Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Recenze: Diskový zvlhčovač vzduchu Boneco/Air-O-Swiss 2055D

Představíme si zajímavého zástupce zvlhčovačů a praček vzduchu. Výrobce tento přístroj prezentuje jako „ideální pro alergiky“. Do jaké míry je to pravda? Má smysl si za „praní vzduchu“ připlácet?


Komu je zvlhčovač určen a k čemu slouží

Jak vyplývá z označení produktu, jeho hlavní funkcí je zvlhčování vzduchu. Zvlhčovat vzduch je potřeba zejména v topné sezoně, kdy je vzduch ve většině budov nezdravě suchý.

Zvlhčovač je tedy vhodný jako součást prevence v těchto případech:

  • ochrana před vysoušením dýchacích cest – důležitá zejména pro alergiky, astmatiky a často nemocné osoby
  • ochrana před vysušováním pokožky – důležitá zejména pro ekzematiky

Pračka vzduchu = užitečná funkce navíc

Zatímco nejběžnější ultrazvukové a parní zvlhčovače ze vzduchu nečistoty neodstraňují, diskové zvlhčovače to částečně umějí. Proto někteří výrobci tyto produkty označují jako pračky vzduchu (z anglického air washer).

„Praním vzduchu“ se z něj odstraňují pevné nečistoty o velikosti od zhruba 1,5 mikrometru:

  • prach
  • alergeny, zejména pyly a spory plísní

Pračky vzduchu sice nemají takové čisticí schopnosti ani vzduchový výkon jako čističky vzduchu, i tak jsou ale do určité míry konkurencí pro čističky vzduchu s vestavěným zvlhčovačem.

Princip fungování – vše zvládají rotující disky

Jak zvlhčovací, tak čisticí funkci zajišťuje sada 16 kotoučů. Kotouče jsou částečně ponořeny do vody, která do základny (vany) zvlhčovače přitéká z jeho nádrže. Pomalu se otáčejí, čímž se neustále zvlhčují. Ventilátor, který se nachází pod horním krytem přístroje, tuto vodu z kotoučů pomalu odpařuje a vhání do místnosti vlhký vzduch.

K „praní vzduchu“ dochází tak, že zmíněné kotouče jsou vlhké, takže na nich ulpívají smítka prachu a podobných nečistot a splachují se do vody na dně přístroje.

Ale to není vše. Tento konkrétní model je navíc vybaven generátorem záporných iontů, které způsobují shlukování nečistot ve vzduchu a jejich nabití statickou elektřinou. Tyto shluky se pak snáze zachytí na discích, takže se zvyšuje účinnost čištění.

Čistý vzduch, špinavá voda?

Ve vodě, která se nachází v přístroji, se mohou přirozeně začít množit bakterie, plísně či další nežádoucí organismy. A co teprve, když tuto vodu „obohacujeme“ o prach a další mikroskopické nečistoty ze vzduchu, které se do ní splachují z kotoučů.

Pro prevenci množení choroboplodných zárodků ve vodě je tento zvlhčovač dodáván se speciální tyčinkou, která obsahuje ionty stříbra. Ty jsou známy svými antibakteriálními a protiplísňovými vlastnostmi.

Tyčinka je umístěna v základně zvlhčovače a stříbro z ní se postupně uvolňuje do vody. I přesto se zbytková voda musí vylévat a základna vyčistit, a to jednou za 14 dní.

Pohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinka
Pohled do útrob zvlhčovače. V levé části je umístěna bílá ionizační tyčinka

Vyzkoušeno v praxi: Klady a zápory

Práce se zvlhčovačem 2055D je velmi jednoduchá. Doplňovat vodu, ovládat přístroj a čistit ho zvládne i malé dítě. Zařízení působí velmi bytelně.

Přirozený studený odpar

Z přístroje po zapnutí nestoupá žádný proud páry, jako je tomu u běžnějších ultrazvukových či parních zvlhčovačů. Ve vzduchu vyfukovaném přístrojem je vlhkost již rozptýlena, což je vlastně nejpřirozenější způsob zvlhčování.

Automatická regulace vlhkosti

Model 2055D je vybaven hygrostatem, pomocí kterého si může uživatel nastavit požadovanou relativní vlhkost v rozmezí 30 až 70 %. Hygrostat je možné i vypnout a zvlhčovat nepřetržitě.

Na začátku testovacího provozu – suchý vzduch
Na začátku testovacího provozu – suchý vzduch

Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %
Po třech hodinách v místnosti 16 metrů čtverečních stoupla vlhkost o 8 %

Nečistoty se sbírají

Po několika hodinách provozu na plné otáčky jsme provedli kontrolu vany zvlhčovače. Na jejím dně se objevily viditelné drobné nečistoty (nepodařilo se nám vyfotografovat). Zvlhčovač tedy evidentně část nečistot ze vzduchu pohlcuje. 

Spolehlivé fungování i s velmi tvrdou vodou

Diskové zvlhčovače jsou vůči tvrdé vodě nejodolnější ze všech typů zvlhčovačů. Navíc vodní kámen se neuvolňuje do vzduchu, což se může stát u zvlhčovačů ultrazvukových. Z disků se do vzduchu odpařuje pouze voda, nikoli minerální látky tvořící vodní kámen.

Hlučnější – ale jen relativně

Při testování jsme u přístroje zaregistrovali o něco vyšší hlučnost, než na kterou jsme zvyklí u jiných zvlhčovačů. Nicméně žádné jiné zvlhčovače neobsahují takto výkonný ventilátor, takže se není čemu divit. Slabé hučení se dá zařadit někam mezi hlučnost ultrazvukového zvlhčovače a klasické čističky vzduchu.

Ovšem to platí pouze tehdy, je-li přístroj zapnut na plné otáčky. Výrobce naštěstí počítal s tím, že si lidé budou přístroj pořizovat do ložnic, a umožnil přepnutí na nižší výkon (tzv. noční režim), který se už dá považovat za dostatečně tichý k spánku.

Poměrně nízké náklady na provoz

Když pomineme nízký příkon (20 W), který není mezi zvlhčovači ničím výjimečným, zbývají náklady na příslušenství. Přístroj neobsahuje žádné filtry, které by se musely měnit. Jediným příslušenstvím, které je vhodné dokupovat, je ionizační stříbrná tyčinka, která vyjde na cca 470 Kč a vydrží rok.

Snadná, ale nejasná údržba

Péče o přístroj se zdá být nenáročná. Zajímavostí je, že samotné disky je možné mýt v myčce nádobí podobně jako talíře.

Za drobný nedostatek považujeme to, že z návodu není jasné, jaký prostředek může být používán na odstraňování vodního kamene. Pravděpodobně bude vhodný ocet nebo odstraňovač vodního kamene určený pro čištění koupelen.

Překvapivý původ a dvojí značka

Výrobcem zvlhčovače Air-O-Swiss/Boneco 2055D je švýcarská firma Plaston. Ovšem přístroj se nemontuje ve Švýcarsku ani v Číně, jak by se dalo očekávat. Vyrábí se v České republice.

Přístroj byl na trh uveden pod značkou Boneco, ale na krabici i samotném přístroji se objevuje logo Air-O-Swiss. Jde však o totožný model od téhož výrobce.

Doporučení portálu ProAlergiky.cz

Co se týká zvlhčovací funkce tohoto přístroje, určitě skvěle poslouží alergikům, astmatikům, ekzematikům i lidem se sklony k infekcím dýchacích cest. Jedná se o nadprůměrně kvalitní přístroj se solidním zvlhčovacím výkonem. Doporučujeme jej do místností o ploše do 30 m2.  

U funkce „praní vzduchu“ už je doporučení složitější. Pomůže jen některým alergikům – přístroj je schopen zachytit pyly a spory plísní, ale hůře si poradí s roztočovými či zvířecími alergeny. Při lehké pylové alergii tedy může být užitečný. Rozhodně je dobrý pro „nealergiky“, a to za účelem snižování prašnosti v bytě.

Při silnější alergii nebo astmatu jsou na odstraňování alergenů vhodné spíše tradiční čističky vzduchu, které čistí výrazně rychleji (silnější ventilátor) a důkladněji (mikrofiltr, např. typu HEPA).  

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků

Související články

7 důvodů proč používat čističku vzduchu
Připravili jsme pro vás 7 důležitých argumentů, proč by mohla být čistička vzduchu prospěšná právě pro vás.
Astma
7 důvodů proč používat čističku vzduchu
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Atopický ekzém, je poměrně časté chronické kožní onemocnění, které postihuje dospělé i děti. Trpí jím až 20 % populace...
Alergie na lepek (mouku) Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
7 tipů, jak držet ekzém pod kontrolou
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Odkvetením travin pylová sezona nekončí. V srpnu a září jsou hlavními alergeny pelyněk a ambrozie. Jsou to plevelné byliny...
Alergie na pyl
Agresivní pyl ambrozie je nevítaným hostem domácností alergiků
Alergenové vakcíny
„Dobrý den, pane doktore, mám alergickou rýmu a astma. Několik let chodím na alergologii a při poslední kontrole mi naše...
Alergenové vakcíny
Alergeny v domácnosti
Úprava domácího prostředí alergika patří vedle pravidelné spolupráce s ošetřujícím lékařem, k významným možnostem zlepšení...
Alergie na psy, kočky a jiná zvířata Alergie na plísně Alergie na roztoče
Alergeny v domácnosti
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Nežádoucí reakce po konzumaci potravin jsou zcela běžný jev. A potravinová alergie přitom nemusí být jediným vysvětlením...
Alergie na potraviny
Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí
Alergici, pozor na burčák
Alergickou reakci na vosí jed může spustit čerstvá hroznová šťáva nebo mladé víno, tvrdí španělští lékaři, kterým se prý...
Alergie na včelu, vosu a jiný hmyz Alergie na potraviny
Alergici, pozor na burčák
Alergická rýma
Alergická rýma je definována jako alergický zánět nosní sliznice. Projevuje se kýcháním, svěděním, hypersekrecí a ucpáním...
Alergická rýma

Ověřeno našimi zákazníky

97 % zákazníků doporučuje náš obchod z 1162 recenzí

Zobrazit všechna hodnocení
„Obchod doporučuji, nakupovat zde budu i v budoucnosti“
  • Přiměřené ceny a dobrá dodací lhůta
Ověřený zákazník včera
  • Včas dodaná
  • Kvalitně zabalená
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Rychlé a slušné jednání.
Ověřený zákazník před 2 dny