Infolinka 541 212 450Alergie na kočku na návštěvě

Otázka:

Dobrý den, na 3 týdny v srpnu bych chtěl odjet na anglický jazykový kurz. Mám možnost bydlet blízko centru Londýna v hostitelské rodině. Rodina má ale kočku. Mně na testech na alergologii vyšla alergie na kočky, psy a koně. Ale když jsem jeden den v kontaktu s kočkou - jsme ve stejné místnosti, kousek od sebe ale nedotýkám se jí, nebo v kontaktu s lidmi, kteří kočku mají, žádná alergická reakce se nedostaví. Měl bych svůj vlastní pokoj a kočky bych se vůbec nedotýkal a nepouštěl ji do mého pokoje. Léky beru pouze každé ráno 1 vdech symbicortu. Chci se zeptat, zda na kurz mám bez obav odjet nebo ne. DEěkuji mnohokrát za odpověď.

Tazatel:

Petr Jirků

Odpověd:

Dobrý den, pane Jirků,

při alergii na kočky se stává, že Vám jedna kočka vadí méně a druhá více. A bohužel se nedá předem určit, která kočka Vám vadit bude a která ne.

To, kolik určitá kočka uvolňuje alergenů, závisí mimo jiné na jejím pohlaví, kastrovanosti, skladbě potravy nebo hygieně.

V pokoji, ve kterém budete v Londýně bydlet, se mohou vyskytovat kočičí alergeny, které tam kočka v minulosti roznesla. Riziko se tedy vyloučit nedá. Vaši hostitelé by v tomto pokoji museli udělat hodně důkladný úklid, aby se množství alergenů snížilo. Jak se takový úklid provádí, se dočtete v našem článku Jak se vyhnout zvířecím alergenům.

Možná by nebylo špatné vzít si s sebou pro jistotu sprej proti vzdušným alergenům.

Držíme Vám palce!

Michal Závacký, ProAlergiky.cz