Infolinka 541 212 450



Dotaz uživatele

Otázka:

Dobrý den, chci Vám poděkovat za tento web!! Jsem alergik (ze 13 zkoušených alergenů bylo 11 pozitivních, některé i ++), od 6 týdnů života se léčím s atopickým ekzémem, ten se uklidnil v období těhotenství a jeho příznaky jsou stále menší, prakticky už žádné projevy nemám nebo jen občas na dlaních. V posledních letech se mi silně zhoršila alergie a to tak, že o ní několik měsíců nevím a pak zaútočí v nejméně vhodnou chvíli a to doslova!! Vloni mi první den dovolené v Turecku otekly oční víčka tak, že jsem je ráno skoro nemohla otevřít. Toto trvalo téměř celý týden, i když každým dnem méně. Žádná reakce na sluníčko nebo na jídlo to určitě nebyla, přijeli jsme v noci, slunce nesvítilo, nic jsem tam nejedla, ale ráno jsem už byla oteklá... Když jsem to konzultovala s alergoložkou, řekla mi, že to může být i psychického rázu. Po chvíli přemýšlení jsem musela uznat, že odjezd na dovolenou byl skutečně stresující. Za 3 dny se opět chystáme k moři (na Krétu), sluníčko mi dělá dobře (nemám problémy s opalováním, přestože nejsem světlý typ, používám vysoký UV filtr) a mořská voda je na ekzém jako balzám, krásně se za pár dní "vyšoupu" a mám úplně jinou pokožku. Ale proč sem píšu? Včera ráno mi opět natekla víčka (tentokrát jen lehce). Když otok opadl, kůže zůstala drsná, tmavá, vrásčitá. Naprosto stejné příznaky jako loni i když tentokrát žádný stres neprožívám. Večer jsem si vzala 1 tbl. Loratadinu, ale dnes ráno byl otok zvovu, i když mírnější. Prosím Vás tedy o radu (přeji si dovolenou bez alergie), jaké antialergikum si mám koupit a jestli byste mi na tento druh alergie doporučili oční kapky Livostin, případně nějakou mastičku, protože kůže je v místě otoku drsná, suchá a svědí. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den!! Kamila ([email protected])

Tazatel:

Kamila

Odpověd:

Livostin jsou kapky i nosní sprej používaný při alergických obtížích. Doporučuji zvážit další vyšetření, je možné pátrat spolu s alergologem po nějakém netypickém alergenu inhalačního charakteru (potíže se objevují ve stejném období), ev. vyšetření na očním nebo dermatologii. MUDr. Eva Orálková