Infolinka 541 212 450Únava, záněty dutin, bolesti kloubů a břicha, onemocnění štítné žlázy a bezlepková dieta

Otázka:

Dobrý den, ještě bych se ráda zeptala na reakci na bezlepkovou dietu. Chtěla jsem vyzkoušet, jestli mě tato dieta pomůže. Trpím hodně na únavu, záněty dutin, občasné bolesti kloubů, břicha, léčené autoimunitní onemocnění štítné žlázy a v krvi mám zvýšené antinukleární protilátky. Po 2-3 týdnech jsem ji přestala dodržovat, protože mi jednak začaly praskat koutky u rtů (zřejmě nedostatek vit.B), jednak se mi "obnovila" bolest v ruce (snad to byl zánět šlach z minulého roku) -měla jsem pocit, jako když se mi spíše rozjíždí záněty, na které trpím. A ještě si pamatuju, že mi byla "zima". Na druhou stranu jsem měla pocit, že jsem přestala být tolik unavená po jídle, a že mám mnohem víc energie. Mrzí mě to, chtěla jsem vydržet alespoň delší dobu. Jaký je váš názor?

Tazatel:

Martina Kovářová

Odpověd:

Dobrý den,

v principu Vám bezlepková dieta nemůže uškodit, pokud budete mít pestrý jídelníček a nenahradíte běžnou pšeničnou mouku pouze kukuřičnou a pod., které mají vysoký podíl sacharidů.

Pokud jde o pocit zimomřivosti, ten je v případě poruch štítné žlázy poměrně častý, doporučuji konzumovat potraviny, které tělo zahřívají (podle tradiční čínské medicíny tzv. Jang potraviny) - např. jsou velmi vhodné teplé polévky, ostřejší koření (zázvor, chilli, pepř, skořice....), maso, sušené ovoce, tepelně zpracovaná zelenina, černý, zázvorový čaj aj., naopak se vyhýbat nebo velmi omezit syrovou zelenu, mléko a mléčné výrobky, pečivo a výrobky z bílé mouky, zelený čaj, bílé víno...

Popraskané koutky bývají nejčastěji skutečně z nedostatku vitaminu B, zinku a železa, ale mohou být způsobené i kvasinkou, když dojde v těle k jejímu přemnožení. Což se stává mimojiné tehdy, když je oslabená imunita nebo dlouhodobý stres.

Jestli Vám bezlepková dieta pomůže na některé Vaše potíže, nedokáži říct, podstatné také je, co Vám říká tělo.

Ať se daří

Táňa, ProAlergiky.cz