Infolinka 541 212 450Otoky a svědivá vyrážka kůže ze změn teplot nebo tlaku

Otázka:

Dobrý den,obracím se na vás s problémem alergie u dcery. Je jí 17 let. od 3 let se léčí na alergologii. Má za sebou 3 roky vakcinace- je alergická na břízu, trávy,obiloviny... Před rokem se jí objevil problém s otoky v případě změny teplot. Př.byla na sluníčku a pak šla do bazénu. v místech, které vystavila slunci měla během chvilky velké, ohraničené červené fleky. nebo si sušila ruce pod sušákem a opět jí naskákaly fleky. V místě, kde se jí pevněji dotýká oblečení jí naskáčou nateklé skvrny a svědivé. A to je zlomek těchto příhod. Prosím o radu, na koho se obrátit.Alergolog nás poslal na kožní a tam nám také nepomohli.Je to prý tím, že je alergik, ale jak to léčit nám nikdo neřekl. Děkuji za radu.

Tazatel:

Milena Ulmannová

Odpověd:

Dobrý den, paní Ulmannová,

Vaše dcera s největší pravděpodobností trpí vzácnější formou kopřivky, při které dochází k alergické reakci na prudké změny teploty a na tlak vyvíjený na pokožku.

Léčbu této nemoci by měl vést alergolog, i když mnoho možností léčby neexistuje. Obvykle se podávají antihistaminika a doporučuje se úprava stravy s cílem snížení histaminu v těle (tzn. omezit příjem potravin, které jsou bohaté na histamin, nebo jsou schopné v těle zvyšovat jeho hladinu).

Příčinou kopřivky může být nejen jiná alergie, ale i nějaká nedoléčená infekce v těle, například v zubu, dýchacích cestách nebo močovém ústrojí.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz