smítka prachu a podobných nečistot a splachují se do vody na dně přístroje.

Ale to není vše. Tento konkrétní model je navíc vybaven generátorem záporných iontů, které způsobují shlukování nečistot ve vzduchu a jejich nabití statickou elektřinou. Tyto shluky se pak snáze zachytí na discích, takže se zvyšuje účinnost čištění.

Čistý vzduch, špinavá voda?

Ve vodě, která se nachází v přístroji, se mohou přirozeně začít množit bakterie, plísně či další nežádoucí organismy. A co teprve, když tuto vodu „obohacujeme“ o prach a další mikroskopické nečistoty ze vzduchu, které se do ní splachují z kotoučů.

Pro prevenci množení choroboplodných zárodků ve vodě je tento zvlhčovač dodáván se speciální tyčinkou, která obsahuje ionty stříbra. Ty jsou známy svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi.

Tyčinka je umístěna v základně zvlhčovače a stříbro z ní se postupně uvolňuje do vody. I přesto se zbytková voda musí vylévat a základna vyčistit, a to jednou za 14 dní.

 

Pohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinka
Pohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinka

 

Vyzkoušeno v praxi: Klady a zápory

Práce se zvlhčovačem 2055D je velmi jednoduchá. Doplňovat vodu, ovládat přístroj a čistit ho zvládne i malé dítě. Zařízení působí velmi bytelně.

Přirozený studený odpar

Z přístroje po zapnutí nestoupá žádný proud páry, jako je tomu u běžnějších ultrazvukových či parních zvlhčovačů. Ve vzduchu vyfukovaném přístrojem je vlhkost již rozptýlena, což je vlastně nejpřirozenější způsob zvlhčování.

Automatická regulace vlhkosti

Model 2055D je vybaven hygrostatem, pomocí kterého si může uživatel nastavit požadovanou relativní vlhkost v rozmezí 30 až 70 %. Hygrostat je možné i vypnout a zvlhčovat nepřetržitě.

 

Na začátku testovacího provozu – suchý vzduch
Na začátku testovacího provozu – suchý vzduch

 

Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %
Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %

 

Nečistoty se sbírají

Po několika hodinách provozu na plné otáčky jsme provedli kontrolu vany zvlhčovače. Na jejím dně se objevily viditelné drobné nečistoty (nepodařilo se nám vyfotografovat). Zvlhčovač tedy evidentně část nečistot ze vzduchu pohlcuje. 

Spolehlivé fungování i s velmi tvrdou vodou

Diskové zvlhčovače jsou vůči tvrdé vodě nejodolnější ze všech typů zvlhčovačů. Navíc vodní kámen se neuvolňuje do vzduchu, což se může stát u zvlhčovačů ultrazvukových. Z disků se do vzduchu odpařuje pouze voda, nikoli minerální látky tvořící vodní kámen.

Hlučnější – ale jen relativně

Při testování jsme u přístroje zaregistrovali o něco vyšší hlučnost, než na kterou jsme zvyklí u jiných zvlhčovačů. Nicméně žádné jiné zvlhčovače neobsahují takto výkonný ventilátor, takže se není čemu divit. Slabé hučení se dá zařadit někam mezi hlučnost ultrazvukového zvlhčovače a klasické čističky vzduchu.

Ovšem to platí pouze tehdy, je-li přístroj zapnut na plné otáčky. Výrobce naštěstí počítal s tím, že si lidé budou přístroj pořizovat do ložnic, a umožnil přepnutí na nižší výkon (tzv. noční režim), který se už dá považovat za dostatečně tichý k spánku.

Poměrně nízké náklady na provoz

Když pomineme nízký příkon (20 W), který není mezi zvlhčovači ničím výjimečným, zbývají náklady na příslušenství. Přístroj neobsahuje žádné filtry, které by se musely měnit. Jediným příslušenstvím, které je vhodné dokupovat, je ionizační stříbrná tyčinka, která vyjde na cca 470 Kč a vydrží rok.

Snadná, ale nejasná údržba

Péče o přístroj se zdá být nenáročná. Zajímavostí je, že samotné disky je možné mýt v myčce nádobí podobně jako talíře.

Za drobný nedostatek považujeme to, že z návodu není jasné, jaký prostředek může být používán na odstraňování vodního kamene. Pravděpodobně bude vhodný ocet nebo odstraňovač vodního kamene určený pro čištění koupelen.

Překvapivý původ a dvojí značka

Výrobcem zvlhčovače Air-O-Swiss/Boneco 2055D je švýcarská firma Plaston. Ovšem přístroj se nemontuje ve Švýcarsku ani v Číně, jak by se dalo očekávat. Vyrábí se v České republice.

Přístroj byl na trh uveden pod značkou Boneco, ale na krabici i samotném přístroji se objevuje logo Air-O-Swiss. Jde však o totožný model od téhož výrobce.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Co se týká zvlhčovací funkce tohoto přístroje, určitě skvěle poslouží alergikům, astmatikům, ekzematikům i lidem se sklony k infekcím dýchacích cest. Jedná se o nadprůměrně kvalitní přístroj se solidním zvlhčovacím výkonem. Doporučujeme jej do místností o ploše do 30 m2.  

U funkce „praní vzduchu“ už je doporučení složitější. Pomůže jen některým alergikům – přístroj je schopen zachytit pyly a spory plísní, ale hůře si poradí s roztočovými či zvířecími alergeny. Při lehké pylové alergii tedy může být užitečný. Rozhodně je dobrý pro „nealergiky“, a to za účelem snižování prašnosti v bytě.

Při silnější alergii nebo astmatu jsou na odstraňování alergenů vhodné spíše tradiční čističky vzduchu, které čistí výrazně rychleji (silnější ventilátor) a důkladněji (mikrofiltr, např. typu HEPA).  

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Pračky vzduchu Zvlhčovače vzduchu

Související články

Úprava vzduchu v domácnosti
Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Udává se, že vzduch, který dýcháme v uzavřených místnostech, může...
Úprava vzduchu v domácnosti
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Častá nemocnost, astmatické potíže, krvácení z nosu nebo suchá pokožka mohou být důsledkem pobytu v místnosti s příliš...
Zvlhčování vzduchu – jak na to
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Velmi často se v našem poradenském centru setkáváme s dotazem, zda je lepší pořídit zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor...
Zvlhčovač vzduchu, nebo inhalátor?
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Nadměrné vysušování pokožky je nepříjemné nejen pro atopiky. Poctivé používání promašťující kosmetiky však není jediný...
Atopický ekzém
Jak předcházet vysušování pokožky nejen při atopickém ekzému
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Jak poznat, kdy je vhodnější pořídit čističku vzduchu a kdy zvlhčovač? Jaké problémy tyto přístroje řeší? Není řešením...
Čističky a zvlhčovače vzduchu
Parní, nebo ultrazvukový zvlhčovač? Kompletní přehled principů zvlhčování
Zvlhčovače vzduchu se vyrábějí v mnoha různých podobách. Parní a ultrazvukové nejsou jediné, které existují. Jaké typy...
Parní, nebo ultrazvukový zvlhčovač? Kompletní přehled principů zvlhčování
Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera
Sezona zvlhčování vzduchu je v plném proudu, a proto se podrobně podíváme na jednoho kandidáta ke koupi: Zvlhčovač Hera od...
Astma Atopický ekzém
Recenze: Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Stylies Hera
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce
Nejčastější příčinou příliš suchého vzduchu je nevhodný způsob vytápění. K největším poklesům vlhkosti vzduchu dochází tam...
Astma Atopický ekzém
Suchý vzduch v místnosti škodí dýchacím cestám i pokožce

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník včera
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 7 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 8 dny