úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Alergie na pyl, senná rýma > Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcíny nás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vložte svůj článek

Anketa

Trápí vás na jaře pylová alergie?

31. 3. 2015

Alergie na plísně, Alergie na pyl (senná rýma), Speciály


Pylová zrnka na jehnědě vrby. Vakcíny se vyrábějí přímo z pylů (zdroj: SXC)

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby očkování přineslo výsledky, pacient musí být trpělivý. A někdy si musí i připlatit…


Vakcíny léčí alergenem – ale vědecky

Protialergické vakcíny se oficiálně jmenují „specifická alergenová imunoterapie“. Princip fungování je jednoduchý. Člověk alergický například na pyl břízy od alergologa dostane několik dávek vakcíny obsahující upravený pyl břízy v přesné koncentraci, přičemž velikost těchto dávek se pozvolna zvyšuje. Tělo alergika si tak postupně zvyká na alergen a pomalu na něj přestává reagovat.

Nenechte se zmást: Alergenová vakcinace se nedá srovnávat s úmyslným se vystavováním alergenům v přírodě. Když si zmíněný alergik stoupne pod nejbližší kvetoucí břízu v domnění, že si tak jeho tělo na pyl zvykne, skoro určitě odejde s alergickým záchvatem. A když ne dnes, zítra určitě.

Dávka alergenů ve vakcíně musí být přesná – a to nám sama bříza nezaručí.

Injekce, nebo kapky

Alergenové vakcíny můžeme získat pouze na lékařský předpis. Existují vakcíny proti většině běžných pylů a plísní. Výrobci jsou schopni připravit vakcínu obsahující směs alergenů přesně na míru alergikovi.

Vakcinace může probíhat dvěma způsoby:

 

Injekce Kapky pod jazyk
Výhody Vysoká spolehlivost vakcinace. Pacient si v lékárně vyzvedne kapky, které si sám podle přiloženého návodu kape pod jazyk.
Nevýhody Pacient musí docházet několikrát ročně v pravidelných intervalech ke svému alergologovi. Někdy méně účinné. Pro pacienta finančně náročnější.
Použití U pacientů, kteří mají být pod pravidelnou kontrolou lékaře nebo kteří mají tendenci zapomínat brát léky. U pacientů, u kterých se dá užívání uhlídat – například děti pod dozorem rodičů. Vhodné pro lidi, kteří mají hrůzu z jehly nebo nechtějí dojíždět k alergologovi.

Co nás při vakcinaci čeká

Podle alergologa MUDr. Tomáše Rohovského se vakcíny obecně nasazují mimo pylovou sezonu tak, aby bylo možno do jejího začátku nastoupat na udržovací dávky.

Vakcíny se užívají buďto celoročně, nebo ve dvou zhruba čtvrtletních vlnách – prvAlergenová vakcína v podobě kapek, které si pacient sám dávkuje pod jazykAlergenová vakcína v podobě kapek, které si pacient sám dávkuje pod jazykní před sezonou a druhou v sezoně. Aby byl efekt protialergické vakcinace co největší, měla by trvat tři až pět let. Pokud pacient dobře reaguje, mohou stačit i dva roky. První zlepšení alergie bývá patrné po jednom roce vakcinace.

Existují samozřejmě i případy, kdy vakcinaci nemá smysl předepisovat. V případech, že šance na úspěch je malá, lékař vakcinaci vůbec nezahajuje. To je například u pacientů s vícečetnými alergiemi nebo dalšími souběžnými nemocemi.

Kolik to stojí, jaká je úspěšnost

Ceny u jednotlivých vakcín se liší. Jak nám prozradil doktor Rohovský, řádově se doplatek pacienta pohybuje ročně od 500 do 2000 Kč, může ale vystoupat i na 10 000 za rok.

Většinou se nejvíce doplácí první rok, zatímco další roky, kdy se podávají jen udržovací dávky, už jsou méně finančně náročné.

Úspěšnost vakcinace se pohybuje kolem 80 procent. Ale když pacientovi chybí disciplina, efekt prudce klesá. „Hlavní chybou je nepravidelnost braní u kapkových vakcín – odhaduje se že 60 % pacientů nebere své vakcíny správně,“ uvádí alergolog. Celkové procento vyléčených se tak rapidně snižuje.

Další články speciálu: Alergie na pyl, senná rýma

Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce pylových zrn, proto je důležité domů pyly nepouštět.

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev však není zdaleka jediný. Ty ostatní jsou méně časté, ale možná...

Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se alergie přechází? Může si tělo časem na pyly samo zvyknout?

Plánujete otěhotnět? Co byste měla jako alergička vědět

Jak je to s dědičností alergie? Existuje vhodné období pro otěhotnění či porod z hlediska alergie? Jaké léky lze během těhotenství užívat?

Pylová sezona trvá deset měsíců v roce

Jak se střídá období kvetení jednotlivých typů rostlin? Mohou různé pyly způsobovat různé problémy?

Vybíráme čističku vzduchu pro pylového alergika

Má smysl pořizovat čističku vzduchu, když je nejvíce pylu stejně venku? Existují čističky, které si s pylem poradí lépe než ostatní? Jakou vybrat a...

Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat? Jsou protialergické léky bezpečné i pro děti?

Co kdy kvete I: únor až duben

Alergie na lísku, břízu, dub, olši nebo vrbu je pro časné jarní období typická. Jak tyto alergizující rostliny vypadají a kde na ně můžete narazit?...

Co kdy kvete II: květen až červenec

Alergie na černý bez, kopřivu, drnavec nebo trávy jsou v tomto období nejčastější. Co byste o těchto rostlinách měli vědět, pokud se vás tato...

S pylovou alergií nemusíte sedět doma. Jak se vyzbrojit na pohyb venku?

Co dělat, když vás v přírodě přepadně záchvat senné rýmy? Jaké pomůcky si můžete brát s sebou na výlety?

Co kdy kvete III: srpen až říjen

Alergie na pelyněk, ambrózii, merlíkovité nebo plísně odpovídá vrcholu léta a časnému podzimu. V posledním díle se zaměříme právě na tyto rostliny.

Léčba a prevence alergické rýmy

Alergická rýma, lidově senná rýma je nejčastějším projevem alergie. Dobře ji znají hlavně lidé alergičtí na pyly, zvířata nebo roztoče. Jak by měla...

Přípravky na alergickou rýmu pomáhají předcházet reakcím na pyl

Alergická neboli senná rýma se dá řešit mnoha různými přípravky. A nepatří mezi ně jen léky, i když většina z nich se prodává v lékárně. Každému...

Komentáře ke článku
Prtr

7. 5. 2018
9:40

Dobry den. Prosim vas pritelkyne ma alergii na pyl,travu a roztoce. Bere Tamalis, ale uz ho bere dvakrat denne a priznaky jsou porad stejne né-li horsi... svedi patro,fleky na jazyku, ryma, . Kolega v praci mel alergii na vse i na zvirata a dochazel na jakesi injekce(vakciny). A po urcite dobe se alergie uplne zbavil. Chtel bych se zeptat jaky druh vakciny se pouziva, nebo nazev vakciny. Kdyz se zepta sve alergolozky tak ji rekne ze o zadne vakcine nevi. Dekuji za odpoved

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie Snopkova

11. 4. 2018
17:33

Dobrý den,již delší dobu mne trápí silná alergie.Chtela bych zkusit léčbu vakcínu.Muzete mi prosím prosím poradit na koho se mohu obrátit.Uzivam lék xyzal a vůbec mi nezabírá.Dekuji Lucie

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana Černá

29. 11. 2017
15:05

Dobry den,prosim mam dotaz,ma dcera ma epilepsii muze uzivat vakciny proti alergii na pyl?Dekuji.H.Černá

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Nejlepší poměr cena/výkon. Vysoká účinnost filtrace, nízká hlučnost, automatický režim provozu.

SMART čistička vzduchu Winix ZERO+

Výkonná čistička s Wi-Fi. Pro náročné zákazníky. Vysoká účinnost, nízká spotřeba. Pětistupňová filtrace. Vhodná do větších prostor. Cena za design.

Čistička vzduchu Winix TOWER QS s reproduktorem JBL

Revoluční čistička vzduchu s integrovaným bluetooth reproduktorem. Pokročilá filtrace nečistot. Nadčasový design.

SMART čistička vzduchu Winix Tower Q

SMART čistička s Wi-Fi, kterou lze ovládat přes mobilní telefon. Dva indikátory kvality vzduchu. Plně automatický režim. Moderní design.

Raycop RS 300

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní design, dvě barevná porovedí. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. Unikátní patentovaný systém čištění, UVC dezinfekční lampavyčistí postele, matrace a lůžkoviny od alergenů bezchemickou cestou.

Čistička vzduchu Winix ZERO

TOP PRODUKT. Vysoký vzduchový výkon společně s vysokou účinností filtrace za bezkonkurenční cenu. Dvě sady filtrů v ceně. Prodloužená záruka na tři roky.