úvod Proalergiky.cz > Magazín > Speciály pro alergiky > Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 12. 6. 2020

Alergie na pyl (senná rýma)


Pylová zrnka na jehnědě vrby. Vakcíny se vyrábějí přímo z pylů (zdroj: SXC)

Vakcinace je jediný druh léčby, který odstraňuje přecitlivělost na alergeny, tedy příčinu alergie. Aby „očkování“ přineslo výsledky, pacient musí být trpělivý. A někdy si musí i připlatit…

 

Vakcíny léčí alergenem – ale vědecky

Protialergické vakcíny se oficiálně jmenují specifická alergenová imunoterapie. Princip fungování je jednoduchý. Člověk alergický například na pyl břízy od alergologa dostane několik dávek vakcíny obsahující upravený pyl břízy v přesné koncentraci, přičemž velikost těchto dávek se pozvolna zvyšuje. Tělo alergika si tak postupně zvyká na alergen a pomalu na něj přestává reagovat.

Nenechte se zmást: Alergenová vakcinace se nedá srovnávat s úmyslným se vystavováním alergenům v přírodě. Když si zmíněný alergik stoupne pod nejbližší kvetoucí břízu v domnění, že si tak jeho tělo na pyl zvykne, skoro určitě odejde s alergickým záchvatem. A když ne dnes, zítra určitě.

Dávka alergenů ve vakcíně musí být přesná – a to nám sama bříza nezaručí.

Injekce, nebo kapky

Alergenové vakcíny můžeme získat pouze na lékařský předpis. Existují vakcíny proti většině běžných pylů a plísní. Výrobci jsou schopni připravit vakcínu obsahující směs alergenů přesně na míru alergikovi.

Vakcinace může probíhat dvěma způsoby:

 

Injekce Kapky pod jazyk
Výhody Vysoká spolehlivost vakcinace. Pacient si v lékárně vyzvedne kapky, které si sám podle přiloženého návodu kape pod jazyk.
Nevýhody Pacient musí docházet několikrát ročně v pravidelných intervalech ke svému alergologovi. Někdy méně účinné. Pro pacienta finančně náročnější.
Použití U pacientů, kteří mají být pod pravidelnou kontrolou lékaře nebo kteří mají tendenci zapomínat brát léky. U pacientů, u kterých se dá užívání uhlídat – například děti pod dozorem rodičů. Vhodné pro lidi, kteří mají hrůzu z jehly nebo nechtějí dojíždět k alergologovi.

Co nás při vakcinaci čeká

Podle alergologa MUDr. Tomáše Rohovského se vakcíny obecně nasazují mimo pylovou sezonu tak, aby bylo možno do jejího začátku nastoupat na udržovací dávky.

Vakcíny se užívají buďto celoročně, nebo ve dvou zhruba čtvrtletních vlnách – prvAlergenová vakcína v podobě kapek, které si pacient sám dávkuje pod jazykAlergenová vakcína v podobě kapek, které si pacient sám dávkuje pod jazykní před sezonou a druhou v sezoně. Aby byl efekt protialergické vakcinace co největší, měla by trvat tři až pět let. Pokud pacient dobře reaguje, mohou stačit i dva roky. První zlepšení alergie bývá patrné po jednom roce vakcinace.

Existují samozřejmě i případy, kdy vakcinaci nemá smysl předepisovat. V případech, že šance na úspěch je malá, lékař vakcinaci vůbec nezahajuje. To je například u pacientů s vícečetnými alergiemi nebo dalšími souběžnými nemocemi.

Kolik to stojí, jaká je úspěšnost

Ceny u jednotlivých vakcín se liší. Jak nám prozradil doktor Rohovský, řádově se doplatek pacienta pohybuje ročně od 500 do 2000 Kč, může ale vystoupat i na 10 000 za rok.

Většinou se nejvíce doplácí první rok, zatímco další roky, kdy se podávají jen udržovací dávky, už jsou méně finančně náročné.

Úspěšnost vakcinace se pohybuje kolem 80 procent. Ale když pacientovi chybí disciplina, efekt prudce klesá. „Hlavní chybou je nepravidelnost braní u kapkových vakcín – odhaduje se že 60 % pacientů nebere své vakcíny správně,“ uvádí alergolog. Celkové procento vyléčených se tak rapidně snižuje.

Náš tip: Kompletní souhrn nejdůležitějších opatření při pylové alergii najdete v článku Jak se vyhnout pylům doma i venku.

Komentáře ke článku
Petr

15. 6. 2020
17:43

Pro: Lucie SnopkovaNechte si naspat Ketotifen!Je silnej a zabíra!

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Emka

28. 4. 2019
9:56

Dobry den,trpim delsi dobu alergii,beru leky,ale uz mi vubec nepomahaji.Loni na testech jsem nemela skoro nic a letos me to dost zlobi.
Dekuji.....
Je mozne aplikovat i vakcinu,kdyz je jiz alergie rozjeta.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Prtr

7. 5. 2018
9:40

Dobry den. Prosim vas pritelkyne ma alergii na pyl,travu a roztoce. Bere Tamalis, ale uz ho bere dvakrat denne a priznaky jsou porad stejne né-li horsi... svedi patro,fleky na jazyku, ryma, . Kolega v praci mel alergii na vse i na zvirata a dochazel na jakesi injekce(vakciny). A po urcite dobe se alergie uplne zbavil. Chtel bych se zeptat jaky druh vakciny se pouziva, nebo nazev vakciny. Kdyz se zepta sve alergolozky tak ji rekne ze o zadne vakcine nevi. Dekuji za odpoved

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Lucie Snopkova

11. 4. 2018
17:33

Dobrý den,již delší dobu mne trápí silná alergie.Chtela bych zkusit léčbu vakcínu.Muzete mi prosím prosím poradit na koho se mohu obrátit.Uzivam lék xyzal a vůbec mi nezabírá.Dekuji Lucie

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Hana Černá

29. 11. 2017
15:05

Dobry den,prosim mam dotaz,ma dcera ma epilepsii muze uzivat vakciny proti alergii na pyl?Dekuji.H.Černá

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Raycop RS 300 W

Raycop RS 300 je originální antibakteriální vysavač. Moderní ergonomický design. Prokazatelné zničení bakterií a roztočů. 

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

Špičková filtrace a plně automatický režim. Dva senzory kvality vzduchu. Nadstandardní technické provedení za příznivou cenu.

Síť proti pylu z netkané textilie

Sada 3 kusů protipylových textilií do okna. Netkaná vliesová textilie.

Síť proti pylu

Kvalitní tkaná pylová síť v antracitové barvě. Dokonalá ochrana před pyly. Výborná prostupnost světla.

Čistička vzduchu Sharp KC-D60EUW

Čistička vzduchu se zvlhčovačem vhodná i pro velké místnosti. Speciální režimy pro alergiky. Senzor prachu, teploty a vlhkosti. Ionizační sprcha. 

Balíček přípravků na pylovou alergii

Zvýhodněný balíček při alergii na pyl. Balíček obsahuje Air Cleanse a Fabri Cleanse. Společným používáním přípravků se účinek zvyšuje.