Infolinka 541 212 450Je alergie na propolisovou alergii vyléčitelná?

Otázka:

Dobrý den, syn (6let) má po kontaktu s propolisovou tinkturou do 24 hod zarudlé místa styku následuje jejich svědění a utvoření zatvrdlé kůže na těchto místech. Dříve žádné reakce nebyla a tinkturu jsme u něj běžně používaly. Je možné aby se takováto reakce objevila v průběhu života? Mám obavu co by se stalo kdyby syn požil propolis což je vzhledem tomu že jsem včelař a syn mi začíná pomáhat dost pravděpodobné. Je nějaká šance tento stav (trvá cca 1 rok) zvrátit.

Tazatel:

Petr

Odpověd:

Dobrý den, Petře,

alergie se objevují kdykoli během života, v dětství, ale i v dospělosti.

Z Vašeho dotazu není patrné, jestli syn prodělal nějaká alergologická vyšetření. V každém případě Vám doporučuji obrátit se na alergologa a styku s propolisem předcházet. Obávám se, že skloubit včelaření a alergii na propolis nebude reálné. Jde-li zabezpečit, aby při včelaření nedošlo ke styku s propolisem, např. nějakou mechanickou zábranou typu nepropustných rukavic, pak by to teoreticky možné bylo.

Jako rychlou pomoc při potřísnění propolisem použijte jakékoli volně prodejné antihistaminikum (např. Claritine).

Jediná léčba alergií, která řeší příčinu, jsou tzv. vakcíny (injekce, tablety), ale ty jsou jen na vybrané typy alergií – zejména pylové a plísně.

Více informací v článcích o alergiích na včelí produkty a alergii na včelí bodnutí.

S pozdravem

 Táňa, ProAlergiky.cz