Infolinka 541 212 450Alergie na kočičí epitel + léky při alergii na kočky

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to dnes s roztestováním kočičího a psího alergenu? Paní doktorka mi řekla, že je schopná otestovat u koček pouze epitel a u psů epitel a srst. Z krevních testů mi vyšlo, že jsem na kočičí epitel extrémně alergická, tzn. že jsem měla hodnoty něco přes sto a alergie na epitel u koček je prý od hranice 0,3xxx. Je tomu opravdu tak? U psa mi to prý vyšlo naopak, že jsem alergická na srst a na epitel ne. Výsledky mi z pohledu reakcí organismu na setkání se zvířetem vůbec nedávají smysl. Při setkání se psem začínám okamžitě kýchat, a jakmile mě olízne, tak se do pár minut projeví kožní vyrážka. Naopak u kočky mi trvá reakce v řádu hodin, a pokud mě kočka olizuje, tak se žádná reakce nedostaví. Měli jsme s přítelem v plánu si pořídit sphynxe (nahatou kočku), protože spousty alergiků je prý schopno s tímto kočičím plemenem žít bez obtíží. Ale v tuto chvíli dost váhám s ohledem na krevní testy, kterým opravdu nerozumím. Dále mi paní doktorka předepsala Aerius, kterým mám brát každý den. Nerozumím z jakého důvodu je nutné lék užívat? Původně mi bylo vysvětleno, že lék se užívá k tomu, aby když dojde k setkání s alergenem, v těle nenastala alergická reakce. Ale při dotazu, zda bych byla schopná žít s kočkou v jedné domácnosti a být bez obtíží při pravidelném užívání léku mi bylo řečeno, že mi ani léky nepomůžou. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Lucie

Tazatel:

Lucie

Odpověd:

Dobrý den,

u koček i psů lze otestovat jen epitel. V epitelu se totiž nachází alergeny, které vyvolávají nejvýraznější alergické reakce. Výsledky krevních odběrů mají jen limitovanou výpovědní hodnotu. Záleží na tom, jak často v kontaktu se zvířetem jste. Pokud máte v testech vysokou alergii na kočku, je pravděpodobné, že déledobějším kontaktem s kočkou může dojít k rozvoji silné alergie.

Pořizování “nahatého” plemene pro alergiky je mýtus, protože nejde o alergii na srst, ale jedná se o alergii na bílkovinu, kterou má kočka ve žlázách po celé kůži, ve slinách apod.

Doporučení pravidelného užívání Aeriusu nedokážu posoudit, musela bych Vás podrobněji vyšetřit. Léčba se nenasazuje podle výsledků testů, ale podle příznaků alergické rýmy, bronchiálního astmatu či například časté nemocnosti. Nemyslím si, že by bylo rozumné si pořídit kočku a pravidelně užívat Aerius. Je lépe se alergenu vyhnout, navíc alergie mívá zhoršující se tendence, takže i přes užívání Aeriusu se můžou alergické problémy stupňovat.

S pozdravem MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.